W szkole zaserwowano jedenastolatkom przegląd zaburzeń psychicznych - dziewczynka uznała, że ma schizofrenię.

„Czy nie za dużo mówimy o zdrowiu psychicznym?"- takie pytanie postawiła niedawno dziennikarka „The New York Times’a" Ellen Barry po tym, jak przyjrzała się badaniom wskazującym na potencjalnie negatywne skutki szeroko pojętej psychoedukacji.  

To ciekawe pytanie w niektórych środowiskach budzi odruchowe oburzenie. I wątpię, żeby szybko pojawiło się na przykład jako tytuł wystąpienia na którejś z licznych konferencji poświęconych zdrowiu psychicznemu w Polsce, choć w kuluarach już zdarza się je słyszeć.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Paula Skalnicka
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Gazeto, przyjrzyj się sobie. Wciąż o tym piszesz, w kółko straszenie, traumy. Większość polecanych książek: traumy, opresje.
  @deathofmankind
  tudzież dda - syndrom będący efektem horoskopowym, skompromitowany i wyśmiany nawet przez twórcę samego pojęcia - a wyborcza napie... artykuły, osobliwie często w wysokich obcasach.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @deathofmankind
  Dzieci nie są aż tak głupie aby śladami dorosłych, wyszukiwać u siebie i sobie
  przypisywać różne dolegliwości psychiczne, Oni po prostu o tym jeszcze nie
  wiedzą i nie odczuwają takiej potrzeby. Wręcz odwrotnie od dorosłych tych,
  którzy są chronicznie chorzy, na wszystko co jest możliwe, a w szczególności
  brak zainteresowania własnymi dziećmi !
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  @pan-troglodytes
  bo za wszelką cenę chce być dominującą we wszystkich tematach,
  jak Kaczyński !!!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @deathofmankind
  Jak kiedyś napisałam pod którymś z artykułów z ADHD, że opisane objawy można przypisać niemal każdemu dziecku, to wywołałam takie oburzenie, jakbym odebrała co poniektórym sens życia. No bo jak można tak prostacko uznać, że niesłuchanie nauczyciela, kręcenie w ławce, rysowanie czy gapienie się w okno na nudnej lekcji nie jest życiową tragedią połowy populacji (tej połowy, która właśnie odkrywa u siebie niezdiagnozowane od 40 lat ADHD), tylko normalnym objawem znudzenia?!
  A tak na marginesie: studenci medycyny doskonale znają sytuację, kiedy po zajęciach dotyczących konkretnych schorzeń połowa studentów zaczyna obawiać się, że właśnie je u siebie zauważyła.
  Szczególnie po zajęciach na temat pasożytów i schorzeń skóry.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @fuki50
  Ależ wprost przeciwnie. Jak dziecko zaobserwuje, że Jasiowi wolno znacznie więcej, bo "jest chory", to bardzo szybko nauczy się "być jak Jasio", żeby też cieszyć się przywilejami.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Wreszcie ktoś to powiedział! Wieczny hipochondryzm i wymyslanie sobie coraz to nowych traum, "neuro-atypowości" do każdego wahnięcia nastroju to najkrotsza droga do pogorszonego stanu psychicznego.
  Mozna czasami odnieść wrazenie ze dla wielu snowflake'ów (płatków śniegu) krzywe spojrzenie to "trauma" wymagająca "przepracowania" i nie wiadomo czego.
  @RickSanchez
  A ty umiesz czytać ze zrozumieniem?
  już oceniałe(a)ś
  0
  14
  @RickSanchez
  Po cholerę pchać snowflejki gdy jest polski odpowiednik? Pochwalić się chciałeś, zaśmiecając przy tym język?
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @RickSanchez
  Jesteśmy mistrzami Świata w hipochondrii i jednocześnie narodem
  lekarzy którzy wszystkich sami uzdrawiamy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Przoduje w tym Wyborcza. Depresje świąteczne, wiosenne, letnie. PTSD ostatnio zdiagnozowane u ... 20% Polaków z powodu traum historycznych! Potop szwedzki nadal boli. Diagnozowaliście depresję u autorki Anii z Zielonego Wzgorza na podstawie jej książek. Dziesiątki wywiadów z celebrytami, którzy sami u siebie ją diagnozują, po prostu tak czują. Teksty Cichego, który nawet uznaliście za tekst roku, a który twierdzi że ma PTSD po... przeżyciach z okresu płodowego.
  Walnijcie się w głowy. Bo przez takie Wasze gonitwy za klikalnością ktoś naprawdę chory, ten 1 na 1000, nie zostanie zauważony i nie dostanie pomocy w tłumie atencjuszy i histeryków których karmicie.
  już oceniałe(a)ś
  38
  2
  Mądry, ciekawy artykuł. Szkoda, że usiany błędami językowymi (nie winię autorki, takimi poprawkami powinna zajmować się korekta, ale przecież GW jej nie potrzebuje).
  @f.
  Skoro jednak korekty nie ma, i autorka o tym wie, wypadało by aby sama chociaż przeczytała tekst przed dodaniem. Ale do tego trzeba mieć jakiś szacunek do czytelnika i minimum pojęcia o czymś takim jak profesjonalizm
  już oceniałe(a)ś
  10
  3
  @RickSanchez
  Czepianie się autorki jest bez sensu - widać, że nie rozumiesz, na czym polega korekta. Owszem, czasem korekta jest stosowana w przypadku tekstów "niusowych", pisanych pośpiesznie (i tutaj autokorekta też często zadziała), ale przede wszystkim stosuje się ją, ponieważ wyłapuje błędy, których autor nie jest w stanie sam dostrzec. Ba, dobrym wzorcem jest stosowanie podwójnej lub nawet potrójnej korekty - i to dwóch-trzech różnych korektorów, bowiem pojedynczy korektor może nie wyłapać wszystkich błędów, co więcej - czasami sam je popełnia. Wyobraź sobie, że korektę stosuje się nawet w przypadku publikacji autorytetów językoznawczych, bowiem im też się zdarzają błędy...
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @f.
  bo jak we wszystkim jest przewodnią siłą :-)))
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  40% amerykańskich dzieci i nastolatków ma jakąś diagnozę psychiatryczną (pomyślmy ilu z nich jest na psychotropach?!). Niech to wybrzmi: PRAWIE POŁOWA. Można śmiało założyć, że 2/3 z tej grupy to osoby zdrowe, tylko ktoś im wmówił zaburzenia, lub one same się zdiagnozowały.

  To skutek rozplenienia się w Ameryce poppsychologii w socialach i w szkołach (jakieś lekcje-pogadanki o emocjach).
  Patrzmy co dzieje się u nich, bo im wywaliło już skalę. W Ameryce zaburzenia psychiczne z tabu, wstydliwego tematu i rzadkich nieprawidłowości stały się modnym, pożądanym ?badge of honor?. Nienormalnym stało się bycie normalnym, bez żadnej diagnozy. Patrzmy na USA i nie powtarzajmy tego samego błędu.
  @ammma
  W USA za wszystkie te diagnozy i leczenie się słono płaci, jest to po prostu biznes.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @jaszmij.smukwijny
  w Polsce już też. Na psychologię wali tlum kandydatów, bo to dobry zawód
  d.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @ammma
  Bo psychologa czy psychiatrę też można zmanipulować. To ludzie jak wszyscy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @ammma
  A, i jedna sprawa: 40% dzieci i młodzieży których rodziców STAĆ na diagnozę i leczenie. Możliwe że część z tych 40% odbiera czas i energię personelu medycznego potrzebną pomocy komuś, kto naprawdę cierpi.
  I w tym przytakiwaniu, że tak, ludzie przesadzają, ludzie się sami diagnozują... Nie zapominajmy że depresja, nie leczona, jest chorobą śmiertelną.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ooo, doceniam poruszenie tematu. Wreszcie.
  I myślę, że dorosłych też to dotyczy.
  już oceniałe(a)ś
  23
  1
  "W szkole zaserwowano jedenastolatkom przegląd zaburzeń psychicznych - dziewczynka uznała, że ma schizofrenię"

  No tak - szwedzki stół, normalnie...
  U nas jednak większym problemem bywa epilepsja płatu skroniowego mózgu - to ta jego część, która odpowiada za wzmożenie religijne
  Wtedy się widzi buzię w tęczu i daje się jeszcze więcej na tacę
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  Ależ to normalne, przecież człowiek który nie chodzi na psychoanalizę to idiota, albo co najmniej nieuświadomiony ciołek. Kto chciałby mieć taką opinię w klasie. Depresja to minimum.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Dlaczego dzieci nie lubią szpinaku? Bo dzieci wiedzą, że "dzieci nie lubią szpinaku"...
  już oceniałe(a)ś
  17
  2