Krezusi z prokuratury, sądów i służb specjalnych, Szydło i wielkopańskie maniery, air Kuchciński, propaganda w mediach publicznych, finansowanie imperium Tadeusza Rydzyka - redakcja "Wyborczej" rozlicza cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Cztery lata rządów PiS to okres niebywałego wysypu afer – podsumowują dziennikarze „Wyborczej”. Po raz pierwszy w historii III RP wysoki funkcjonariusz państwowy – szef Komisji Nadzoru Finansowego – jest podejrzany o korupcję. Premier nie wyjaśnia dziwnej transakcji zakupu nieruchomości po wyjątkowo okazyjnej cenie. Prezes rządzącej partii jest oskarżany o wymuszenie na austriackim biznesmenie 50 tys. zł dla księdza, bez którego zgody nie można było rozpocząć budowy drapacza chmur w Warszawie. Z państwowych funduszy i z fundacji finansowanej przez spółki skarbu państwa wypływają milionowe sumy dla osób powiązanych z rządzącą partią. Grupa sędziów awansowanych przez Zbigniewa Ziobrę zajmuje się sianiem nienawiści w internecie, wykorzystując do tego poufne informacje. Minister finansów i późniejszy szef NIK wynajmuje krakowskim sutenerom kamienicę na potrzeby „hotelu na godziny”. Afera we wrocławskim PCK, w którą zamieszani są lokalni politycy PiS, jest zamiatana pod dywan - wylicza Witold Gadomski 

 
W „Czarnej Księdze PiSancjum” dziennikarze „Wyborczej” przyglądają się również: traktowaniu rządowych samolotów jak prywatnych taksówek, płynącemu strumieniowi pieniędzy dla ojca Rydzyka, TVP i mediów prorządowych oraz wykorzystywaniu swojej pozycji do celów prywatnych.


Redakcja wzięła pod lupę także zmiany klimatyczne. Rozlicza rząd z ostatnich czterech lat działalności na rzecz poprawy klimatu w Polsce i punktuje, co jest jeszcze do zrobienia. W „Czarnej Księdze Niszczenia klimatu” min.:

  • Państwo nadało nowe uprawnienia myśliwym. Czy można jeszcze bezpiecznie chodzić po lesie?
  • Polska stała się składowiskiem odpadów, przywożonych z zachodniej Europy. Czy rządzący mają sposób na kontrolę tego procederu?
  • Koszty wydobycia "czarnego złota" stale rosną. Dlaczego mimo to politycy deklarują, że Polska nadal będzie stała węglem?
  • Dlaczego PiS z uporem maniaka forsuje pomysł przekopu na Mierzei Wiślanej i co na to przyrodnicy?

„Czarna Księga PiSancjum” w środę, „Czarna Księga Niszczenia Klimatu” w czwartek w „Wyborczej”
 

Komentarze