Henryka Krzywonos: Odmówienie pani Danucie statusu opozycjonistki, to blamaż i kompromitacja. Jedna strona dawnej opozycji próbuje wymazać drugą.

Bożena Rybicka-Grzywaczewska, przedsierpniowa dysydentka, współzałożycielka Ruchu Młodej Polski i uczestniczka stoczniowego strajku w 1980 r., szykuje list protestacyjny przeciw odmowie nadania statusu opozycjonistki żonie Lecha Wałęsy.

Sama Danuta Wałęsa, której Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił tego statusu dwukrotnie (decyzja jest zatem prawomocna), nie chce o tym rozmawiać z prasą. Pytam więc jej syna, posła Jarosława Wałęsę:

- Dlaczego mama postanowiła się o to ubiegać? Chyba nie dla przysługującego z tej okazji zasiłku wysokości najniższej emerytury i możliwości wejścia do lekarza poza kolejnością?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Pani Danuta ma bardzo duzy wklad w dzialalnosc opozycyjna Lecha. Nalezy jej sie jak rzadko komu
    @kamila gwiazda
    Zapamiętajmy: Jan Kasprzyk, działacz PiS.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @kamila gwiazda
    Do tej pory w ogóle nie wiedziałam, że jest taka procedura jak "nadawanie statusu opozycjonisty". Dla mnie było, jest i będzie oczywiste, że Danuta Wałęsa brała czynny udział w działalności opozycyjnej i była represjonowana. Nie rozumiem jak można to kwestionować bo przecież wiedza o życiu Wałęsów była powszechnie znana.
    Nikt i nic tego nie zmieni, żaden pisowski aparatczyk, żaden karierowicz - nikt.
    Bo takie są fakty.
    Podziwiam ją, nie jestem w stanie zrozumieć jak ona to wszystko wytrzymała wychowując dzieci.
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    @kamila gwiazda
    W ciężkich czasach ofiarowała mu miłość i troskę.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Bardzo fajna kobieta, bez zadęcia, Janda zrobiła o niej monodram.
    Bardziej sensowna od Lecha. Zdrowia Pani Danuto.
    @plum
    właśnie chciałem napisać o tym monodramie - mam nadzieję, że nie urażę Pani Danuty, ale odbierałem ją trochę negatywnie w tym czarnym, milczącym wizerunku, aż obejrzałem ten monodram i zobaczyłem tam silną, pewną siebie kobietę, która w dzisiejszych czasach mogłaby być potężną prezeską korpo, a przez historię była wtłoczona w rolę, rolę, w której poradziła sobie ponad miarę! Wielki Szacunek dla Pani Danuty i wielki wstyd dla RP za tę decyzję :(
    już oceniałe(a)ś
    20
    0
    @plum
    Zapamiętajmy: Jan Kasprzyk, działacz PiS.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    @plum
    A po czym rozpoznajesz, że bardziej sensowna? Przez 5 lat prezydentury meza chyba nigdy publicznie się nie odezwała. Nic nie robiła mając takie możliwości.
    Jesli cos mówi, to po wydaniu książki, i tylko na swój temat i o swoim poświeceniu. Nie wypowiada się w ogole o świecie, o sytuacji innych. Tylko ona.
    już oceniałe(a)ś
    0
    10
    A Kaczyński ma status opozycjonisty? A jak ma to ciekawe za co? Chyba za bycie w opozycji wobec Tuska i demokracji. Cała ta sprawa z panią Danutą to skandal niewyobrażalny jest, dlatego całą sprawę należy przeprowadzić od nowa. A nadanie pani Danucie statusu opozycjonistki powinno być wydarzeniem rangi państwowej i międzynarodowej. Zasłużyła na to jak mało kto w tym kraju.
    @nabuchdonozor
    Zapamiętajmy: Jan Kasprzyk, działacz PiS.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @nabuchdonozor
    Jak to za co? Za zdrowy sen.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    W głowie się nie mieści
    @Marzenka
    Miesci, miesci prosze Pania.
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    @Marzenka
    Zapamiętajmy: Jan Kasprzyk, działacz PiS.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Na każdym kroku pis udowadnia, że tą partię nie popierają normalni ludzie a wyłącznie "czarne charaktery" i osobiście za nic w świecie nie miałam, nie mam i nie chcę mieć nic wspólnego!!!!!!!! Bardzo dziwię się ludziom, którzy swoją twarzą popierają pisowców!!!! pisowcy to zaprzeczenie chrześcijaństwa!! Za całokształt kłamstw, oszczerstw, złodziejstwo i kalumnie pod adresem Lecha Wałęsy pisowcy zasługują na potępienie!!!!!!!!
    @dorina2211
    Zapamiętajmy: Jan Kasprzyk, działacz PiS.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @dorina2211
    I , że w poważaniu mają kobiety.
    Ale najważniejszym nade wszystko jest , by nikt nie wyrósł ponad koordupla , który przecież sam , we własnej osobie obalił system.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    A zdecydował o tym wszystkim śpioch, który u mamusi przespał 13 grudnia. Zbawca narodu. Niestety, cały czas jeszcze nie emerytowany.
    A orłu białemu na orderach oskubane skrzydła coraz niżej opadają...
    @kodwbutach
    Zapamiętajmy: Jan Kasprzyk, działacz PiS.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Widać wyraźnie całą perfidię i podłość Kaczynskiego, tego "zbafcy narodu" i jego całej grupy rozbójniczej. Zahipnotyzowali 1/3 Polaków i chca dalej prowadzić kraj na manowce. Żeby nie Unia Europejska już dawno bylibyśmy w nowym RWPG jak Białoruś. Ludzie wolą jednak być głupi i ślepi. Tusk i Bodnar mają ciężkie zadanie do wykonania!
    @chemik49.
    Hipnotyzowali tradycyjnie srebrnikami.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @chemik49.
    Zapamiętajmy: Jan Kasprzyk, działacz PiS.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Wstyd dla nas wszystkich!
    @beata.ples
    Pisz za siebie, ja na pisowców nie głosowałem
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @beata.ples
    Mi nie jest wstyd. Wręcz odwrotnie: panstwo dobrze działa.
    już oceniałe(a)ś
    0
    3