Zabójstwo pod okiem policji, tajemnice ewolucji i zaginiony dywizjon - m.in o tym przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu "Dużego Formatu"

Z czasem wykształciliśmy mitologie, rytuały pokazujące, że wszyscy jesteśmy braćmi w obrębie naszej społeczności. Z tym że jednocześnie, i to jest bardzo ważne, ta silna integracja grup ludzkich sprawiła, że inne grupy stały się niemal automatycznie największymi wrogami. Czyli te wszystkie mitologie, rytuały, religie plemienne, które służą do zwiększenia integralności naszej grupy, mają też za zadanie wytwarzać wrogość wobec innych grup, które nam zagrażają. Ta spójność wewnątrzgrupowa i niechęć do innych grup jest immanentną cechą, która towarzyszy nam niemal od początku pobytu na sawannie. Można wręcz powiedzieć, że ksenofobia jest naszą cechą gatunkową. – mówi geolog i ewolucjonista dr Marcin Ryszkiewicz w rozmowie z Tomaszem Kwaśniewskim.
----------

Reportaż Piotra Żytnickiego o zabójstwie, którego mogło nie być: Dziesięć wyroków i zabójstwo

Aldona jest przekonana, że jej córka żyłaby, gdyby „Szajba” został wsadzony do aresztu. Bo w Kaliszu wszyscy – mieszkańcy, policjanci i prokuratorzy – wiedzieli, że jest niebezpieczny. – Spotkałam na ulicy jednego z policjantów. Powiedział mi: „Nie mogłem już patrzeć na to, jak instytucje, które powinny pani pomóc, zamiatały wszystko pod dywan. W komendzie zaczęto panią traktować jak wariatkę. A pani tylko walczyła o dziecko”.
----------

Reportaż Grzegorza Szymanika, w którym dziennikarz sprawdza, jak firma Emila Stępnia i Doroty „Dody” Rabczewskiej zbierała pieniądze na film o Dywizjonie 303, którego nie produkowała.

Magazyn reporterów "Duży Format" w poniedziałek 22 października z "Gazetą Wyborczą".

Komentarze