Bezsenność to zaburzenie, które może mieć przyczyny psychiczne lub somatyczne. Na szczęście można ją skutecznie leczyć. Jak dobrać odpowiednie leki?

Lekarz nie potrzebuje specjalnych badań, żeby stwierdzić, czy pacjent cierpi na bezsenność. Liczy się subiektywne odczucie, że przez nieprzespane noce pogorszyło się jego funkcjonowania w ciągu dnia i obniżyła jakość życia.

Najczęściej stwierdzanymi objawami bezsenności są uczucie stałego zmęczenia, brak energii, pogorszenie koncentracji uwagi i sprawności poznawczej, zmienność nastroju i drażliwość.

Gdzie jesteś, śnie?

Istnieje pojęcie bezsenności krótkotrwałej i przewlekłej. To rozróżnienie ma znaczenie w terapii tego schorzenia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    a maryska sie nie liczy? Chyba najlepszy srodek na zaburzenia snu........
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    Dziękuję za ten artykuł. Problem uzależnienia od leków typu z u ludzi starszych jest coraz większy. Starszych pacjentów uzależnionych od przyjmowania nasenu czy stilnoksu jest coraz więcej. Wykorzystują luki w systemie i chodzą do różnych lekarzy by przepisać jedno opakowanie. Należy zaznaczyć że przyjmowanie na stałe bez leków typu z u ludzi starszych wiąże się z większą częstością zawrotów głowy i przewlekłych urazów związanych z upadkami. W zestawieniu zabrakło jeszcze dostępnego w Polsce łagodnego trójpierścieniowego leku przeciwdepresyjnego jak opiramol (pramolan czy sympramol) który test pomaga w zaburzeniach snu, szczególnie na tle depresyjnym. Mam nadzieję że nowe leki do tej terapii będą wkrótce dostępne w Polsce.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    "Gdy znowu nie możesz zasnąć. Przewodnik po lekach na sen"

    Najlepiej nie brać żadnych leków.
    Włączyć sobie radyjko
    i słuchać co kto lubi.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Pozdrawiam kasownika/ kasownicę. Pięknie, pięknie - oto wolne forum. Szkoda, że trolli nie ruszacie, ale merytorycznych tak.... Eh, walcie się...
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Jak wyjść z tego stanu?

    Powinniśmy szukać pomocy w lekach.

    Obecnie wśród specjalistów od snu przeważa pogląd, że leków tych nie powinno się już w ogóle stosować w leczeniu bezsenności.
    @shift
    A przeczytałeś ze zrozumieniem że chodzi o benzodiazepiny, żeby zamiast ich stosować leki przeciwdepresyjne lub w przyszłości nowe leki na zaburzenia snu?
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @Goro Takemura
    Tak, ale schemat ciągle ten sam: ktoś coś bada i wynik badań jest:
    nie wiadomo.
    już oceniałe(a)ś
    0
    2
    @shift
    Bzdura. Cały czas ktoś coś bada i dlatego jest powolny postęp w medycynie. Może go nie zauważasz bo medialnie nadal są doniesienia o jakiejś śmierci młodej osoby czy powikłań po działaniach medycznych. Ale wystarczy spojrzeć na śmiertelność ludzi zaraz po wojnie a teraz. Poczytaj sobie co robiła cukrzyca typu pierwszego kiedy nie było insuliny. HIV kiedy nie było leków. WZW typu c kiedy nie było leków. Wirus typu b kiedy nie było szczepionki. Poczytaj sobie o zawałach serca kiedy nie było koronarografii. 30 lat temu na jednym z moich pierwszych dyżurów na kardiologicznej R, zmarło jednego dnia około 10 pacjentów w wieku 50-60 lat z powodu powikłań po zawale. Teraz 90-latek pokazuje na zegarek i mówi lekarzowi że zawał okej ale on za tydzień ma turniej w golfa i czy już do tego czasu wyjdzie. Autentyk.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0