Choć niedzielne wybory parlamentarne w Mołdawii wygrała prorosyjska Partia Socjalistów, większość w parlamencie zachowają siły proeuropejskie. - Moskwa przegrała "bitwę", ale nadal liczy na wygranie "wojny" - mówi "Wyborczej" mołdawska politolog...
Tłem niedzielnych wyborów parlamentarnych w Mołdawii była narastająca presja ze strony Rosji oraz ujawnienie przez służby specjalne prób destabilizacji kraju.
Renato Usatii, lider wykluczonej z udziału w niedzielnych wyborach partii Patria, w nocy z czwartku na piątek uciekł do Moskwy.
Na trzy dni przed głosowaniem prorosyjska partia opozycyjna Patria została wykluczona z wyborów do mołdawskiego parlamentu.
Na dwa dni przed głosowaniem prorosyjska partia opozycyjna Patria została wykluczona z wyborów do mołdawskiego parlamentu.
Wprowadzając kontrole na granicach z Białorusią i Kazachstanem, Rosja pokazuje, że jej projekt integracyjny to propagandowa wydmuszka - mówi Aleksander Kłaskouski, białoruski politolog, szef działu analiz agencji informacyjnej BiełaPAN.
Dalia Grybauskaite ostro krytykuje Rosję, zdobywając sympatię swoich rodaków.
Litwa chce szkolić ukraińskich żołnierzy i dostarczać broń. Moskwa blokuje na granicy litewskich przewoźników
Zobaczmy, jak by wyglądały wybory samorządowe, gdyby w Polsce rzeczywiście obowiązywały standardy białoruskie.
Władze w Mińsku, dotąd zwalczające białoruską ideę narodową, nagle zaczęły się ciepło wypowiadać na temat języka białoruskiego oraz nieradzieckiej historii Białorusi.
Na dziewięć dni przed mołdawskimi wyborami parlamentarnymi prezydenci Polski i Ukrainy złożyli wspólną wizytę w Kiszyniowie. To gest poparcia dla proeuropejskich sił rządzących w tym kraju, które rywalizują z opozycją opowiadającą się za kursem ku...
Dwaj obywatele Rosji i trzej Ukraińcy zostali wydaleni z Mołdawii późną nocą z poniedziałku na wtorek. Uznano, że zagrażają bezpieczeństwu państwa. Zdaniem mołdawskich służb przygotowali zamieszki, które miały wybuchnąć w trakcie wyborów...
Sojusz z Rosją nie zagraża naszej niepodległości i gwarantuje nam bezpieczeństwo oraz ciepłą wodę i prąd - to stanowisko podzielają w Armenii wszyscy. I władza, i opozycja, która tę władzę zwalcza.
Parlament Europejski ratyfikował w czwartek umowę stowarzyszeniową z Mołdawią. Parlament mołdawski ratyfikował ją już w lipcu. Jednak to nie przesądza o przyszłości tej republiki poradzieckiej.
Zakazy wjazdu dla artystów, odwołane koncerty... Wojna rosyjsko-ukraińska toczy się także w sferze kultury i powoli rozszerza na cały obszar postradziecki.
Od przyszłego roku białoruscy gangsterzy przestaną zarabiać na pośrednictwie w załatwianiu polskich wiz. W kraju ruszy osiem polskich centrów wizowych
Aleksander Łukaszenka lawiruje między Moskwą a Kijowem. Po ukraińskich protestach białoruska telewizja usunęła z eteru antyukraiński program publicystyczny.
Mińsk lawiruje między Moskwą a Kijowem. Po ukraińskich protestach białoruska telewizja państwowa usunęła z eteru antyukraiński program publicystyczny.
Liczą, że to przyciągnie klientów. Zdaniem ekspertów przyczyny tego zjawiska należy szukać w wielkiej popularności rosyjskiego prezydenta.
Rosja przygotowuje młodzieżową ?piątą kolumnę? w republikach postradzieckich. Mężczyźni pod okiem rosyjskich instruktorów uczą się strzelać i walczyć wręcz.
10-letni Kola Łukaszenka, najmłodszy syn prezydenta Białorusi, gra w hokeja z zawodowcami i strzela im bramki. Białoruskie media są zachwycone.
Rosyjska służba sanitarna Rossielchoznadzor ogranicza wwóz towarów z Kazachstanu i Białorusi. W ten sposób chce przeciąć dostawy na rosyjski rynek zachodnich produktów objętych sankcjami.
Skokowo rośnie eksport białoruskich mieszanek bitumicznych do UE. W Moskwie uważają, że to szwindel i przykrywka dla przemytu paliwa potajemnie wyprodukowanego z rosyjskiej ropy.
Moskwa od 27 października zakazuje importu mołdawskiego mięsa. Rzekomo z powodu jego złej jakości, jednak komentatorzy są przekonani, że to próba wpłynięcia na wynik jesiennych wyborów parlamentarnych.
Aleksander Łukaszenka chce ścigać i karać bezrobotnych.
Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przedstawił rosyjską wizję światowego porządku. Obywatele Ukrainy i Mołdawii mają powody do niepokoju.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przedstawił rosyjską wizję światowego porządku. Obywatele Ukrainy i Mołdawii mają powody do niepokoju.
Gdyby integracyjny projekt Władimira Putina rzeczywiście był atrakcyjny dla państw byłego ZSRR, Moskwa nie musiałaby stosować szantażu i wywierać presji.
Za sprawą Ukrainy w sąsiednim kraju dokonał się cud: pensje Białorusinów spadają, a społeczne notowania prezydenta Aleksandra Łukaszenki rosną.
Białoruś liczy na reset w stosunkach z Zachodem, a ambasador UE w Mińsku nawołuje Białorusinów, by wspierali Aleksandra Łukaszenkę.
Dziennikarz państwowej białoruskiej telewizji ONT Alaksiej Michalczanka wygrał proces przed unijnym Trybunałem w Luksemburgu i został skreślony z listy osób niewpuszczanych na teren UE.
Traian Basescu proponuje zjednoczenie obu państw, ale większość Mołdawian nie chce tego. Ich odrębność narodowa została sztucznie wykreowana w czasach ZSRR, jednak od tamtej pory zdążyli się z nią zżyć.
Sprzedawcy w Kuźnicy Białostockiej mają powody do zmartwienia - od 1 października Mińsk zamknie przejścia graniczne z Unią Europejską dla ruchu pieszego.
Sprzedawcy w Kuźnicy Białostockiej mają powody do zmartwienia: od 1 października Mińsk zamknie przejścia graniczne z Unią Europejską dla ruchu pieszego.
Gwałtownie rośnie białoruski import towarów objętych przez Rosję antyzachodnimi sankcjami. Po przepakowaniu jadą dalej na wschód.
Białoruskie władze nadal czczą NKWD i zwalczają pamięć o Białorusinach, którzy walczyli w szeregach Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku.
?Zielone ludziki? już u nas są - oznajmił były mołdawski wiceminister spraw wewnętrznych.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.