Ministerstwo Zdrowia wreszcie zdecydowało o refundowaniu chemoutwardzalnych plomb we wszystkich zębach, a nie tylko siekaczach i kłach.

Amalgamat stomatologiczny to stop srebra, miedzi, cyny, kadmu z dodatkiem rtęci. Ma ciemny kolor. Dlatego plomby z amalgamatu – choć trwałe – nie są dziś uważane za estetyczne.

Przede wszystkim jednak specjaliści zwracali uwagę na toksyczność rtęci.

Amalgamat wreszcie idzie w odstawkę

– Obecnie stosuje się amalgamaty niskortęciowe produkcji niemieckiej czy szwedzkiej. Problem polega jednak na tym, że już nawet nie uczymy studentów stomatologii zakładania wypełnień z amalgamatu, a to trudny materiał i wymaga od dentysty dużego doświadczenia – mówi prof. Marta Tanasiewicz, kierowniczka Katedry Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Jest bardzo prosty system, który tym biurokratom nie mieści się w głowie. Każdy leczy się gdzie chce, płaci za usługę, a następnie przekazuje rachunek do Kasy Chorych gdzie ma ubezpieczenie. Tam rozpatrują go uczciwie i przyznają zwrot 30 do 80%. Tak jest w krajach cywilizowanych, jest to właściwa metoda gospodarowania funduszem z podatków, a nie wydawanie 1,5 miliarda na kancelarię premiera, hodowanie idiotycznych prezesów spółek państwowych z pensją 30-100 tys. zl. To jest skala korupcji i bezmyślności w panstwie autokratycznym!
    @chemik49.
    Za trudne. Nie da się robić wałków na kasę .
    już oceniałe(a)ś
    16
    1
    @chemik49.
    Nie wpadłeś, mądralo, na to że kogoś może nie stać na zapłacenie i czekanie na zwrot kasy? Jak zwykle: bogaty biednego nie zrozumie...
    już oceniałe(a)ś
    2
    10
    @terazja
    Wszyscy płacą na NFZ i mają prawo dostać świadczenia, a w obecnym systemie nie dostają, chyba że mają szczęście/znajomości/ upór. Więc tak jak pisze chemik byłoby sprawiedliwie
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @chemik49.
    Albo (tak jest np. w Niemczech) lekarz wybrany przez pacjenta rozlicza się z jego ubezpieczycielem.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, nadal przysługuje osobom dorosłym tylko w siekaczach i kłach, ale NFZ nie refunduje w tym wypadku wypełnienia. Pozostałe zęby kwalifikujące się do leczenia kanałowego stomatolog może co najwyżej pacjentowi wyrwać." - Europa, XXI wiek...
    @Baltazar77
    A potem artykuły, jak to nieleczone żeby i brak zębów zatruwają cały organizm, szczególnie serce...
    już oceniałe(a)ś
    23
    0
    Oj Polska zawsze do śmiechu. Kawały za darmo. Wstyd za ten kraj.
    już oceniałe(a)ś
    40
    0
    Po lekturze artykułu czuję się w 100 % bezpiecznie.
    Tą drogą pragnę przekazać serdeczne podziękowania na ręce NFZ.
    Zdzisław Dyrman. Zasadniczo.
    @Xerxes
    czuję się dopieszczona zasadniczo.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    na NFZ rwanie obcęgami bez znieczulenia.
    już oceniałe(a)ś
    24
    1
    Do pani redaktor
    Amalgamat jest szkodliwy, ale dla środowiska.
    Toksyczne są pary rtęci, a te w trakcie zakładania wypełnienia się nie uwalniają.
    Problem leży w utylizacji resztek amalgamatu.

    Do zakładania wypełnienia chemoutwardzalnego również potrzeba doświadczenia, bo materiał ma ograniczony czas wiązania. Dużo szybciej niż amalgamat materiał chemoutwardalny staje się twardy i trzeba szybciej nadać mu pożądany kształt.
    @Gradia1
    Dodam, ze dla dzieci amalgamat jest niepolecany ze wzgledu na niepozadane powiazania z dzialaniem na uklad nerwowy.
    Jesli chodzi o materialy swiatloutwardzalne I chemoutwardzalne, uwazam, ze sa rowniez " technique sensitive" i wcale nie latwiejsze do zalozenia prawidlowo i na lata.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @taschenrechner
    „technique sensitive"- nie spotkałam się z takim określeniem w polskiej stomatologii. Być może chodzi o nadwrażliwość pozabiegową.

    Nie ma też żadnych wiarygodnych badań na temat wpływu amalgamatu na układ nerwowy.

    Są wiarygodne badania na temat trwałości wypełnień amalgamatowych. Jest też pełna zgodność, że takie wypełnienia spełniają swoją funkcję w zębach bocznych.
    Powtórzę, że problem z amagamatem to problem z utylizacją jego resztek. To jest szkodliwe dla środowiska.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @Gradia1
    Do poczytania na temat "dental amalgam toxicity" polecam Pubmed.
    Technique sensitive means that it depends on the skill of the dentist, and the technique that is used.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @taschenrechner
    „ The current use of amalgam has not posed a health risk apart from allergic reactions in few patients. Clinical justifications have not been available for removing clinically satisfactory amalgam restorations, except in patients allergic to amalgam constituents. Mercury hypersensitivity is an immune response to very low levels of mercury. There is no evidence that mercury released from amalgams results in adverse health effects in the general population. If the recommended mercury hygiene procedures are followed, the risks of adverse health effects in the dental office could be minimized. Amalgam is safe and effective restorative material and its replacement by nonamalgam restorations is not indicated. „

    To z PubMed o amalgamacie.

    „ Technique sensitive - nie jest używane w kontekście amalgamatu, bo do jego założenia nie jest potrzebny bond.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Bzdety i nieprawda. Bardzo trudno jest znaleźć bezpłatne leczenie . NFZ daje tyle pieniędzy, że niektóre gabinety mające kontrakt stosują "zniżki" i wykazują wizytę jako refundowaną a pacjent płaci mniej. Czyli około 100-200 zł za leczenie kanałowe. To oszczędność, ale nie "darmowe leczenie".
    Realia są takie, że lekarze niechętnie w ogóle podpisują kontrakty z NFZ. Za dużo papierologii, kontroli, itp. a wycena niska.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Teoria jest, ale mija się z praktyką.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1