O menopauzie
W Polsce w okresie menopauzalnym jest ponad 8 mln kobiet. Okazuje się jednak, że wciąż zbyt mało wiemy na temat swojego zmieniającego się organizmu. Część objawów demonizujemy, a innych w ogóle nie wiążemy z okresem menopauzy. Kobiety w okresie klimakterium rzekomo stają się marudne, zirytowane i bezustannie narzekają na uderzenia gorąca. Do tego tyją i całkowicie tracą zainteresowanie seksem. Serio?
Na temat menopauzy krąży zresztą wiele mitów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jakby wchodzenie w ten okres życia było otworzeniem się wrót piekieł. A jak jest naprawdę? Pisze Margit Kossobudzka.
Spać na zdrowie
Potrzebujemy od siedmiu do ośmiu godzin snu, aby zregenerować i oczyścić z toksyn organizm. Niedosypianie szkodzi zdrowiu, zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i otyłości. Ale co zrobić, kiedy sen nie chce przyjść? Abyśmy dobrze spali, nie może nam być gorąco i dlatego wieczorem lepiej nie ćwiczyć. Natomiast chłód sprzyja zasypianiu. Jeżeli masz kłopoty z zaśnięciem, połóż na karku wilgotną myjkę, która w ciągu dnia leżała w lodówce. Są duże szanse, że to uczucie chłodu pomoże ci i zaśniesz jak dziecko.
Pisze: Frédéric Saldmann.
Bezpieczny manikiur
Manikiurzystka, która nie przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa, może nie tylko uszkodzić paznokcie, ale też zarazić wirusem zapalenia wątroby albo gronkowcem. Na co zwrócić uwagę, wybierając salon manikiuru?
Osoba wykonująca manikiur, zanim przystąpi do zabiegu, powinna umyć swoje dłonie, potem spryskać je płynem dezynfekującym, a następnie włożyć jednorazowe rękawiczki. Takie środki ostrożności to dla ciebie ochrona przed zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi. Jeśli w trakcie zabiegu odbierze np. telefon, powinna zmienić rękawiczki. Pisze: Ewa Tomkowska
Tygodnik "Tylko Zdrowie" w piątek z "Gazetą Wyborczą"
Partnerem cyklu o menopauzie jest
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze