Pięć rzeczy, które warto robić po pięćdziesiątce, gdzie szukać kwasów omega 3 i jak dbać o zęby w ciąży - m.in o tym przeczytasz w piątkowym "Tylko Zdrowiu"

Ćwicz najlepiej sześć dni w tygodniu. Jedz dobrze. Zrób medyczny przegląd. Nie rezygnuj z bliskości. Wymyśl się na nowo...
Dopóki możesz, nie rezygnuj więc z pracy zawodowej. Planuj, więcej czytaj, miej swoje opinie. Dziel się nimi z innymi.
Spędzaj czas z innymi ludźmi, ale także z samą sobą.
Z ogólnoeuropejskich badań sondażowych dotyczących menopauzy, które przeprowadziła organizacja Edelman Intelligence dla firmy Mylan (wzięło w nim udział łącznie ponad 6 tys. kobiet z Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii), wynika, że ponad 70 proc. badanych kobiet w porównaniu z okresem sprzed 10-15 lat jest bardziej pewnych siebie i czuje się bardziej dowartościowanych przez znajomych i rodzinę. Pisze: Margit Kossobudzka.

Nasz organizm potrzebuje kwasów omega-3 do prawidłowego funkcjonowania. Chronią nas przed chorobami serca, wspierają układ odpornościowy, odżywiają mózg, korzystnie wpływają na wzrok, spowalniają starzenie skóry i poprawiają nastrój.
Z dr hab. n. farm. Hanną Mojską, specjalistką w zakresie chemicznych metod analizy żywności rozmawia Margit Kossobudzka.
W profilaktyce chorób dwie porcje tłustych ryb morskich tygodniowo wystarczą. I omega-3 z roślin.
– Przyjmuje się, że dla mężczyzn jest to 35 g, a dla kobiet 30 g. To naprawdę niewiele. Tłuste ryby morskie bogate w długołańcuchowe wielonienasycone kwasy z rodziny omega-3 to łosoś, sardela, sardynki, makrela, śledź. Z ryb rzecznych – pstrąg.

Dlaczego w ciąży trzeba dbać o zęby? Bo stan zębów i dziąseł kobiety w ciąży przekłada się na dobrostan rozwijającego się w niej dziecka. Choroby jamy ustnej zwiększają ryzyko przedwczesnych skurczów porodowych oraz niskiej masy urodzeniowej noworodka. Kobiety w ciąży myślą przede wszystkim tym, czy z ich dzieckiem wszystko jest w porządku. Nie mogą się doczekać kolejnego badania usg, sprawdzają, chcą widzieć, jak maluch rośnie, i czy już się rusza. Boją się przedwczesnych skurczów macicy, chcą urodzić normalnie – w terminie.
Tymczasem niewiele z nich zdaje sobie sprawę z tego, że masa urodzeniowa ich dziecka oraz zagrożenie przedwczesnym porodem zależy też od stanu ich zębów i dziąseł. Ciąża może zaburzać delikatną równowagę w jamie ustnej.

Tygodnik "Tylko Zdrowie" w piątek 19 kwietnia z "Gazetą Wyborczą"

Komentarze