Przypadkowa obserwacja szympansów i innych ssaków zjadających guano nietoperzy w lesie w Ugandzie niepokoi naukowców. Skojarzenia z koronawirusem są jak najbardziej na miejscu.

Przenoszenie wirusów z dziko żyjących zwierząt na ludzi jest poprzedzane przez przenoszenie się wirusów wśród zwierząt. Np. ogniska gorączki krwotocznej Ebola w Afryce "zapłonęły" po transmisji wirusa u ssaków naczelnych i kopytnych. Ludzie prawdopodobnie zakazili się przez kontakt z padliną.

W 2017 r. zespół ekspertów kierowany przez dr. Pawła Fedurka, eksperta od zachowania zwierząt z Uniwersytetu w Stirling w Wielkiej Brytanii, zaobserwował nigdy wcześniej nie udokumentowane zachowanie kilku gatunków dziko żyjących zwierząt, w tym szympansów, w Budongo w Ugandzie. Wszystkie jadły guano nietoperzy. Dr Fedurek ustawił więc kamery, żeby nagrać szympansy, małpy i antylopy zjadające odchody.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Sznurek do suszenia tytoniu przyczyną kolejnej pandemii? Byłaby to piękna zemsta Indian za ospę :)
    @bialakozka
    Sznurek z rafii jest dostępny również w Polsce, choć w większości przypadków został zastąpiony przez inne sznurki - papierowy, polipropylenowy czy jutowy.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    No to teraz nietoperze mają przech...lapane.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    1. Jak można było wytępić rafie? Przecież włókno na sznurek otrzymuje się z liści, nie trzeba ścinać całych palm. No chyba że wycinali palmy pod plantacje tytoniu.

    2. Podobno światowa produkcja tytoniu zmalała do poziomu z 1997 roku, ale to oznacza głównie przesunięcie upraw z krajów wysoko rozwiniętych do krajöw rozwijających się. Najwięksi producenci obecnie to Chiny, Indie i Brazylia. To kraje o bardzo dużej liczbie ludności, więc Afryka z szybkim przyrostem ludności zaczyna je doganiać również pod względem produkcji tytoniu.

    3. Gdyby tam ktoś myślał, to zacząłby uprawiać jutę warzywną wzorem Egiptu i Sudanu. Byłoby co jeść i z czego sznurek pleść.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    A nasze badania sugeruje, żeby pana Kacper nauczyła się języku polski. To raz, a trzy - żeby wyjaśniłeś, czym się różni szympans od małpy, po co konkretnie wpierdzielali srakę nietoperza, i czy wcześniej wpierdzielił palmy sznurkodajne, bo takie zachowanie też nie było dotąd opisane. I jeszcze co po angielski znaczy "jump to conclusions".
    już oceniałe(a)ś
    2
    6