- poniedziałek, 11 kwietnia 2022
-
Po ataku na dworzec w Kramatorsku w szpitalu nadal przebywają 92 osoby, w tym 17 dzieci - poinformował gubernator regionu, którego cytuje BBC. Przypomnijmy, że wyniku piątkowego ostrzału dworca kolejowego w Kramatorsku zginęło 57 osób - głównie kobiety i dzieci, które czekały na pociąg ewakuacyjny.
-
"Całe moje życie to teraz informacje z Ukrainy". To oni stworzyli Ukraiński Telegraf [WIDEO]
Już nie informują o alarmach bombowych. Przestało to na nich robić wrażenie. Poznajcie twórców Ukraińskiego Telegrafu w reportażu wideo "Wyborczej".
-
Brygada piechoty morskiej broniąca Mariupola: Nie mamy już czym walczyć. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe i co niemożliwe; w poniedziałek prawdopodobnie stoczymy ostatnią walkę, ponieważ nie mamy już amunicji - przekazała na Facebooku ukraińska 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej im. Kontradmirała Mychajła Biłyńskiego, którą cytuje PAP.
--
''Walczyliśmy przez ponad miesiąc bez dostaw uzbrojenia, bez wody, bez jedzenia. Niemalże piliśmy wodę z kałuż, umieraliśmy całymi grupami. Prawie połowa naszej brygady to ranni. Ci, którym nie oderwało ręki lub nogi i mogą chodzić, wracają na pole walki. Cała piechota zginęła, dlatego do wroga strzelają już artylerzyści, żołnierze obrony przeciwlotniczej, łącznościowcy, a nawet kierowcy, kucharze i orkiestra. Oni giną, ale walczą'' - czytamy w komunikacie wojskowych. Dalej przedstawiciel 36. brygady żali się, że ''nikt już nie chce z nami rozmawiać''. - Zostaliśmy spisani na straty. Pozostała nam tylko walka wręcz. Oznacza to dla części z nas śmierć, a dla pozostałych - niewolę - twierdzą obrońcy Mariupola.
--
W odpowiedzi na ten komunikat naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny napisał na Facebooku, że ''bohaterska obrona Mariupola przez ukraińskich żołnierzy trwa, a dowództwo utrzymuje kontakt z obrońcami, którzy pozostali w mieście''. Jego zdaniem ''prowadzenie operacji obronnych nie jest tematem do publicznej dyskusji''.
--
Półmilionowy Mariupol od ponad miesiąca jest oblężony i ostrzeliwany. W mieście pozostało jeszcze ponad 100 tys. mieszkańców. Prezydent Wołodymyr Zełenski wcześniej w poniedziałek powiedział, że w tym portowym mieście mogły zginąć dziesiątki tysięcy osób.
-
BBC Rosja: Rozpoczęły się rozmowy Władimira Putina z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem.
~
Spotkanie odbywa się w rezydencji Nowo-Ogariowo pod Moskwą za zamkniętymi drzwiami - na prośbę strony austriackiej. Nie ogłoszono żadnych oficjalnych oświadczeń publicznych.
-
CNN: Kierowcy wolontariusze zatrzymani przez rosyjskie wojsko. Dziewięciu kierowców pracujących dla Help People - ukraińskiej grupy wolontariuszy, która dostarcza żywność i leki dla potrzebujących oraz pomaga w ewakuacji - zostało zatrzymanych przez rosyjskie wojsko i nadal pozostaje zaginionych - powiedział CNN przedstawiciel grupy.
--
Do Mariupola wyjechało 10 kierowców Help People. Rosyjscy żołnierze zatrzymali ich i próbowali zmusić do pojechania w stronę Rosji. - Kiedy kierowcy odmówili, zostali wzięci do niewoli - powiedział Alex Voronin, szef organizacji. Dodał, że stracił kontakt ze wszystkimi kierowcami oprócz jednego, który został zwolniony. On ma twierdzić, że zatrzymani wolontariusze przebywają w areszcie w Doniecku.
-
Reuters: Włochy przejęły nieruchomości o wartości około 105 mln euro należące do rosyjskiego byłego kierowcy Formuły 1 Nikity Dmitrijewicza Mazepina i jego ojca oligarchy, donosi Reuters, powołując się na dwa źródła policyjne.
~
Podobno celem operacji była willa znana jako Rocky Ram w północnej Sardynii. Jest to część szerszych wysiłków zmierzających do ukarania bogatych Rosjan powiązanych z Władimirem Putinem po inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego.
~
Mazepin, który został zwolniony w marcu przez należący do USA zespół F1 Haas, został umieszczony na liście sankcji UE wraz ze swoim ojcem Dmitrijem, którego Unia Europejska określiła jako członka najbliższego kręgu Putina.
-
Premier Ukrainy Denys Szmyhal wraz z premier Litwy Ingridą Šimonite odwiedzili Borodziankę, aby zobaczyć konsekwencje obecności wojsk rosyjskich - poinformował o tym Ukrinform, powołując się na Telegram szefa ukraińskiego rządu.
--
''Borodzianka to jedna z najbardziej bolesnych ran na ciele Ukrainy. Dziś odwiedziliśmy wyzwolone miasto w obwodzie kijowskim z premier Litwy Ingridą Šimonite. Konsekwencje okupacji przez rosyjskich barbarzyńców są przerażające. Śmierć i ruina są tym, co niesie ze sobą tak zwany ruski mir'' - napisał Szmyhal.
--
Borodzianka, położona na północny zachód od Kijowa, została niedawno przejęta przez siły ukraińskie po wycofaniu się z niej wojsk rosyjskich. Jest jednym z najbardziej zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji miast obwodu kijowskiego. Władze Ukrainy szacują, że pod gruzami zbombardowanych bloków mieszkalnych mogą znajdować się ciała setek ludzi. Premier Szmyhal twierdzi, że ratownicy nadal rozbierają gruzy domów zniszczonych przez rosyjskie ostrzały.
-
Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że wyznaczenie rosyjskiego generała zwanego "Rzeźnikiem Syrii" do nadzorowania wojny w Ukrainie jest zgodne ze sposobem prowadzenia wojny przez Rosję.
~
Generał Aleksander Dwornikow kierował wcześniej rosyjskimi operacjami w Syrii, gdzie siły rosyjskie zostały oskarżone o celowe atakowanie obszarów cywilnych. Wcześniej służył także w Czeczenii.
~
W rozmowie z CBS Sullivan powiedział, że wnioskuje, iż nominacja Dwornikowa jest znakiem, że Rosja planuje utrzymać politykę "spalonej ziemi". - Widzieliśmy okrucieństwa i zbrodnie wojenne, masowe zabójstwa oraz przerażające i szokujące obrazy z miast takich jak Bucza i ataki rakietowe na Kramatorsk - powiedział. - Myślę, że ta nominacja jest wskazówką, że zobaczymy tego więcej - dodał.
~
Ocenę Sullivana powtórzył generał David Petraeus, były dyrektor CIA. - Rosjanie byli znani w Syrii głównie z wyludniania się obszarów. To właśnie zrobili w Aleppo - powiedział Petraeus w CNN. - To właśnie zrobili w innych obszarach. I myślę, że możemy się tego spodziewać - dodał.
-
#PałacPrezydencki. Prezydent @AndrzejDuda spotkał się z Premierem Królestwa Belgii @alexanderdecroo. Tematem rozmowy będzie rosyjska agresja, wsparcie dla Ukrainy oraz wzmacnianie wschodniej flanki NATO. pic.twitter.com/5YNed8cStE
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 11, 2022 -
??W okupowanym #Chersoniu zniszczono pomnik ?Chwała Ukrainie?. Nieznani sprawcy zerwali flagę Unii Europejskiej, rozbili tablice ze zdjęciami Niebiańskiej Sotni oraz poległych podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej - informuje lokalny portal Most
— Biełsat (@Bielsat_pl) April 11, 2022
??https://t.co/Utj0VwuspT pic.twitter.com/uNmm2cjlNO -
Kanada nałożyła kolejne sankcje na Rosję. Ich celem są 33 firmy rosyjskiego sektora zbrojeniowego - poinformowała w poniedziałek w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.
~
Sankcje oznaczają m.in. zamrożenie aktywów i zakaz współpracy z takimi podmiotami jak Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii, stocznia Vympel Shipyard JSC czy działająca w branży konstrukcji maszyn firma Integral SPBB.
-
Do Ukrainy trafić ma 50 używanych niemieckich czołgów Leopard 1 - poinformowała gazeta "Handelsblatt", która powołuje się na niemieckiego producenta sprzętu obronnego - firmę Rheinmetall.
--
Pierwsze czołgi mogą zostać dostarczone za sześć tygodni, a kolejne będą dostępne w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Firma zastrzega jednak, że decyzję o przekazaniu sprzętu Ukrainie musi jeszcze zatwierdzić niemiecki rząd. Kijów zwrócił się do Niemiec z prośbą o dostarczenie wozów piechoty Marder, czołgów Leopard oraz zestawów przeciwlotniczych Gepard, ale ta prośba nie została spełniona, a kanclerz Niemiec Olaf Scholz trzy dni temu nie dawał wielkich nadziei, że kiedykolwiek miałoby się to zmienić.
--
Tyle że Niemcy wstrzymywali się przed podarowaniem Ukrainie nowoczesnych czołgów Leopard 2. Natomiast wspomniane czołgi Leopard 1 to starsza konstrukcja z lat 70. XX wieku. Ukraińskim żołnierzom miałoby być łatwiej nauczyć się obsługiwać właśnie takie starsze, ale zmodernizowane czołgi.
--
Wcześniej taki wysłużony sprzęt przekazały Ukrainie Czechy. Chodzi o kilkadziesiąt czołgów T-72 oraz bojowych wozów piechoty (BWP) jeszcze produkcji sowieckiej.
-
Moskwa nie wstrzyma operacji wojskowej na Ukrainie przed kolejną rundą rozmów pokojowych - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
~
Przemawiając w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji państwowej, Ławrow powiedział, że prezydent Władimir Putin nakazał zawieszenie działań wojskowych podczas pierwszej rundy rozmów między negocjatorami rosyjskimi i ukraińskimi. Podkreślił, że od tego czasu stanowisko Moskwy się zmieniło. Ławrow stwierdził, że nie widzi powodu, aby nie kontynuować rozmów z Ukrainą, ale nalegał, aby Moskwa nie wstrzymała operacji wojskowej, gdy strony spotkają się ponownie.
~
- Po tym, jak przekonaliśmy się, że Ukraińcy nie zamierzają się odwzajemnić, podjęto decyzję, że w kolejnych rundach rozmów nie będzie przerwy, dopóki nie dojdzie do ostatecznego porozumienia - powiedział Ławrow.
-
Chorwacja wydala 18 dyplomatów i sześciu pracowników administracyjnych ambasady rosyjskiej.
-
Ponad połowa terytorium Ukrainy wymaga rozminowania - poinformowało ukraińskie Państwowe Pogotowie Ratunkowe. - Do tej pory przeprowadziliśmy przybliżoną analizę terenu, na którym konieczne jest przeprowadzenie humanitarnego rozminowywania. Według naszych wstępnych szacunków to około 300 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli prawie połowa terytorium naszego kraju - powiedział Oleg Bondar, rzecznik PPR, którego cytuje BBC.
--
W tej chwili trwa rozminowywanie przede wszystkim okolic Buczy, Irpinia, Czernihowa i Browarów, a także - pomimo ciągłego zagrożenia ostrzałem - obwodów charkowskiego i mikołajowskiego. Zdaniem Bondara dużym zagrożeniem są domy i mieszkania, w których Rosjanie mogli zostawić miny, a do których służby nie wchodzą, bo właściciele tych lokali wyjechali. Dlatego PPR apeluje do wracających mieszkańców podkijowskich miejscowości, by przed wejściem do swoich domów wezwali służby odpowiedzialne za rozminowywanie.
-
Od początku wojny w Ukrainie wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "Kadyrow obiecuje wyzwolić od ?nacków i szatanów? ukraińskie miasta", a "bezlitosne prowokacje Kijowa organizowane są we współpracy z Zachodem". Poza tym "zmieni się smak piwa".
-
Reuters: Komisja Europejska umieściła 21 rosyjskich linii lotniczych na czarnej liście bezpieczeństwa lotniczego, "ponieważ samoloty w Rosji nie spełniają międzynarodowych standardów bezpieczeństwa".
-
Czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipawski powiedział, że przywódcy muszą podjąć "wszelkie wysiłki, które doprowadziłyby do przynajmniej pewnego złagodzenia sytuacji w Ukrainie".
~
Przemawiając przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu, Lipawski powiedział, że korytarze humanitarne pomogą Ukraińcom, ale dodał: "Z drugiej strony nie bądźmy naiwni. Putin jest sprawcą tej straszliwej zbrodni wojennej i tych okrucieństw i powinien zostać za to ukarany".
-
Według Rosyjskiej Agencji Informacyjnej TASS o godz. 15 czasu moskiewskiego rozpoczęło się spotkanie kanclerza Austrii z prezydentem Rosji.
~
Kanclerz Austrii Karl Nehammer planuje przemawiać do mediów za pośrednictwem wideokonferencji w ambasadzie Austrii w Moskwie po spotkaniu z Władimirem Putinem.
-
Kreml ostrzegł w poniedziałek, że rozszerzenie NATO nie przyniesie większej stabilności w Europie. Przypomnijmy, że Finlandia i Szwecja rozważają przystąpienie do sojuszu.
~
- Wielokrotnie mówiliśmy, że sam sojusz jest raczej narzędziem konfrontacji. To nie jest sojusz, który zapewnia pokój i stabilność, a dalsze rozszerzanie NATO oczywiście nie doprowadzi do większej stabilności na kontynencie europejskim - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Wojna w Ukrainie. 11 kwietnia, 47. dzień inwazji [KONIEC RELACJI]
Rafał Wójcik, Agnieszka Kwiatkowska, Jakub Łukaszewski, Jakub Wencel