Przenoszenie wirusów z dziko żyjących zwierząt na ludzi jest poprzedzane przez przenoszenie się wirusów wśród zwierząt. Np. ogniska gorączki krwotocznej Ebola w Afryce "zapłonęły" po transmisji wirusa u ssaków naczelnych i kopytnych. Ludzie prawdopodobnie zakazili się przez kontakt z padliną.
W 2017 r. zespół ekspertów kierowany przez dr. Pawła Fedurka, eksperta od zachowania zwierząt z Uniwersytetu w Stirling w Wielkiej Brytanii, zaobserwował nigdy wcześniej nie udokumentowane zachowanie kilku gatunków dziko żyjących zwierząt, w tym szympansów, w Budongo w Ugandzie. Wszystkie jadły guano nietoperzy. Dr Fedurek ustawił więc kamery, żeby nagrać szympansy, małpy i antylopy zjadające odchody.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Sznurek z rafii jest dostępny również w Polsce, choć w większości przypadków został zastąpiony przez inne sznurki - papierowy, polipropylenowy czy jutowy.
2. Podobno światowa produkcja tytoniu zmalała do poziomu z 1997 roku, ale to oznacza głównie przesunięcie upraw z krajów wysoko rozwiniętych do krajöw rozwijających się. Najwięksi producenci obecnie to Chiny, Indie i Brazylia. To kraje o bardzo dużej liczbie ludności, więc Afryka z szybkim przyrostem ludności zaczyna je doganiać również pod względem produkcji tytoniu.
3. Gdyby tam ktoś myślał, to zacząłby uprawiać jutę warzywną wzorem Egiptu i Sudanu. Byłoby co jeść i z czego sznurek pleść.