Mołdawia zakazała na 5 lat wjazdu szefowi agencji Rosija Siegodnia, czołowemu rosyjskiemu propagandyście Dmitrijowi Kisielowowi. Rosyjskie MSZ jest oburzone: ?Mołdawia postanowiła iść drogą Ukrainy? - twierdzi.
Moskwa chce wprowadzić rosyjskie kontrole celne na białorusko-unijnej granicy.
Turysta z Rosji za sfotografowanie białoruskiego komisariatu wylądował na 10 dni w areszcie. Po tym incydencie białoruskie MSW rozkazało milicjantom zatrzymywać ludzi robiących zdjęcia urzędów państwowych.
Od wtorku Białorusini nie mogą swobodnie przywozić do kraju towarów kupionych za granicą.
Kiszyniów protestuje przeciw rosyjskiej ingerencji w wewnętrzną politykę Mołdawii. W wyborach szefa Gagauzji, autonomicznej prowincji tego kraju, Moskwa otwarcie wspiera jednego z kandydatów.
Wyjazdy na Ukrainę po zakupy stały się niezwykle popularne wśród mieszkańców przygranicznych rejonów Białorusi. Po dewaluacji hrywny ceny na Ukrainie są dwu-, trzykrotnie niższe niż na Białorusi.
Opłaty za korzystanie z komunikatora Skype, podatek od pożyczek, więcej grzywien - to pomysły białoruskich władz na zasypanie dziury w budżecie.
Białoruś i Rosja będą wzajemnie respektować wizy wydane obywatelom państw trzecich, a także zakazy wjazdu i wyjazdu dla cudzoziemców i własnych obywateli.
Zaraz po wojnie polsko-bolszewickiej Sowieci rozpoczęli dywersję przeciw II Rzeczpospolitej, którą dziś nazwalibyśmy wojną hybrydową. Wymyślił ją - na 90 lat przed Władimirem Putinem - Józef Unszlicht, komunista rodem z Polski.
Nie wierzmy w niezależność Łukaszenki. Białoruski prezydent uzgadnia swą politykę wobec Zachodu z Władimirem Putinem - mówi związany z Kremlem politolog Kiriłł Koktysz.
Mińsk od kilku tygodni stał się mekką polityków zachodnich. Łamanie praw człowieka przez władze białoruskie przestaje być przeszkodą w stosunkach między Białorusią a UE.
23 lutego - dawny Dzień Armii Czerwonej - jako święto państwowe jest uroczyście obchodzony w Rosji, na Białorusi, w Kirgistanie i Tadżykistanie. Nieoficjalne zaś jest on świętowany także w pozostałych państwach byłego ZSRR.
Największym wygranym mińskich pertraktacji czuje się przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenka, który ma nadzieję, że teraz Zachód przestanie go bojkotować.
Mińsk stał się ważnym miejscem w pertraktacjach dotyczących uregulowania konfliktu na Ukrainie.
Duchowni z Polski łamią prawo - twierdzi prezydent Łukaszenka, a białoruski episkopat replikuje: To obrażanie Kościoła oraz wzniecanie międzywyznaniowej wrogości!
Aleksander Łukaszenka w obawie przed Moskwą wzmacnia białoruski patriotyzm, który ma być gwarancją niezależności kraju.
Trzy proeuropejskie partie, które wygrały wybory do parlamentu, nie osiągnęły kompromisu i nie powołały nowego rządu. Mołdawią ma więc rządzić mniejszościowa koalicja.
Rosja mocno trzyma białoruskich prawosławnych w swych objęciach i nie zamierza dopuścić do ich większego usamodzielnienia.
Pogrzeb ormiańskiej rodziny zamordowanej przez rosyjskiego żołnierza przerodził się w czwartek w wielotysięczną manifestację. Obywatele domagają się, by podejrzany o morderstwo był sądzony przez armeński, a nie rosyjski sąd.
Żołnierz, który uciekł z rosyjskiej bazy wojskowej w Armenii, zastrzelił w poniedziałek sześcioosobową rodzinę ormiańską. Wśród zabitych jest 2-letnia dziewczynka, a 6-miesięczny chłopczyk walczy o życie.
W poniedziałek w Ekonomicznym Sądzie Mińska rozpoczął się proces administracyjny najbardziej znanego niezależnego wydawcy książek na Białorusi i właściciela księgarni Ihara Łohwinaua. Od 2000 r. pod szyldem wydawnictwa Łohwinau wydaje książki, a od...
Kazachski opozycjonista Muratbek Ketebajew, ścigany za próbę obalenia ustroju, w Polsce dostał status uchodźcy. W Hiszpanii go aresztowano.
1 stycznia wystartowała Eurazjatycka Unia Gospodarcza - sztandarowy projekt Putina. Rosja marzy o powrocie do ZSRR, a jej sojusznicy o korzyściach gospodarczych. - To kolos na glinianych nogach - mówią analitycy.
Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka zdymisjonował szefa rządu i wymienił szereg ministrów oraz innych urzędników odpowiedzialnych za stan gospodarki. - Gospodarka jest dla nas dziś największym zagrożeniem - przyznał białoruski przywódca.
Moskiewski szczyt pokazał, że Władimir Putin nie może liczyć na bezwarunkowe poparcie ze strony partnerów. Prezydenci Białorusi i Kazachstanu, zanim przybyli przed oblicze władcy Kremla, polecieli do Kijowa, by spotkać się z prezydentem Petrem...
Wizyta Aleksandra Łukaszenki w Kijowie wywołała niezadowolenie w Moskwie. Rosyjscy politycy oskarżają go o zdradę i straszą możliwą rewolucją na Białorusi.
Mińsk w obronie swojego rubla wprowadza 30-proc. podatek od handlu walutami w kantorach, zamyka sklepy, które podnoszą ceny, blokuje strony internetowe.
Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenka spotkał się w niedzielę w Kijowie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Na życzenie strony białoruskiej treść pertraktacji została utajniona.
W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku swoje nazwiska zrusyfikowało aż 38 tys. osób. Podobnie dzieje się też w sąsiednim Tadżykistanie.
W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku aż 38 tys. Kirgizów zrusyfikowało swoje nazwiska. Podobne zjawisko ma miejsce i w sąsiednim Tadżykistanie.
Jewgienij Wdowienko został we wtorek skazany na pięć lat więzienia. Choć to pierwszy taki wyrok na postradzieckim obszarze, z problemem udziału rodaków w ukraińskim konflikcie zetknęły się też inne kraje.
Rosja kupuje sobie sojuszników. Jest gotowa za to płacić, ale Mińsk chciałby wyciągnąć więcej, niż Putin chce dać - mówi białoruski politolog Walery Karbalewicz.
Znanych jest coraz więcej szczegółów dotyczących uwięzienia białoruskiego dziennikarza specjalizującego się w tematyce wojskowej. KGB podejrzewa go o współpracę z zagranicznym wywiadem.
Zwano ją ostatnim wolnym głosem Azerbejdżanu. Jednak od piątku już nie jest wolna. Znaną dziennikarkę Hadiję Ismayil aresztowano.
- Ormianie go sobie zawłaszczyli - twierdzą azerskie media. - Plujemy na punkt widzenia Azerów - odpowiada wiceminister kultury Armenii.
Na Białorusi służby wzmogły prześladowania niezależnych dziennikarzy. Na celowniku są zwłaszcza współpracownicy mediów polskich.
Choć niedzielne wybory parlamentarne wygrała prorosyjska Partia Socjalistów, to większość w parlamencie zachowają siły proeuropejskie. - Moskwa przegrała bitwę, ale nadal liczy na wygranie wojny - mówi politolog Lina Grau.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.