Ciało chudnie, tyje, choruje, a my wciąż bezlitośnie je oceniamy, często go nie słuchając. O projekcie fotograficznym "Wdzięczność" rozmawiają Alicja Długołęcka i Paulina Reiter.
- Brzuch jest obecnie najbardziej znienawidzoną przez kobiety częścią ciała. I najbardziej wstydliwą - mówi edukatorka seksualna Alicja Długołęcka. Razem z fotografką Tamarą Pieńko stworzyły cykl fotografii, na których przedstawiły kobiece ciała takimi, jakie są. Bez oceniania. Do projektu zaprosiły osoby w bardzo różnym wieku, z różnymi doświadczeniami. Dla jednych bohaterek udział w zdjęciach był sposobem na przepracowanie problemów z ciałem, dla innych - na spojrzenie na siebie z zewnątrz, bez subiektywnego, często zbyt krytycznego filtra.
Jak podkreśla Długołęcka, nie można rozwiązywać problemów z ciałem, nie rozwiązując problemów umysłu. I odwrotnie: - Warto ufać swojemu ciału i warto go słuchać. Być z nim w dialogu. Ono na równi z rozumem mówi nam bardzo ważne rzeczy. (...) Cudownie, jeśli to słyszymy. Jeśli to zagłuszamy, prędzej czy później ciało zacznie się buntować. Ciało potrafi mówić, delikatnie sygnalizować albo krzyczeć, że tak dalej nie możemy żyć, że tak dalej być nie może, że opuszczamy samych siebie i robimy coś wbrew sobie (...). Potrzeba trochę pokory, by to usłyszeć. To może być trudne, bo może się okazać, że ten nieomylny, cudowny plan, który sobie założyłyśmy – żeby jakoś wyglądać, być wydolnymi, wypełniać określone zadania – może się nie udać. Z tej pokory i z tego wsłuchania może zrodzić się wdzięczność dla ciała. Za to, że jest - dodaje.
W numerze także:
Wybrał mnie na matkę
- Musiałam wielokrotnie go przekonywać, że ja go chcę, że Aleks go chce, że maluchy go chcą. Dla niego było to niepojęte – przecież przez całe dotychczasowe życie nikt go nie chciał - z Agatą Komorowską, mamą czwórki dzieci, autorką książek „Anioły mówią szeptem” i „Depresjologia”, rozmawia Magdalena Karst-Adamczyk.
Gaja i Jacek Kuroniowie: tęsknię za tobą, jak tęskni się za chlebem
"W swojej wyobraźni Jacek był dorosłym facetem zakochanym w dziewczynce. A przecież on sam miał wtedy niewiele ponad dwadzieścia lat. Oni razem rośli" - publikujemy fragmenty biografii Jacka Kuronia autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczęsnej.
Polka utyrana
Kobietom doczepiono drugi wagonik z napisem „praca” i uznano to za duży krok w kierunku partnerstwa. Marta Piątkowska komentuje wyniki badań CBOS-u na temat pracy kobiet oraz podziału obowiązków domowych.
Grenlandia. Z lodu lud
- Przyjechałam do zupełnie innego świata, który trwa od setek lat i świetnie sobie radzi. I w którym byłam tylko gościem. Czułam się trochę jak intruz. Dlatego odsuwałam się w cień - mówi w rozmowie z Tomaszem Ulanowskim pisarka Ilona Wiśniewska.
Pokój z masażem
Miejskie spa coraz częściej wyglądają jak mieszkania. Dużo w nich drewna, kwiatów, wygodnych foteli i pysznej herbaty. Sprawdzamy, które warto odwiedzić.
Polsko-libańska kuchnia Samar Khanafer
"Szafran, mięta i kardamon" to druga książka Samar, graficzki i uczestniczki programu "Master Chef Polska", w której prezentuje przepisy łączące polską i libańską tradycję kulinarną oraz inspiracje przywiezione z podróży.
Bałuk o Wodeckim
- Wodecki osiąga po sześćdziesiątce sukces, o jakim zawsze marzył, trochę nie rozumiejąc jego przyczyn - z reporterem Kamilem Bałukiem, współautorem książki „Wodecki. Tak mi wyszło”, rozmawia Mike Urbaniak.
Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 3 listopada z "Gazetą Wyborczą".
Wszystkie komentarze