O polityce zagranicznej, o tym, co ważne w Europie, o wyborach, decyzjach i planach przeczytasz w sobotę w tygodniku "Nasza Europa"

Lobbing. Kto szepcze do ucha europosłom
Na jednego europosła przypada około 10 lobbystów z przepustką do Parlamentu Europejskiego. Śniadania, briefingi, szybkie kawy w barze „Mickey Mouse”… Krytycy tropią w tym szemrane układy, a obrońcy widzą niezbędny dialog ze stronami zainteresowanymi nowym prawem, którym zajmuje się Unia.

Eco City Wünsdorf - samowystarczalne miasto
Urbanista Ekhart Hahn chce przekształcić dawne tereny wojskowe w pierwsze na świecie ekologiczne miasto. Na brandenburskiej pustyni powstaje wizja miasta przyszłości. 

W Rosji o Unii. Europejczycy skroili Putinowi wizytowy garnitur
Europa po pięciu latach od aneksji Krymu otwiera się na Rosję. Moskwa triumfuje, głosząc jednocześnie swą wyższość nad Zachodem.

Wywiad z Thomem Yorke, wokalistą Radiohead
Kopia to nie jest muzyka

Państwo-jednorożec. Estonia chce być pierwszym cyfrowym krajem
"Cyfrowe serce Europy" - tak reklamuje się Estonia. Bez papieru, bez kolejek w urzędach, z elektronicznym głosowaniem, podatkami i dowodami w komórkach. Tylko dlaczego w tym raju do władzy doszli populistyczni nacjonaliści?

Epidemia sceptycyzmu - co Europejczycy myślą o nauce?
Jak wynika z raportu Wellcome Global Monitor 2018 niemal 10 proc. Europejczyków nie wierzy w rzetelność naukowców, nie ma też zaufania do nauki w ogóle. Co trzeci Francuz nie zgadza się ze stwierdzeniem, że szczepienia są bezpieczne. Choć na tle innych regionów świata Europa wypada dobrze, to nie brakuje powodów do obaw.

Podświadomy europeizm 
Budowanie zawsze zajmuje więcej czasu i wymaga więcej cierpliwości niż niszczenie. W czasach, gdy cierpliwość nie jest już postrzegana jako zaleta, ale raczej jako słabość, korzyści z budowania, osiągnięcia tego, co było konsekwentnie wykonywane przez długi czas, są mniej atrakcyjne niż oskarżenia - uzasadnione czy też nie - które proponują odrzucenie tego, co zostało osiągnięte, i zanurzenie się w nowy początek, gdzie, oczywiście, zarzucane błędy i potknięcia nie zostaną powtórzone.

Tygodnik "Nasza Europa" w sobotę 6 lipca razem z "Gazetą Wyborczą" oraz z "Wysokimi Obcasami".

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem