Nie da się nauczyć matematyki w ostatniej chwili, tuż przed egzaminem, rozwiązując setki zadań z poprzednich lat - mówi o egzaminie gimnazjalnym Marcin Karpiński, redaktor naczelny czasopisma ?Matematyka w Szkole? i współautor podręczników...
Gdy tylko zakończył się egzamin gimnazjalny z przedmiotów przyrodniczych, zaleszczotki opanowały Twittera. Te małe pajęczaki dostarczyły gimnazjalistom podczas testów i po nich sporo emocji.
Egzamin gimnazjalny 2015 - dzień drugi. Gimnazjaliści sprawdzili swoją wiedzę z matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Liczyli potęgi, pole i objętość walca, musieli też zaplanować zakup przyborów szkolnych. Jako pierwszy dostępny jest jednak...
Egzamin gimnazjalny 2015 - dzień drugi. Gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę z przedmiotów przyrodniczych i matematyki. Nauczyciele po raz pierwszy sprawdzą zadania przez internet.
W polskiej szkole najgorzej być biednym lub "niemęskim". Dyskryminują uczniowie, ale też nauczyciele, choć zapewniają: "U nas tego nie ma".
Nastolatki o kolegach mówią: "pedał", "murzyn" i często nawet nie zauważają, że to określenia dyskryminujące. Kiedy ktoś jest obrażany, rzadko reagują, bo sami "nie chcą odstawać od grupy".
- Przecież nie uczymy historii tylko po to, by młody człowiek znał fakty i daty - mówi Tomasz Małkowski, autor podręczników do historii. A takie właśnie zadania zdominowały tegoroczny egzamin gimnazjalny.
Na języku polskim uczniowie pisali nie jak przewidywano - rozprawkę, lecz opowiadanie. Na historii i wiedzy o społeczeństwie musieli się wykazać m.in. wiedzą o piramidach, pokoju w Tylży i euro. Na Twitterze pod hasztagiem ?egzamin gimnazjalny? są...
Egzamin gimnazjalny 2015 z nowymi zasadami. Gimnazjaliści piszą egzamin na koniec szkoły, a nauczyciele część zadań sprawdzą w domach. E-ocenianie na taką skalę zostanie w Polsce wykorzystane po raz pierwszy.
Brytyjski resort edukacji rezygnuje z mało popularnych egzaminów - wśród nich z języka polskiego. Interweniują polscy politycy, m.in. Andrzej Duda i minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Teraz w obronie polskiego stanęli specjaliści z Uniwersytetu...
Na widzów warszawskiej Kinoteki czekały cukierki z napisem: ?Zjedz cukierka. Nikt się nie dowie. To nasza tajemnica?. Na radosne uśmiechy gości nie trzeba było długo czekać, podobnie jak na smutek, gdy dowiedzieli się, w czym właśnie wzięli udział.
- Trochę się nudzę, w sieci spędzam dzień. A złe "komenty" dla mnie są jak tlen. Zamiast miłości generuję jad i jednym wpisem mogę zniszczyć świat - śpiewa Włodek "Paprodziad" Dembowski, wokalista popularnego zespołu Łąki Łan. Tak inicjuje kampanię...
W aplikacji ufundowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Władysław Reymont promowany jest za pomocą "pierdzącej baby" i" śmierdzącego chłopa". Choć jej twórcy twierdzą, że to nauka przez zabawę, nie wszystkim nauczycielom się podoba.
- Polityka minister edukacji jest jak balon. Pompowany populizmem, propagandą, autoreklamą - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. W sobotę 18 kwietnia związkowcy zaprotestują na ulicach stolicy.
Internauci nie chcą, by wyszukiwarka przypominała o kompromitujących wydarzeniach, nieprawdziwych oskarżeniach czy materiałach godzących w ich dobre imię. "Zapomnienie" umożliwia wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości z zeszłego roku.
Kanadyjski piosenkarz i idol nastolatek na całym świecie nie stawił się na przesłuchaniu w sprawie napaści na fotografa w Buenos Aires. Grozi mu nawet sześć lat więzienia
Pięć lat po katastrofie smoleńskiej w wielu szkolnych podręcznikach nie ma o niej nawet wzmianki. Ale to nie oznacza, że w szkole się o tym nie rozmawia.
Lekcje polskiego w gimnazjach - według nauczycieli - są prowadzone twórczo. Uczniowie oceniają je zupełnie inaczej.
Nastolatkom można zaufać i powierzyć odpowiedzialne zadania - przekonują członkowie YouthBanków.
W Polsce działa ponad 1,5 tys. szkół i przedszkoli, którym patronuje Jan Paweł II. W ciągu dziesięciu lat od śmierci papieża przybyło ich ponad pół tysiąca. - Bo to ponadczasowy autorytet - mówią nauczyciele.
- "Strzelanie" odpowiedzi nie przyniosłoby dobrych rezultatów nawet szczęściarzom - mówi Małgorzata Dobrowolska, szefowa Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, o sprawdzianie szóstoklasisty. I zachęca dorosłych, by sami zmierzyli się z zadaniami, zanim...
Sprawdzian szóstoklasisty w środę 1 kwietnia pisało niemal 350 tys. uczniów z całej Polski. Problemy zaczęły się po godz. 11.45, gdy uczniowie przystąpili do części językowej sprawdzianu. - Dyrektorzy w szkołach pozbawionych prądu stanęli na...
Autyk potrafi z pamięci wyrecytować szczegóły na temat autobusów, ma jednak spory problem, by o swej pasji opowiedzieć innym. Może więc lepiej zredagować hasło w Wiki?
Jedna z poznańskich podstawówek poinformowała rodziców, że jeśli chcą, by dzieci przebywały w świetlicy w czasie przerwy świątecznej, muszą mieć zaświadczenie z zakładu pracy. - W szkołach robią wiele, by zniechęcić do proszenia o pomoc - żalą się...
Autystyczny nastolatek potrafi z pamięci wyrecytować szczegóły na temat autobusów, ma jednak spory problem, by o swej pasji opowiedzieć rówieśnikom. Może więc lepiej zredagować hasło w Wiki?
Sprawdzian szóstoklasisty w środę 1 kwietnia napisze niemal 350 tys. uczniów z całej Polski. To pierwszy rocznik, który uczy się według nowej podstawy programowej i dlatego test będzie inny niż przed laty.
Przerwa wielkanocna zaczyna się już w czwartek, ale jeśli rodzice wyrażą taką chęć, dzieci będą mogły przyjść wtedy do szkoły. - Apeluję do rodziców, by szanowali pracę nauczycieli - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska.
"Jeśli zdecydujesz się pomóc koleżance z geometrii, zdobądź się na cierpliwość, choć może cię irytuje, że tak wolno myśli". "Brak ojca powoduje niską samoocenę i wpływa na kolizję z prawem". "Zamiast dezodorantów wielu specjalistów doradza raczej...
Łyse Banie, czyli "dwóch dresiarzy i Madonna", albo Bęsiu "nawrócony w Medjugorie" to popularni goście szkolnych rekolekcji wielkopostnych. Katecheci zwracają się po pomoc do raperów, by do Boga przyciągnąć młodzież.
Inicjatorzy akcji "Świecka szkoła" chcą, by wynagrodzenia katechetów finansowały związki wyznaniowe lub rodzice. I zbierają podpisy pod obywatelskim projektem w tej sprawie.
Brytyjski resort edukacji z powodu oszczędności i reformy programowej rezygnuje z mało popularnych egzaminów - wśród nich z polskiego. Joanna Kluzik-Rostkowska apeluje, by jej brytyjska odpowiedniczka Nicky Morgan zmieniła zdanie.
- Uznaliśmy, że gimnazjalistów może przekonać tylko ktoś, kto ma duże poparcie w internecie - mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, zapowiadając nową kampanię z udziałem nastoletniego youtubera.
- Nie jest przypadkiem, że ReZi jest tu dzisiaj ze mną. To jeden z najbardziej wpływowych nastolatków. Chciałabym, żeby jeszcze skuteczniej niż my promował szkolnictwo zawodowe - mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej,...
Co piąte dziecko w Europie jest wykorzystywane seksualnie. Tymczasem w Polsce tylko połowa rodziców rozmawia z dziećmi o zagrożeniach związanych z przemocą seksualną. Dlatego fundacja Dzieci Niczyje rozpoczyna nową kampanię społeczną.
Co piąte dziecko w Europie jest wykorzystywane seksualnie. Tymczasem w Polsce tylko połowa rodziców rozmawia z dziećmi o zagrożeniach związanych z przemocą seksualną. Dlatego fundacja Dzieci Niczyje rusza z nową kampanią społeczną.
- Nauczyciele domagali się od nas reakcji na postawę MEN - mówi prezes ZNP Sławomir Broniarz, zapowiadając akcję protestacyjną i manifestację w Warszawie. Ostatnie ogólnopolskie protesty nauczycieli miały miejsce w listopadzie 2013 r.
Rodzice szturmują poradnie i pytają, czy ich dzieci są gotowe by iść do szkoły.1 września do pierwszej klasy obowiązkowo pójdzie cały rocznik sześciolatków.
Gdy rodzice jesienią zechcą posłać swojego czterolatka do przedszkola, samorządy muszą znaleźć dla niego miejsce. W gorszej sytuacji znajdą się rodzice dzieci młodszych.
Firma Johnson & Johnson zaprezentowała najnowszą kampanię należącej do niej serii kosmetyków Clean and Clear. Zobaczycie w niej Jazz Jennings, a film z nią bardziej niż czystą skórę ma promować tolerancję.
- Można być internetowym fanem technologii, zatopionym w internecie, ale można też znaleźć czas na spacer czy przeczytanie książki - mówią uczestnicy kampanii społecznej pod hasłem "Wyloguj się do życia... A robi się to tak!". I zapraszają na debatę...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.