Związek Nauczycielstwa Polskiego wystawił rządowemu elementarzowi trójkę. MEN odpowiada: Nasz podręcznik wymaga od nauczycieli zaangażowania.
MEN i fundacja Dzieci Niczyje będą przyznawać certyfikaty szkołom, które dbają o bezpieczeństwo dzieci.
- Znajomość świętych nie wynika ze szkolnego programu przyrody - mówi ojciec szóstoklasistki. Jest zły, bo na kuratoryjnym konkursie zapytano o kwestie dotyczące Kościoła. Kuratorium odpowiada: "To wiedza ogólnodostępna".
11 marca pierwsze certyfikaty odebrały przedszkola i szkoły z Warszawy. Teraz będą mogły się o nie starać placówki z całej Polski - to część rządowego programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła". Czy certyfikat będzie czymś więcej niż tylko kolejnym...
- To nie jest kolonia karna, to system przynoszący efekty - mówi o surowym regulaminie wejścia do klasy dyrektorka legnickiej podstawówki. Ale eksperci, w tym rzecznik praw dziecka, nie zostawiają na nim suchej nitki: - To wyraz braku zaufania...
Tylko trzy pomysły kandydata PiS niemal potroiłyby nasz ubiegłoroczny deficyt budżetowy. 55 mld zł kosztowałyby dodatki na dzieci, podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz lekarz i stomatolog w każdej szkole.
- Pani minister wyznaczyła dzień i godzinę, a potem wystawiła nas do wiatru, jak mamy to traktować? - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. 17 marca związek podejmie decyzję, czy rozpocząć strajk.
Organizacje pozarządowe apelują do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by w prawie łowieckim wprowadzić kategoryczny zakaz udziału dzieci w polowaniach. - To niszczy ich wrażliwość, zdolność do współczucia - oceniają.
Udział w podobnych programach nie jest obowiązkowy, więc kuratoria w praktyce nie mają nad nimi kontroli.
Druga część darmowego podręcznika dla drugoklasistów zawisła właśnie na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jeśli macie do niej uwagi, możecie je zgłaszać do 20 marca.
Posłowie PO i PSL zdecydowali o odrzuceniu już w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szkolny dla 6-latków i przywracającego rodzicom prawo do decydowania, kiedy dziecko rozpocznie naukę. Nie przekonało ich 300 tys....
- W zeszłym roku wnioski o zmianę wyniku dotyczyły 11 tys. prac. Przy 1,5 mln wszystkich arkuszy, to jakiś promil. Jeśli z tego wszystkiego trzeba było zmienić wynik w 600-700 przypadkach, to naprawdę niewiele - mówi dr Marcin Smolik, szef...
Dodatkowe pieniądze i prośby minister edukacji nie wystarczyły. Samorządowcy zdecydowali właśnie o likwidacji ponad 200 szkół.
Zdjęcie z książeczki dla dzieci, która radzi maluchom, jak zapamiętać zapisywanie litery "d", podbiło internet. Towarzyszą mu wpisy: "to rządowy elementarz", "polska szkoła sięgnęła dna", "wiocha", "skandal". Sprawdzamy.
- Jeśli Związek Nauczycielstwa Polskiego chce podwyżek dla nauczycieli, oczekuję, że pokaże mechanizm, który to umożliwi, ale w ramach obecnego budżetu - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Związek Nauczycielstwa Polskiego przystępuje do negocjacji z Ministerstwem Edukacji Narodowej: chce, by nauczyciele zarabiali o kilkaset złotych więcej. Ale szanse na oczekiwany wzrost pensji są raczej niewielkie.
Nauczyciele w gimnazjach i liceach jeszcze w tym roku otrzymają specjalny program antyplagiatowy. Przeskanują nim wypracowania, zadania domowe, a nawet klasówki. I wychwycą wszystkie ?zapożyczenia?.
MEN opublikował właśnie mapę zawodówek i techników. Dzięki temu gimnazjaliści będą mogli zaplanować dalszą edukację
Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje brania przykładu z Hiszpanii - nie wprowadzi obowiązkowych lekcji szachów do polskich szkół. - Zamiast zmuszać, wolimy promować - mówią w MEN.
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ?Rodzice chcą mieć wybór? zaplanowano na 4 marca. Stowarzyszenie Elbanowskich nie poddaje się i chce wstrzymania obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Ale nie tylko.
Próby wyciągnięcia pieniędzy od szkół, w których wieczorami uczniowie z nauczycielami oglądali filmy, opisała nauczycielska grupa Superbelfrzy. - To tzw. copyright trolling - przestrzega adwokat Zbigniew Krüger.
Godzinami rozwiązują zadania i czytają książki. Częściej niż na stypendia mogą liczyć na kilka dodatkowych dni wolnych. - Brakuje systemu wspierania olimpijczyków - mówią nauczyciele.
Klika, kiedy się budzi, klika, gdy biega z psem, a nawet występuje na scenie. W ten sposób popularny aktor Maciej Stuhr wspiera Polską Akcję Humanitarną i program Pajacyk. Razem z Dawidem Podsiadło wystąpili w jej najnowszej kampanii.
Fizyk i specjalista w zakresie badań oświatowych dr Marek Piotrowski został powołany na stanowisko dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie. Wcześniej obowiązki te pełniła była dziennikarka - Aleksandra Zawłocka.
Ponad 2 tys. podstawówek może się znaleźć w rękach stowarzyszeń i fundacji - szacuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Wiele z nich to organizacje wyznaniowe. - Są miejscowości, w których nie ma świeckich szkół - mówi prezes ZNP.
Książka "Tosia i Pan Kudełko" Klaudyny Andrijewskiej wygrała ministerialny plebiscyt na lekturę marzeń. Na liście, w której tworzeniu wzięło udział ok. 12 tys. osób, sporo jest pozycji o ochronie zwierząt, wegetariańskim stylu życia, sporo też...
12-latkom zostało sześć tygodni, by popracować nad ortografią, interpunkcją i wyciąganiem wniosków. Mają z tym spore problemy.
Ten rok szkolny to teoretycznie 188 dni nauki i 177 dni wolnego. Ale jeśli odjąć długie weekendy, rekolekcje, egzaminy próbne i prawdziwe, to okaże się, że i nauczyciele, i dzieci przez więcej dni nie chodzą do szkoły, niż chodzą.
12-latkom zostało sześć tygodni, by popracować nad ortografią, interpunkcją i wyciąganiem wniosków. Mają z tym spore problemy - wynika z próbnego sprawdzianu dla szóstoklasistów.
1 kwietnia sprawdzian na koniec szóstej klasy po raz pierwszy zostanie przeprowadzony w nowej formule. Ta nie podoba się rodzicom, m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 31 w Krakowie, którzy właśnie złożyli skargę w tej sprawie do rzecznika praw dziecka.
- Za każdym razem, gdy usłyszycie moje imię, pomyślcie o ich imionach. Zawsze, kiedy mnie widzicie, zobaczcie też ich - mówi o głodnych ludziach gwiazda Paris Saint-Germain.
Obecność polskich bocianów w pobliżu Pretorii zauważył miejscowy ornitolog specjalizujący się w ochronie sępów - Walter Neser. Na zdjęciach z Afryki miłośnicy ptaków zidentyfikowali dwa polskie bociany.
- Należy sobie zadać pytanie, czy każda szkoła jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Problemem często są pieniądze czy choćby to, że w szkole pracuje jeden psycholog, który wcale nie musi być specjalistą od dziecięcych zaburzeń - mówi Ewa...
Klinika Budzik pochwaliła się zdjęciem uśmiechniętego nastolatka, który delikatnie macha lewą ręką. To Przemek, już kolejny pacjent, którego udało się wybudzić ze śpiączki.
Uśmiechnięta dziewczyna pozuje do zdjęcia w bieliźnie i wysyła je chłopakowi. Znacie ciąg dalszy? Często jest bardzo nieprzyjemny. A takie nagie czy półnagie zdjęcia wysyła już co dziewiąty polski nastolatek. Nie tylko dziewczyny.
Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej apeluje do samorządów, by nie likwidowały małych wiejskich szkół. Przypomina, że MEN od tego roku zwiększył subwencję na ucznia w tych placówkach.
- Mała, wiejska szkoła to miejsce cenne dla uczniów i lokalnych społeczności - mówi szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej. I w liście do samorządów, które zabrały się właśnie za likwidacje placówek, apeluje o rozwagę.
- Wszyscy uczniowie mają legitymację. Ona jest takim dowodem, który może wystarczyć do tego, żeby zakupić lek - mówi Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia. Resort chce, by aptekarze w ten sposób weryfikowali, czy nastolatki mogą kupić "pigułkę po".
Niemal pół miliona widzów w ciągu tygodnia obejrzało film maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie. A to miała być tylko "oprawa artystyczna" na studniówkę.
- Likwidacja szkoły dla tak małej miejscowości byłaby tragedią - mówi o. Grzegorz Pelczar, proboszcz we włoskim Bassiano, gdzie na ratunek zamykanym szkołom ruszyli dziadkowie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.