Czy ludzkość ma przerąbane? Jaka będzie przyszłość Gdańska? Co filozofowie sądzą o bieganiu? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w "Wyborczej na Nowy Semestr"

Mam zdecydowanie pesymistyczny pogląd na gatunek ludzki. Jest egoistyczny, chciwy, krótkowzroczny. Nie myśli dalej czubka własnego nosa - mówi filozofka Teresa Hołówka w rozmowie z Justyną Dąbrowską. Tę tezę potwierdza biolog i polarnik Mikołaj Golachowski. Odpowiadając na pytania Dariusza Kortki i Ewy Niewiadomskiej o Antarktykę zaznacza jednak, że nawet jeżeli nie bardzo wierzymy w człowieka, to i tak trzeba próbować ratować Ziemię.

Być może wiarę w nasz gatunek przywróci Massimo Bottura, szef kuchni, który podpowiada, jak przestać marnować jedzenie. Być może zrobi to wizja jedzenia przyszłości - mięso z próbówki jest bowiem coraz bliższe urzeczywistnienia.

W wydaniu oprócz rozważań nad kondycją ludzkości dużo miejsca poświęcamy polityce. Przedrukowujemy m.in. przemówienie Donalda Tuska z Kijowa.
Zastanawiamy się, analizując przykład Europejskiego Centrum Solidarności, czy Gdańsk obroni się przed zakusami PiS-u.

Sprawdzamy, jakie skutki dla polskiej nauki może mieć reforma Jarosława Gowina.
I co dla Aleksandry Dulkiewicz oznacza radzenie sobie z żałobą i kontynuowanie polityki zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Przed nadchodzącą oscarową galą opisujemy, jak nagroda Akademii ma się w epoce #MeToo oraz jaką rolę w przygotowaniach do kręcenia "Zimnej Wojny" odegrały spotkania Pawła Pawlikowskiego z zespołem Mazowsze.

Redakcja "Książek. Magazynu do czytania" poleca rozmowę z pisarzem Jonathanem Littelem.

W numerze także o kondycji polskiego Kościoła. Tym razem z perspektywy byłego zakonnika, Tadeusza Bartosia.

A na koniec, po trudach lektury, zachęta do biegania, pióra Tomasza Ulanowskiego. Podparta autorytetem greckich filozofów przyrody.

-----

Bohaterką okładki "Wysokich Obcasów" jest Weronika Nawara, pielęgniarka, autorka książki "W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy". W rozmowie z Grzegorzem Wysockim rozprawia się z często bardzo krzywdzącym stereotypem polskiej pielęgniarki i tłumaczy, dlaczego świadomie zdecydowała się właśnie na ten zawód.

W numerze także:

Rozchmurz się, Słonko!
Uczysz się unikać zacienionych ulic i nocnych autobusów. Zaczynasz ubierać się inaczej, bo nie chcesz tej uwagi, którą przyciąga krótka spódniczka. Wiesz, że to niesprawiedliwe: to nie ty powinnaś się zakrywać. Z Elizą Hatch, fotografką i autorką projektu „Cheer Up Luv” opowiadającego o napastowaniu kobiet w miejscach publicznych, rozmawia Ada Petriczko.

Algorytm i czary
Najlepsze książki o technologiach piszą ludzie, których nie wpuszczono do „męskiego klubu” mimo odpowiednich kwalifikacji. Czyli kobiety - pisze Wojciech Orliński.

Lady punk
Vivienne Westwood odbiera z rąk królowej Elżbiety Order Imperium Brytyjskiego. Przychodzi w szarej, dystyngowanej sukni. I bez majtek, jak na punkówę przystało - pisze Ada Petriczko.

Lok po loku
Nasłuchałam się, jak to wszystko robię źle z włosami. Po co ja tu przyszłam? – myślę. – Żeby mi fryzjer urągał? Niech już tnie. Z Moniką Walecką, piekarką, autorką bloga gotujebolubi.pl i fotografką, rozmawiają Monika Kucel i Paulina Puchalska/Element Żenski.

Gdy gluten to wróg
Przyzwyczaiłam się, że ciągle boli mnie brzuch. Do zapalenia stawów, trądziku, anemii i epizodów depresji też - o chorujących na celiakię pisze Ewa Orczykowska-Galbarczyk.

Kuchnia: Gruzińskie spojrzenie
W zależności od regionu Gruzji chaczapuri różni się kształtem i składnikami. Imeretyńskie jest faszerowane serem, adżarskie łypie okiem, które powstaje z żółtka - oto kolejny odcinek Szkoły Gotowania Basi Stareckiej.

Jacek Braciak: Nie jestem macho
To najgorsze postawienie sprawy: chcę, żeby było po mojemu. Powiem banał, ale na większość rzeczy nie mamy wpływu, a już na pewno nie na ludzi wokół siebie. Z aktorem, rozmawia Natalia Waloch.

-----

W tygodniku "The Wall Street Journal."

Czego świat dowiedział się o handlu narkotykami po procesie El Chapo
i jego wartego 14 mld dol imperium

Pragmatyczny pan Salvini idzie po Europę 
Radykalna retoryka i wizerunek “zwykłego człowieka” windują notowania szefa Ligi u Włochów

Świat według Annie Leibovitz
Co czyta, co ogląda, co planuje najsłynniejsza fotografka Ameryki

Dlaczego szybkie odchodzenie od węgla w krajach rozwiniętych może pogłębić zmiany klimatyczne na świecie

Czy artyście można więcej, czyli dlaczego podziwiamy Caravaggia zabójcę, ale potępiamy lubieżność Woody’ego Allena

-----

"Wyborcza na Nowy Semestr" to 112 stron do czytania już w sobotę 23 lutego razem z tygodnikiem "Wysokie Obcasy" oraz dodatkiem "The Wall Street Journal." w cenie 7,99 zł (w tym 8% VAT)

Komentarze