W próbkach żywności z 50 krajów uczeni zidentyfikowali ponad tysiąc gatunków mikrobów, z których połowa była wcześniej nieznana nauce.

Wbrew literaturze, kinu i telewizji nie rodzimy się, nie żyjemy i nie umieramy sami. Nasze ciała zasiedla prawie 40 bln komórek mikroorganizmów – bakterii, archeanów i grzybów (wirusy też są, ale nie uznaje się ich za pełnoprawne organizmy).

Razem z nimi tworzymy tzw. holobiont – byt złożony z wielu bytów. A jednokomórkowych mikrobów jest w nim blisko o jedną trzecią więcej od komórek ludzkich.

Wiadomo, że zaczyn tego mikrokoktajlu otrzymujemy od mamy – przechodząc przez jej drogi rodne i pijąc jej mleko. Wiadomo też, że wpływa on mocno na nasze życie, chroniąc nas przed patogenami, zmieniając nasz nastrój, a także pomagając trawić pokarm.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    archeany, właśnie się dowiedziałem, że istnieją,
    dziękuję
    @eolo
    Piękna i fascynująca historia - LUCA daje początek liniom bakterii i archeanów, które to linie po jakichś 2 miliardach lat, w wyniku zupełnie nieprawdopodobnego przeżycia bakterii wchłoniętej przez archeana, połączyły się i dały początek eukariontom, którymi i my jesteśmy.
    Święte pisma przy tym ze swoimi mitami stworzenia z mchu i paproci, to marność nad marnościami.
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    @azerty
    A każdy z nas może zanucić: "I come from LUCA. I live on the last floor..."
    Z zastrzeżeniem, że to ostatnie piętro tylko przez chwilę :-)
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @DonDiaz
    U made my day / evening!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Artykuł napisany przez licealistę. Możemy z niego się dowiedzieć że są jakieś badania z których czegoś można się dowiedzieć.
    już oceniałe(a)ś
    18
    1
    "Choć niektóre z wykrytych mikrobów występują w wielu różnych pokarmach, to żywność produkowana w różnych miejscach ma swoją specyficzną „mikropieczęć" ,..Pokazuje to, że lokalne produkty są jeszcze bardziej wyjątkowe, niż sądzono."

    Przekonałem się o tym dobitnie (i nie tylko ja :-) lata temu w Egipcie, kiedy lokalna mikrobiota odcisnęła na mnie swoją pieczęć, do dzisiaj pamiętam :-)

    "Bakterie, archeany i grzyby stanowią masywny fundament piramidy troficznej" prawda, to tylko nam się wydaje, ze Ziemia należy do nas, a w istocie jesteśmy maleńkim czubkiem tej piramidy.

    "Nasze ciała zasiedla prawie 40 mld komórek mikroorganizmów..." mały, złośliwy chochlik (mnie też często prześladuje :-) podmienił bln na mld - 40 bilionów komórek :-)
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    Nie 40 miliardów, tylko prawie 4o bilionów!
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    Jak w kryminale; w następnym odcinku pewnie będzie odpowiedź na pytanie zawarte w tytule, normalnie super, …..
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    Nie rozumiem sensu tego zdania:

    "Jak szacują autorzy publikacji, mikroby pobierane z pokarmem stanowią średnio 3 proc. mikrobiomu dorosłego człowieka i aż 56 proc. mikrobiomu niemowlęcia. "

    Chodzi o liczbę różnych gatunków, liczbę komórek czy o ich wagę?

    Przy okazji - co jest złego w używaniu znaku procenta % dostępnego na każdej klawiaturze? Może wszystkie liczby też powinny być zapisywane słownie?
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Artykuł zupełnie od przysłowiowej "czapy". Dowiedziałem się, że jest coś gdzieś i o czymś i bla bla .... niestety coraz więcej takich "wartościowych" treści znajduję w Gazecie Wyborczej. Najlepszy jak zwykle jest tytuł.
    @Satham
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Mikrobiont na moim języku chyba umarł, albo jest poważnie uszkodzony ponieważ straciłam smak, nie całkowicie jednak w dużym stopniu. Nie mam problemów z zębami, niestrawności lub obstrukcj. Czy ktoś coś?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0