W słynnej scenie z "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy Maciek Chełmicki podpala kieliszki z bimbrem jak znicze. W tle orkiestra gra "Czerwone maki pod Monte Cassino", a goście schodzą się i słuchają. Na stojąco i w milczeniu. Jak hymnu.

Dla Feliksa Konarskiego, przed wojną śpiewaka operetkowego i kompozytora, noc z 17 na 18 maja 1944 r. była wyjątkowo ciężka. Gwiazdor stworzonego przez siebie Teatru Żołnierza Polskiego (zwanego także Teatrem Ref-Ren, bo takiego pseudonimu Konarski używał) wrócił do bazy 2. Korpusu w Campobasso z występów w Lucernie. Wyczerpany jazdą rozklekotaną ciężarówką nie mógł zasnąć.

Patrzył przez okno na wzgórze z ruinami opactwa oświetlane błyskami artyleryjskiego ognia, a po głowie tłukły mu się słowa rozkazu gen. Andersa: "Nadeszła chwila bitwy". Wyciągnął papier kancelaryjny i ołówek, zaczął pisać.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Szanowna Redakcjo,

    Podpis pod zdjęciem:
    "Generałowie Władysław Anders i Bronisław Duch w towarzystwie nierozpoznanych żołnierzy"

    Primo: Nie ma na zdjęciu "towarzystwa nierozpoznanych żołnierzy".
    Secundo: Zdjęcie przedstawia generałów brygady Nikodema Sulika i Bronisława Ducha - dowódców odpowiednio dywizji 5 Kresowej i 3 Strzelców Karpackich

    tak szczerze to trochę wstyd
    @grrrrrrrrr
    sam popełniłem błąd :-(
    zdjęcie przedstawia Nikodema Sulika i Zygmunta Bohusz-Szyszko (zastępca dow. II Korpusu)
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Ja pamiętam jak wiele lat temu na przedstawieniu w Teatrze Rozrywki w Chorzowie ze sceny padły pierwsze słowa tej piosenki. Najpierw wstał starszy Pan w rzędzie przede mną. Za chwilę na baczność stała cała widownia. Na mnie jako nastolatce zrobiło to wrażenie - pamiętam do dziś.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Dlaczego w tekście mamy Racławice zamiast Rokitny? PRL dość dawno już skonał... Ja się czułem wersji z Rokitną, choć pewnie to były kiedy jeszcze trwały ostatnie podrygi PRL-u.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    ...dlatego właśnie uważam, że ta piosenka i bitwa to było wydarzenie piarowe - trzeba oba tematy rozpatrywać razem, nie oddzielnie
    już oceniałe(a)ś
    2
    0