"Czy jest pan/i przeciwko reformie edukacji wprowadzanej przez rząd od 1 września 2017?" - tak brzmi pytanie, które chce zadać Polakom Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz z kilkunastoma innymi organizacjami. Dziś zaczęła się zbiórka podpisów pod...
Jesienią 2015 r., tuż po wyborach parlamentarnych, pisałam, że popierane przez część polityków PiS referendum w sprawie likwidacji gimnazjów to zły pomysł. Polacy przy urnach mieli bowiem zdecydować, czy gimnazja im się podobają. Tak, ?podobają?, bo...
10 lub 13 marca odbędzie się ogólnopolski strajk nauczycieli - twierdzi Radio ZET. - Takiej decyzji dla całego kraju jeszcze nie ma, ale część oddziałów już podjęła decyzję o strajkach lokalnych - tłumaczy Sławomir Broniarz, prezes Związku...
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania rodziców i nauczycieli w związku z reformą edukacji Anny Zalewskiej. Lista pytań jest stale aktualizowana - możecie je wysyłać na adres listy@wyborcza.pl z tytułem ?pytanie o reformę edukacji?.
Rada Naukowa Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego podjęła uchwałę, w której krytykuje pośpieszne prace nad nowymi podstawami programowymi. Historycy mają też sporo innych zarzutów do ministerialnych dokumentów.
Rodzice, którzy chcieli posłać dzieci do renomowanych publicznych gimnazjów, wraz z reformą edukacji stracili na to szansę. Teraz będą musieli zapłacić.
Na konferencji podsumowującej działania Ministerstwa Edukacji Narodowej szefowa resortu zapowiedziała, że nauczyciele od 2018 r. dostaną podwyżki. MEN ma przedstawić ich harmonogram w kwietniu.
Minister Anna Zalewska zmusiła samorządy do likwidacji gimnazjów. Efekt? By poradzić sobie z jej reformą, zamykają też niektóre licea, technika, zawodówki i wiejskie podstawówki. Konflikty będą w całej Polsce
W 12 ośrodkach akademickich będą w środę protestować studenci. Młodzież być może do tej pory oczekiwała, że władza się opamieta i nie będzie kroczyła ścieżką sabotażu własnego państwa - mówi w "Temacie dnia" prof. Radosław Markowski, politolog z...
Ministerstwo Edukacji Narodowej podpisało umowy ze 170 osobami, które zarobiły od 500 do 10 tys. zł za stworzenie nowych podstaw programowych. W sumie wydało na to ponad 800 tys. zł.
Czy PiS, wbrew obietnicom, może odrzucić obywatelski wniosek o referendum ws. reformy edukacji likwidującej gimnazja? Z rozmowy z szefową MEN w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wynika, że tak. Prezes ZNP: - To jest lekceważenie obywateli, którzy nie...
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji rozporządzenie dotyczące ramowych planów nauczania. Nauczyciele w całej Polsce przystąpili do liczenia, bo to m.in. od tego dokumentu zależy, kto we wrześniu będzie miał pracę.
Mateusz Kijowski opublikował oświadczenie, w którym poinformował, że zamierza ubiegać się o fotel przewodniczącego zarządu regionu Mazowsze Komitetu Obrony Demokracji.
- Upublicznianie wizerunku prowadzi do stygmatyzowania demonstrujących. Komunikat policji narusza zasadę domniemania niewinności - powiedział Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, w Radiu ZET.
Nauczyciele nie będą mieli wyjścia: zamówią nowe książki z komercyjnych wydawnictw. Te mają wiele powodów, by cieszyć się z reformy Anny Zalewskiej.
Członkowie Komitetu Nauk o Literaturze PAN wyrażają sprzeciw wobec lekceważenia przez minister Annę Zalewską opinii środowiska naukowego. Chodzi zarówno o likwidację gimnazjów, jak i pospieszne tworzenie nowych podstaw programowych.
Czy jesteś za wstrzymaniem reformy edukacji rządu Beaty Szydło - to najbardziej prawdopodobna wersja pytania, które chcą zadać Polakom inicjatorzy referendum edukacyjnego.
Zbyt krótka, analogowa, pamięciowa, przepełniona, kosztowna, niesamodzielna, niespójna. Nowa (?) polska szkoła, fabryka bezkrytycznych pracowników montowni i call center
Prezydent Andrzej Duda podpis reformę edukacji, która wprowadza m.in. likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioletnich podstawówek. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/18. Wtedy pojawią się VIII klasy i nie będzie już rekrutacji do...
Minister Anna Zalewska nazywa ewolucją to, co robi z polską szkołą. Ale nie ma racji. Bo wystarczył nieco ponad rok i postawiła edukację w Polsce na głowie. I tempa nie zwalnia. A skutki jej pomysłów będziemy odczuwać przez wiele, wiele lat.
Zlekceważone opinie ekspertów, przypadkowy zbiór tematów - takie zarzuty ws. podstaw programowych słyszy szefowa MEN od innych członków rządu.
Jest wniosek o udostępnienie informacji na temat konsultacji, którymi w poniedziałek chwalił się prezydent Andrzej Duda. Społecznicy chcą wiedzieć, na jakiej podstawie stwierdził, że gimnazja należy zlikwidować jak najszybciej.
Reforma edukacji Anny Zalewskiej pędzi dalej. 1 września gimnazja nie przyjmą już nowych uczniów.
9 stycznia mija konstytucyjny termin na podjęcie decyzji w sprawie reformy edukacji - w tym likwidacji gimnazjów. Prezydent Andrzej Duda ma cztery możliwości do wyboru.
Podstawa programowa z fizyki zatrzymała na XIX w. Dziś dziecko idące do szkoły miało już w ręku tablet, widziało "Gwiezdne wojny" i miecze świetlne. A w całej szkole podstawowej nie ma nic o ruchu planet! - mówi prof. Łukasz Turski z Centrum Nauki...
Jeśli prezydent Andrzej Duda nie zorganizuje referendum w sprawie gimnazjów, wniosek o nie złoży Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz z partiami opozycyjnymi i organizacjami pozarządowymi. To potężny kłopot dla rządu PiS.
Początek stycznia. Samorządy czekają. I dyrektorzy szkół. Rodzice i uczniowie także. A podpisu prezydenta nie ma. Waha się?
- Mamy do czynienia z rzeczą wyjątkową: nauczycieli popierają przedstawiciele samorządów, dyrektorzy i przede wszystkim rodzice. A zrozumienie rodziców jest dla protestu w szkołach kluczowe - o proteście przeciwko zmianom w edukacji rozmawiamy z...
Szefowa MEN zapewnia, że likwidacja gimnazjów nie spowoduje zwolnień w szkołach. Ale w nowym prawie oświatowym widać, że rząd się na to szykuje.
30 grudnia Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało nowe podstawy programowe, a wraz z nimi listę lektur, która znacząco różni się od projektu sprzed miesiąca. Znikają podział na klasy i niektóre tytuły.
Konsultacje rozporządzeń, które określają, czego dzieci będą się uczyć w zreformowanej szkole, potrwają do 30 stycznia. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało je, choć Andrzej Duda jeszcze nie podpisał prawa oświatowego likwidującego gimnazja.
- Edukacja padła ofiarą innych wydarzeń politycznych. PiS musiał ustąpić w sprawie aborcji, pokajać się po Misiewiczach. Teraz nie wypada im ustąpić w kwestii oświaty, bo walczą z kryzysem sejmowym i budżetem - mówi w rozmowie z ?Wyborczą? dr...
Jeszcze kilka miesięcy ogólnonarodowej debaty o gimnazjach, a mogłoby się okazać, że Polacy jednak w ogóle nie chcą ich likwidacji.
Jak poradzić sobie z reformą edukacji w gminie, gdzie działają tylko dwie szkoły? "Wyborcza" dotarła do sprawozdań, w których samorządy wyliczają problemy z planowaną likwidacją gimnazjów.
Niemal 60 proc. nastolatków nigdy nie kontaktowało się z nauczycielami za pośrednictwem internetu. 39 proc. młodych, którzy doświadczyli w sieci przemocy, nikomu tego nie zgłosiło. To wielkie wyzwanie dla szkół - podkreślają autorzy raportu...
Na niebie w przyszłym roku zobaczymy to, co zwykle, ale w Kosmosie będą też ekscytujące wydarzenia - zapowiada w "Temacie Dnia" astronom z Centrum Nauki Kopernik dr Jakub Bochiński. Chiński robot ma przywieźć trochę księżycowej gleby, na orbicie ma...
- Adam, wyrobisz się, deadline o 12?! - Ale który, Wajrak czy Michnik? Takie rozmowy odbywamy codziennie między 6 rano a północą. Niektórzy mówią, że nasza redakcja specjalnie przypomina labirynt, żebyśmy stąd nigdy nie wychodzili, ale to nieprawda....
- Naiwnie liczyliśmy na pomoc, protest przeciw reformie. Pisaliśmy pisma, stanowiska. Teraz ludzie żałują, że nie wstąpili do ZNP, bierność "Solidarności" dziwi - mówią nauczyciele. I odchodzą. Nawet po 30 latach związkowej działalności.
Syryjski reżim poinformował, że przejął w czwartek całkowitą kontrolę nad Aleppo, którego wschodnia część pozostawała w rękach rebeliantów. Z miasta wyjechały ostatnie konwoje z ewakuowanymi cywilami.
Na PiS chciałoby głosować 35 proc. Polaków, poparcie dla partii rządzącej wzrosło o 5 punktów procentowych. Drugie miejsce przypadłoby Nowoczesnej, a trzecie - PO. Gdyby wybory odbywały się w grudniu, do Sejmu weszłoby pięć partii - wynika z sondażu...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.