Wniosek referendalny w sprawie reformy edukacji wpłynął zbyt późno. Reforma została wdrożona - mówi premier Beata Szydło. Oba zdania to nieprawda.
- Na referendum w sprawie, która dotyczy 5 mln młodych obywateli, nigdy nie powinno być za późno - tak prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniar komentuje słowa premier Beaty Szydło o referendum w sprawie reformy edukacji.
Wydłużenie podstawówki miało zatrzymać dzieci w znanym środowisku. Ale rodzice przenoszą je w poszukiwaniu klas sportowych, dwujęzycznych i lepszych nauczycieli. Szkoły zmieniają nawet całe klasy.
Egzamin gimnazjalny z języka obcego na poziomie rozszerzonym zakończył maraton egzaminacyjny, z którym mierzyli się od środy absolwenci gimnazjów.
Egzamin gimnazjalny dobiega końca. W piątek uczniowie mierzyli się z językami obcymi - największa grupa z angielskim.
Ponad 910 tys. Polaków nie chce chaotycznej reformy edukacji PiS, w tym likwidacji gimnazjów. Domagają się referendum - wniosek z ich podpisami jest już w Sejmie. Gdyby odbyło się w czerwcu i gdyby Polacy odrzucili reformę, można by ją było...
Jeśli teraz Prawo i Sprawiedliwość wyrzuci podpisy i wniosek o referendum do kosza, to potraktuje Polaków jak PO w 2013 r.
- Wiele z zadań z tegorocznego egzaminu gimnazjalnego spokojnie mogłoby się pojawić na maturze podstawowej z matematyki. I maturzystom sprawiłyby problem - mówi Dariusz Kulma z "Jak zdać maturę z matematyki".
- To owoc pracy tysięcy osób, które mówią "nie" chaosowi w szkole i złej, pośpiesznej zmianie - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Dziś jesteśmy tu, bo rodzice są wściekli, nie godzą się na to, by ich dzieci...
- To owoc pracy tysięcy osób, które mówią "nie" chaosowi w szkole i złej, pośpiesznej zmianie - mówi o reformie edukacji Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W czwartek Związek Nauczycielstwa Polskiego, przedstawiciele rodziców i partii złożą u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego podpisy zebrane pod obywatelskim wnioskiem o referendum ws. reformy edukacji.
- Najlepszy egzamin to nie taki, który jest dla uczniów łatwy lub trudny, ale taki, który jest ciekawy. Ten taki był - uważa dr hab. Krzysztof Biedrzycki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
"Czy marzenia mają moc sprawczą?" - rozprawka na ten temat była najwyżej punktowanym zadaniem na egzaminie z języka polskiego.
- Ten egzamin na pewno nie był dla uczniów, którzy przygotowywali się do niego, wypisując sobie na ścianie setki dat i kując repetytoria - mówi Jacek Staniszewski, nauczyciel historii z Warszawy.
Egzamin gimnazjalny rozpoczął się o godz. 9 testem z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie pierwszego arkusza uczniowie dostali godzinę.
Pomiędzy egzaminem z historii i wiedzy o społeczeństwie a tym z języka polskiego gimnazjaliści mają godzinną przerwę. W mediach społecznościowych dzielą się swoimi odpowiedziami do najtrudniejszych zadań.
O godz. 9 rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne, ale nie wszędzie obyło się bez przykrych niespodzianek.
Egzamin gimnazjalny rozpocznie się w środę 19 kwietnia i zakończy w piątek. Przez trzy dni uczniowie rozwiązywać będą pięć lub sześć testów ze wszystkich przedmiotów.
Dorośli harcerze mogą już bez konsekwencji wypić kieliszek wina. Do zmiany prawa harcerskiego doszło po niemal 100 latach nakazu abstynencji.
Po reformie edukacji Anny Zalewskiej te szkoły są jak okręt, który tonie. Nauczyciele ewakuują się, często razem z kapitanem. A co z dziećmi, które w nich zostają?
Dofinansowanie obiadów wszystkim uczniom, wydłużenie dużej przerwy do 40 minut. To plany szefowej MEN. Koszty: 1 mld zł rocznie.
Kiedy ja dorastałem, musiałem szukać pracy. Gdy dorastają moje dzieci, muszą wynajdywać nowe zawody. Jeśli nie uczycie dzieci do zawodów, które nie istnieją, w ogóle ich nie uczycie - mówi Thomas Friedman, autor nagradzanych książek o globalizacji.
Do dziś żaden z potrzebnych na 1 września podręczników nie został dopuszczony do użytku. Zdenerwowani pośpieszną reformą rodzice znów strajkują.
Reforma edukacji sprawi, że tysiące nauczycieli stracą lub zmienią pracę. - Ofiarami tych przetasowań będą dzieci - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Mamy uczelnie techniczne, na których 30-40 proc. studentów studiuje na kierunkach nietechnicznych, jak pedagogika, fizjoterapia, filologia, dziennikarstwo. Czy to jest racjonalne? - mówi dr hab. Teresa Czerwińska,
- Nie kwestionuję potrzeby reformy, tylko że w jej projektach mówimy o różnych pomysłach ale nie mamy wspólnego celu. Niestety - mówi Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS, pierwszej w Polsce szkoły niepublicznej, która została uniwersytetem.
Studia nauczycielskie wybierają mierni maturzyści. Tylko co trzeci absolwent czuje się gotowy do zawodu, ale egzamin przed pracą w szkole zdaje prawie każdy.
REFORMA GOWINA. PYTAMY UCZELNIE. - Jeśli uczelnia ma być autonomiczna, to zarządzanie nią nie może być poddawane naciskom lokalnych działaczy czy polityków - mówi prof. Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Konferencji...
Po raz pierwszy od dziesięciu lat nauczyciele odeszli od tablic. Mimo prób zastraszenia zastrajkowało ok. 37 proc. placówek w całej Polsce. - To nie jest nasze ostatnie słowo, nie damy się zaszczuć - zapowiada Sławomir Broniarz, prezes ZNP.
Puste sale lekcyjne i korytarze, na szkołach i przedszkolach flagi i banery. Po raz pierwszy od dziesięciu lat nauczyciele odeszli od tablic. Strajkuje ok. 37 proc. szkół w całej Polsce.
Anna Zalewska może bagatelizować dzisiejszy strajk. Ale powinien ją przerazić. Bo choć formalnie to protest w obronie praw pracowniczych, to w rzeczywistości obserwujemy narastający ruch oporu wobec planów rządu.
Pierwszy raz od 10 lat - wtedy w MEN rządził Roman Giertych - nauczyciele w kilkunastu tysiącach szkół i przedszkoli nie poprowadzą dziś zajęć. - To strajk w imieniu uczniów - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego
- To protest w imieniu uczniów, którzy są podmiotem nauczycielskich działań. Strajk pracowników oświaty i nauczycieli będzie miał miejsce na terenie całego kraju. Mamy nadzieję, że spotka się z poparciem rodziców - mówił Sławomir Broniarz, prezes...
Przeżyłem w pracy wiele reform. Żadna nie była przeprowadzana tak jak ta. Tu merytoryczne argumenty nie są istotne, liczą się tylko te polityczne. I ja już nie chcę w tym uczestniczyć - mówi Wiesław Włodarski, dyrektor Liceum im. Ruy-Barbosy w...
Chciałbym, żeby pani minister naprawdę przyjechała do Błaszek. Pokazałbym jej tę nieszczęsną, zabiedzoną podstawówkę dla 16 uczniów, którą chce utrzymać, i nowoczesne gimnazjum dla ponad setki dzieci, które skazała na likwidację - mówi Karol...
Około tysiąca osób manifestowało w sobotę przed gmachem MEN przeciw reformie edukacji Anny Zalewskiej. - Nie poddamy się, póki reforma nie zostanie wstrzymana, a Zalewska nie poda się do dymisji - mówili.
Do końca marca wszystkie samorządy powinny podjąć ostateczne uchwały wprowadzające nowe sieci szkół. Do końca zeszłego tygodnia zrobiły to zaledwie cztery powiaty i 32 gminy. Ale MEN zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z planem.
MEN obiecuje podwyżki, ale wygląda na to, że chce je sfinansować kosztem samorządów - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego.
- Nauczyciele! - krzyczała ze sceny Maggie MacDonnell, Kanadyjka wybrana w Dubaju na najlepszą nauczycielkę świata. Odkrzykiwał jej: - Mają znaczenie!
- Czy gdyby stało się to w waszym kraju, czekalibyście trzy lata? - pytają na Global Education and Skills Forum w Dubaju Nigeryjki, które uciekły przed oprawcami z Boko Haram.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.