Egzotyczny owoc camu camu z lasów Amazonii? A może jedno awokado dziennie? Naukowcy szukają skutecznych sposobów na walkę z nadmiarowymi kilogramami.

2 mld ludzi na świecie ma nadwagę, a 650 mln jest otyłych. Co wpływa na tak drastyczne statystyki? Który z czynników jest za nie odpowiedzialny? Ruch, styl życia czy może dieta? Które z owoców są najbardziej pożądane w naszym jadłospisie? Które najskuteczniej wspomagają proces trawienia? Awokado, jagody, kiwi, owoc camu camu?

Awokado to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które - według naukowców - mogą poprawić metabolizm i wyszczuplić.

Owoc camu camu posiada niezwykle wysoką zawartość witaminy C. Amazońska roślina ma jej więcej niż jakiekolwiek inne owoce, włączając dziką różę czy kiwi (w tym drugim przypadku camu camu ma prawie 30 razy więcej witaminy C). Podobnie ma się sprawa z korzystnymi dla zdrowia polifenolami. Myrciaria dubia ma ich ponad pięć razy więcej niż np. czarne jagody.

Co z napojami energetycznymi? Jaki wpływ mają na nasze zdrowie?

Dowiedz się z piątkowego wydania "Tylko zdrowia".

W numerze również:

  • Siła pozytywnego myślenia wydłuża życie
    Pozytywne myśli nie tylko poprawiają nastrój. Mogą też wywoływać fizyczne zmiany w ciele, dzięki którym stajemy się sprawniejsi, bardziej energiczni, mniej zestresowani, zdrowsi i... szczuplejsi – uważają naukowcy.
  • Atopowe zapalenie skóry, czyli walka dobrego ze złem
    Co piąte dziecko cierpi przez gronkowca złocistego. Ta bardzo zjadliwa bakteria sprawia, że skóra swędzi i jest nieszczelna... Czy dobre bakterie mogą przejąć kontrolę nad terytorium opanowanym przez gronkowca?

  • Gdy dotykanie telefonu boli
    Jak leczyć kontuzję kciuka? Czy korzystanie z ekranów dotykowych może zdeformować dłoń? Z takimi problemami coraz częściej chodzimy do lekarza.

  • Jak alkohol pity przez kobietę w ciąży szkodzi dziecku
    Nawet 5 proc. dzieci na świecie rodzi się z płodowym zespołem alkoholowym (FAS), który objawia się zaburzonym rozwojem, zmienionym wyglądem i dysfunkcją mózgu. Ale dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi spowodowanymi piciem alkoholu przez kobiety w ciąży jest znacznie więcej.

Tygodnik "Tylko zdrowie" w piątek 7 września razem z "Gazetą Wyborczą"

Komentarze