- poniedziałek, 11 kwietnia 2022
-
Kanclerz Austrii po spotkaniu z Putinem: - Odniosłem się do poważnych zbrodni wojennych w Buczy i innych miejscach i podkreśliłem, że wszyscy odpowiedzialni za nie muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Powiedziałem również prezydentowi Putinowi, bez żadnych wątpliwości, że sankcje wobec Rosji pozostaną w mocy i będą zaostrzane tak długo, jak długo ludzie będą umierać w Ukrainie - opowiadał.
~
- Właśnie przyjechałem z Ukrainy i na własne oczy widziałem niezmierzone cierpienie spowodowane rosyjską agresją. Wyjazd do Moskwy i rozmowy z prezydentem Putinem to dla mnie obowiązek. Obowiązek wynikający z poczucia odpowiedzialności, by nie pozostawić kamienia na kamieniu, aby doprowadzić do zaprzestania działań wojennych lub przynajmniej pomocy humanitarnej dla cierpiącej ludności cywilnej w Ukrainie. Dla mnie nie ma alternatywy dla szukania bezpośrednich rozmów również z Rosją pomimo wszystkich bardzo wielkich różnic - powiedział Nehammer w oświadczeniu.
~
- UE jest bardziej niż kiedykolwiek zjednoczona w tej kwestii. Wyjaśniłem również prezydentowi Rosji, że istnieje pilna potrzeba stworzenia korytarzy humanitarnych, które zapewnią wodę pitną i żywność do oblężonych miast oraz wywożą kobiety, dzieci i rannych. Wrócę teraz, aby poinformować naszych europejskich partnerów o mojej rozmowie z prezydentem Rosji i omówić dalsze kroki - zakończył.
-
Według państwowych służb ratunkowych Ukrainy 8 tys. obywateli włączyło się w pomoc w usuwaniu gruzów budynków zniszczonych na skutek rosyjskiej inwazji.
??More than 8,000 Ukrainians have volunteered to help rescuers dismantle debris in cities plagued by Russian aggression, according to the State Emergency Service. pic.twitter.com/L5eWQK5oaP
— WAR IN UKRAINE 2022 (@WARUKRAINE2022) April 11, 2022 -
W rosyjskich obozach filtracyjnych w Mariupolu znajduje się około 10 tys. osób - informuje ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
- Skala rasistowskiego terroru w Mariupolu bije wszystkie rekordy nazistów - napisała na Facebooku Denisowa. - Według władz miasta potwierdzono do tej pory informacje o wywiezieniu 33 tys. mieszkańców Mariupola.
Rosyjskie media podają informacje o wywiezieniu 700 tys. osób do Rosji, w tym 131 tys. dzieci. Z samego Mariupola Rosja miała przesiedlić 134 tys. osób.
-
Niektóre z rosyjskich wojsk, które wycofały się na Białoruś spod Kijowa, przenoszą się teraz na wschód - informuje przedstawiciel Departamentu Obrony USA cytowany przez agencję Reuters.
-
Prawie 52 tys. ukraińskich uchodźców w Hiszpanii otrzymało "tymczasową ochronę", poinformował w poniedziałek hiszpański rząd, dodając, że 39 proc. z nich to nieletni.
~
Status ochrony czasowej był zatwierdzany dla każdego wniosku złożonego przez ukraińskich uchodźców, poinformowało w komunikacie hiszpańskie ministerstwo.
~
W oświadczeniu czytamy, że w ciągu ostatniego tygodnia liczba ukraińskich dzieci uchodźców uczęszczających do hiszpańskich szkół prawie się podwoiła, osiągając obecnie ponad 13 tys. uczniów.
-
Stany Zjednoczone nie mają żadnych dowodów na to, że Rosjanie zniszczyli system S-300 w Ukrainie - informuje agencja Reuters, powołując się źródło w Białym Domu.
-
Reuters: Kanclerz Austrii Karl Nehammer przeprowadził dziś w Moskwie "bezpośrednie, otwarte i twarde" rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
~
W oświadczeniu zacytowano Nehammera, który powiedział, że "to nie jest przyjacielskie spotkanie". Dodał, że jego najważniejszym przesłaniem dla rosyjskiego przywódcy było to, że wojna musi się skończyć, ponieważ "w wojnie są tylko przegrani po obu stronach".
~
Rzecznik Nehammera powiedział, że spotkanie odbyło się w oficjalnej rezydencji Putina Nowo-Ogariowo pod Moskwą. Austriackie media poinformowały, że skończyło się ono po około 90 minutach.
-
???????? Premier @MorawieckiM po spotkaniu z premierem Belgii w #KPRM: Bardzo dziękuję za wizytę @alexanderdecroo w Polsce. Cieszę się ogromnie, że mogliśmy porozmawiać o kluczowych wyzwaniach i tej wielkiej tragedii ludzkiej, jaką jest wojna na Ukrainie. pic.twitter.com/2helKytGBs
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 11, 2022 -
Ukraińska i rosyjska rodzina będą na zmianę nieść krzyż podczas tradycyjnej wielkopiątkowej procesji, której będzie przewodniczył papież Franciszek. Droga Krzyżowa z pochodniami odbędzie się w rzymskim Koloseum. Wezmą w niej udział m.in. rodziny pielęgniarek z pewnego rzymskiego szpitala - jedna to Ukrainka, druga to Rosjanka. Modlitewne rozważania na przystanku Drogi Krzyżowej, przy której spotkają się wspomniane rodziny, mają nawiązywać do wojny w Ukrainie.
-
De Croo: to zupełnie nowa bezpieczeństwa. UE i NATO muszą się do tego odnieść. Polska odgrywa bardzo ważną rolę w obronie wschodniej flanki.
De Croo: potrzebujemy 6 i 7 pakietu sankcji na Rosję.
-
De Croo: Koszty tej wojny powinny być dla Rosji jak najwyższe. Rząd Belgii zablokował już 200 miliardów transakcji i majątku związanego z Rosją. Innym elementem jest dywersyfikacja i uniezależnienie od dostaw energetycznych.
-
- Musimy pokazać, że stoimy razem, ramię w ramię. Rozmawiałem też z prezydentem Andrzejem Dudą - mówi premier Belgii Alexander de Croo.
-
Wojna o Donbas. Kadyrow zapowiada rosyjską ofensywę, ale czy Rosja ma siły, by ją przeprowadzić?
Rosjanie przerzucają wycofane spod Kijowa oddziały na front do Donbasu, gdzie ma rozpocząć się wielka ofensywa. Wartość bojowa tych jednostek nie jest jednak wysoka.
-
- Porównanie reżimu Putina do reżimu faszystowskiego jest prawidłowe. Oddaje brutalność tego, co dzieje się w Ukrainie - mówi polski premier.
Morawiecki: Zajmujemy się uchodźcami w sposób humanitarny, bo tego wymaga człowieczeństwo. Apelujemy do Komisji Europejskiej, która pomogła Turcji przy poprzednim kryzysie z uchodźcami, aby do nas też trafiła pomoc z budżetu unijnego.
Morawiecki: Liczymy, że UE, nasz najbliższy partner, zajmie postawę aktywną.
-
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego po spotkaniu z premierem Belgii Alexandrem De Croo.
-
Rosyjscy żołnierze uprowadzili załogę statku handlowego SMARTA, który cumował w porcie w Mariupolu - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
--
Statek pływał pod banderą Liberii, ale 19 członków załogi to głównie Ukraińcy oraz Egipcjanin. Rosjanie uprowadzili załogę oraz małżonkę kapitana statku. Z uprowadzoną załogą nie ma kontaktu. Denisowa twierdzi, że przed porwaniem Rosjanie ostrzelali statek. Statek miał płynąć do Turcji, ale wojna uniemożliwiła ten rejs.
-
Zakończyło się spotkanie kanclerza Austrii Karla Nehammera z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie - powiedział CNN rzecznik Nehammera Etienne Berchtold. Spotkanie trwało 75 minut.
-
Reuters: Minister spraw zagranicznych Korei Północnej potępił zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ, nazywając to "nierozsądnym działaniem prowadzonym przez USA i Zachód w celu utrzymania politycznej hegemonii".
~
Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ w czwartek 93 członków zagłosowało za upomnieniem dyplomatycznym, podczas gdy 24 było przeciw, a 58 wstrzymało się od głosu. Korea Północna, Rosja, Chiny, Kuba, Iran, Syria i Wietnam były wśród tych, którzy głosowali przeciwko rezolucji.
-
Rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy:
LIVE: United Nations Security Council holds a session on Ukraine https://t.co/DU2XFVAmA2
— Reuters (@Reuters) April 11, 2022 -
Szef władz obwodu ługańskiego informuje, że w poniedziałek Rosjanie ostrzelali osiedle domów jednorodzinnych w Lisiczańsku. Cztery domy zostały doszczętnie zniszczone, a trzy osoby są ranne - wszystkie trafiły do szpitala. Wcześniej w poniedziałek Hajdaj informował, że najgorętsze walki w obwodzie ługańskim trwaja obecnie w Rubiżnem i Popasnej. Pochwalił się też zestrzeleniem jednego samolotu wroga.
--
W sobotę Hajdaj zapowiadał, że do rosyjskiej ofensywy na Donbas dojdzie ''w najbliższym czasie''. - Widzimy wielkie nagromadzenie sił, środków przez Rosjan i wielką ilość sprzętu - mówił Hajdaj.
Wojna w Ukrainie. 11 kwietnia, 47. dzień inwazji [KONIEC RELACJI]
Rafał Wójcik, Agnieszka Kwiatkowska, Jakub Łukaszewski, Jakub Wencel