Podczas upału nawet u zdrowej osoby może dojść do groźnego zagęszczenia krwi. Dla serca szczególnie niebezpieczne jest połączenie wysokiej temperatury z dużą wilgotnością powietrza. Rozmowa z prof. Andrzejem Lekstonem*, kardiologiem

Upał może być groźny nawet dla zupełnie zdrowej osoby. A jak na wysoką temperaturę reaguje organizm osób z problemami krążenia – nadciśnieniem czy po zawale serca?

- Szczególnie niebezpieczne jest dla nas połączenie wysokiej temperatury z dużą wilgotnością powietrza. Parność powoduje, że organizm nie może efektywnie pozbyć się ciepła dzięki poceniu.

Pocenie jest procesem, który pomaga nam przetrwać upał, ale jednocześnie sprawia, że organizm się odwadnia. Dochodzi wówczas do zagęszczenia krwi, a to powoduje, że jej przepływ przez naczynia jest spowolniony. Skutkiem tego jest wyższe ryzyko wystąpienia zakrzepów i zatorów. A to oznacza wyższe ryzyko zawałów serca i udarów mózgu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Co to znaczy "wzrost temperatury o 10%" ? Z 23 na 53*C czy jak? No bo chyba nikt nie wykonuje mnożenia w skali interwałowej?
    @bushman14
    To tyle wynosi 10 % z 23 ???
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @alba
    23 stopnie Celsjusza, to 296 stopni w skali bezwzględnej Kelvina. Wzrost o 10 procent tej wartości czyli o ok. 30 stopni to 326 stopni Kelvina, czyli 53 stopnie Celsjusza. I tak powinno się obliczać procentowe zmiany temperatury - według skali bezwzględnej, w której nie ma ujemnych wartości.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @ex-terra
    @bushman14
    Tia. Myślę że autorowi artykułu chodziło właśnie o to żeby ludzie sobie przeliczyli na kelviny i mnozyli...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Raczej nie znajdujemy siie NA sloncu tylko W sloncu -to po pierwsze.
    Ale najwazniejsze,ze koniecznie trzeba "przekrecic pstryczek" w mozgu i zaczac dzialac wg innych parametrow-nie wg lagodnego europejskiego klimatu lecz wg tropikow-a tam przeciez sie zyje i funkcjonuje wiec mozna sie dostosowac,przekonujac sie do innego stylu zycia.
    A chyba najlatwiejsze to wzmozone nawadnianie organizmu zwykla woda,noszona caly czas przy sobie!
    @RIM
    Chodzi o to, że nie powinna to być zwykła kranówka, w której nie ma wystarczajacej ilości minerałów, aby uzupełnić te wypłukiwane przez pocenie sie i wydalanie z moczem. Dobre tu będą wody wysokozmineralizowane plus dodatkowy zestaw elektrolitów. Tę nierównowagę możemy odczuwać wszyscy, a najbardziej chyba seniorzy, dodatkowo w postaci dokuczliwych skurczów mięśni i nie tylko łydek, ale i ud oraz palców rąk i nóg.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Szkoda że lekarze zapisując pacjentom te leki nie mówią o ubocznych skutkach ich działania. Tak ,tak w klinice Pana Doktora.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    "jeśli bierzesz leki i mało pijeszUpał może być groźny nawet dla zupełnie zdrowej osoby"
    Zdrowa osoba raczej nie łyka leków.
    @free-didi
    A to nie wiesz, że niektóre choroby są zdrowsze od innych? :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    1