Emolienty występują w kremach, maściach i balsamach. Polecane są przez dermatologów osobom chorującym na atopowe zapalenie skóry. Z czego się składają i dlaczego działają?

Emolienty to, najkrócej, preparaty nawilżające przywracające prawidłową funkcję bariery naskórkowej.

Mogą one wydłużać okresy remisji choroby i umożliwić ograniczenie stosowania miejscowych leków przeciwzapalnych koniecznych do opanowania choroby takiej jak atopowe zapalenie skóry.

Bogate w cholesterol

W skład emolientów wchodzą m.in.: ceramidy, cholesterol, wolne kwasy tłuszczowe oraz różne substancje nawilżające (humektanty), takie jak mocznik, glicerol i aminokwasy, które poprawiając funkcję bariery skórnej, zmniejszają przeznaskórkową utratę wody (transepidermal water loss - TEWL).

Ceramidy mają właściwości przeciwzapalne, które porównuje się z miejscowymi glikokortykosteroidami (mGKS) o średniej mocy, a zawartość likochalkonu A sprawia, że działają one z siłą hydrokortyzonu. Glikolu propylenowego i emolientów zawierających białkowe alergeny i hapteny nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej dwóch lat ze względu na ich niedojrzałą i bardzo wrażliwą skórę.

Dwa, trzy razy dziennie

Aby nawilżyć skórę atopową, potrzeba 250-500 g preparatów emolientowych w ciągu tygodnia. Intensywne nawilżanie skóry może nawet zmniejszyć śmiertelność wcześniaków.

Podstawą terapii AZS jest regularna, codzienna aplikacja emolientów. Preparat nakładamy na powierzchnię całej skóry co najmniej dwa, trzy razy dziennie.

Więcej
    Komentarze