O polityce zagranicznej, o tym, co ważne w Europie, o decyzjach, planach i nowinkach przeczytasz w każdą sobotę w tygodniku "Nasza Europa"

Dajcie mi numer do Europy
Ja osobiście jestem europejskim mocarstwowcem. Na arenie światowej wszystkie kraje europejskie są małe. Swoje interesy obronimy tylko w kupie - rozmowa z Radosławem Sikorskim

Dlaczego Ameryka jest bardziej innowacyjna od Europy?
Bo w USA nawet najgłupsze pomysły łatwiej niż w innych częściach świata uzyskują finansowanie. A poza tym tam w zasadzie nie istnieje prawo pracy. Innowacyjność jest w dużej mierze pochodną skłonności do ryzyka. Amerykanie akceptują ryzyko. To, że ktoś je podejmuje i przegrywa, nie jest dla nich powodem do hańby. W USA działa wieloetapowy i niezwykle konkurencyjny system, który produkuje naukowców z umiejętnością robienia znakomitych badań. Należy to wprowadzić w Europie.
Rozmowa z  Dariuszem Jemielniakiem, specjalistą od zarządzania innowacjami

Nagły lęk Kremla przed Niemcami
W Moskwie zaniepokoili się, że wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego mogą się okazać dla Rosji nie takie korzystne. Dezintegracja UE, która może nastąpić po maju, sprawi, że miejsce Unii zajmą imperialne Niemcy.

Steve Bannon wieszczy: Salvini i Orbán przejmą w końcu Europę
Były doradca Donalda Trumpa i jeden z ojców nowego populizmu zapowiada szturm nacjonalistów w Unii, i tłumaczy, dlaczego podziwia nową gwiazdę Demokratów w USA, Alexandrię Ocasio-Cortez

Przywitanie z Afryką, czyli jak mocarstwa konkurują o „kontynent przyszłości”
Już nie tylko Chiny, ale też Indie, Turcja i państwa arabskie na wyścigi zakładają w Afryce ambasady, bazy wojskowe, strefy wolnego handlu.

Macron i Merkel do Pekinu: Dajcie nam równy dostęp do waszego rynku
Marcowa wizyta Xi Jinpinga we Włoszech i Francji ujawniła podziały w Unii wobec Chin. Rzym chce zapraszać chiński biznes do siebie, Paryż i Berlin wolałyby na odwrót. A Komisja Europejska twierdzi, że ??Chiny są „systemowym rywalem, promującym alternatywne modele rządów” i ostrzegła, że ??kraje Unii nie będą w stanie przeciwstawić się im w pojedynkę

Pochwała hipokryzji, czyli dlaczego Unia jest jednak wyjątkowa
Powiedzieć, że unijna polityka zagraniczna jest przepojona hipokryzją, to nic nie powiedzieć. Ale, jak powiedział La Rochefoucauld, „hipokryzja to hołd, jaki występek składa cnocie”. Bywają sytuacje, gdzie Bruksela jako jedyna po prostu stoi przy zasadach.

Tygodnik "Nasza Europa" w sobotę 6 kwietnia razem z "Gazetą Wyborczą" oraz "Wysokimi Obcasami".

Komentarze