Faszyści kontra antyfaszyści na Uniwersytecie Warszawskim, dzień z Rafałem Trzaskowskim i skrywane tajemnice Duńczyków - o nich przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu "Dużego Formatu"

Dość seksizmu i nacjonalizmu! Reportaż Bartosza Józefiaka

„1 maja nacjonalistyczna organizacja Szturmowcy maszeruje na Krakowskim Przedmieściu pod hasłem „Praca, Naród, Sprawiedliwość”. Przychodzi ich blisko setka. Są wśród nich studenci Uniwersytetu Warszawskiego. Część ma zasłonięte twarze, krzyże celtyckie i symbole SS na koszulkach i szalikach. Okrzyki: „Nadchodzą, nadchodzą, nacjonaliści”. „Wolność słowa dla nacjonalistów!”.

Pochód blokują studenci antyfaszyści.

Narodowcy zaczynają krzyczeć: „Oto znany lewicowy działacz, który molestuje i gwałci koleżanki!”.”.

Chodźmy na miasto. Reportaż Ludmiły Anannikovej i Rafała Wójcika

„Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy, jedzie na spotkanie z warszawiakami. Działacz PO: – Zdejmijcie znaczki Platformy, bo to spotkanie obywatelskie!

5.40. Metro Kabaty. Trzaskowski w białej koszuli, czarne dżinsy, mokasyny, plecak. W rękach marynarka. W pokrowcu. W wagonie kilka osób. Nie zwracają na niego uwagi. Boimy się, że to znów nie będzie szczera pogadanka, bo na miasto idziemy z nim i całym sztabem – wymyślili, by objechał 18 dzielnic w 18 godzin. Ale może uda się oderwać go od partyjnych strażników wizerunku”.

Skrywane tajemnice Duńczyków zdradza Magda Działoszyńska

„Przodkowie Jeannette i La Vaughn znaleźli się na Karaibach z tego samego powodu – przywiozły ich tam statki europejskich handlarzy niewolnikami płynące z zachodniego wybrzeża Afryki.

Ale o ile na Karaibach każde dziecko wie, skąd się tam wzięło – La Vaughn pokazuje podręcznik do nauk społecznych, z którego jej córki już w szkole podstawowej uczą się o niewolniczej historii wyspy – w Danii wstydliwe karty z przeszłości są skrzętnie ukryte”.

Reportaże "Dużego Formatu" w poniedziałek 30 lipca z "Gazetą Wyborczą"

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem