W rozmowie z Katarzyną Wężyk Elżbieta Podleśna, bohaterka okładki "Wysokich Obcasów" z 12 stycznia tłumaczy, że "nieterazizm" to polityka, którą da się streścić w zdaniu "Ok, ale nie teraz". I wyjaśnia szkodliwość takiej strategii.

 - Wszelkie rzeczywiście palące i wrażliwe kwestie społeczne określane są jako tematy mniejszej wagi, którymi zajmiemy się w bliżej nieokreślonej, świetlanej przyszłości, kiedy wygramy. Ciągle słyszymy, że nie teraz, że jeszcze za wcześnie. I nie chodzi tu tylko o prawa reprodukcyjne. Chodzi o problematykę przemocy, o dyskryminację społeczności LGBTQIA, mniejszości religijnych i etnicznych. Kobiety dziś stają po ich stronie. Żądają świeckiego państwa, związków partnerskich, zrównania praw adopcyjnych. Żądają jakichś, cholera, praw. I na tym polega ten strach: że kobieta, która dorwała się do głosu, mówi głosem wykluczonych.

W numerze także:
DZIEWCZYNY W AKWARIUM
- Zobaczyłam, że to, co zjedliśmy na kolację – ja, mąż i starszy synek – kosztowało 30 dol. Tyle, ile nie mogła zebrać matka chorego chłopca. Pękłam - mówi Catalina Escobar. Jest założycielką i szefową Fundacji im. Juana Felipe Gómeza Escobara, która zajmuje się zapewnianiem opieki okołoporodowej ubogim Kolumbijkom oraz aktywizacją zawodową nieletnich matek. - Przyjęta dziewczyna spędza z nami nawet cztery lata. Przychodzi co rano, zostawia dziecko w oddzielnej sali pod profesjonalną opieką, dostaje ciepły posiłek. Przez pierwsze miesiące uczy się podstawowych zasad higieny, opieki nad maluchem, żywienia. Prowadzimy terapię. Mamy dwa zasadnicze cele: nasza podopieczna zdobywa samodzielność finansową oraz wiedzę o swojej seksualności i prawach reprodukcyjnych - opowiada w rozmowie z Aleksandrą Szyłło.

Sandra Bullock: HORROR MOGĘ ODHACZYĆ
Wiele lat myślałam, że moim światem jest kino i że pewnie już tak będzie zawsze. Dzisiaj liczy się dla mnie wyłącznie to, co dzieje się pod dachem mojego domu. Z aktorką rozmawia Krzysztof Kwiatkowski.

KRÓLOWA MUKOWISCYDOZY
– Czasem to, co już się ma, jest najlepszym, co można mieć – mówiła Claire Wineland, nastolatka, gwiazda szpitalnego łóżka i TED-a. I milionom ludzi przywracała wiarę w sens życia.

JAKIE BĘDĄ DOMY PRZYSZŁOŚCI
Wyobrażam sobie pokój, który zależnie od tego, jaki program mu wczytam, jest megawygodną łazienką, sypialnią albo jadalnią. Nierealne? 30 lat temu takim science fiction były panele fotowoltaiczne.

SZTUCZNA INTELIGENCJA WYPCHNIE KOBIETY
Mamy dziesięć lat. Potem branża technologiczna zamknie się na kobiety. Z Dominiką Bettman, prezeską firmy Siemens Polska, rozmawia Zuzanna Ziomecka.

ZAPACH NA DOBRY HUMOR
Zapach bazylii zwiększa koncentrację, aromat fig skłania do zakupów. Praliny i korzenne przyprawy przypominają dzieciństwo. Jesteśmy programowani zapachami.

BUŁKA Z DZIURKĄ
Po jej bajgle w Berlinie ustawiają się kolejki. Amerykanka z polskimi korzeniami piecze je według receptur swoich przodków Żydów aszkenazyjskich. Z Laurel Kratochvilą, twórczynią Fine Bagels w Berlinie, rozmawia Małgosia Minta.

NIE MAM ZAPIEKŁOŚCI, BY POLOWAĆ NA KLER
Jest taki żart, nieśmieszny, ale obrazujący problem. Jeden ze świętych pierwszych wieków chrześcijaństwa napisał: „Żyj w celi, bracie”, ale ktoś źle to przepisał i zrobiło się: „Żyj w celibacie”. Z Piotrem Głuchowskim, autorem książki „Nic, co ludzkie” inspirowanej scenariuszem filmu „Kler”, rozmawia Anna J. Dudek.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 12 stycznia razem z "Gazetą Wyborczą".

Komentarze