Zmiany klimatu to zmiany w zachowaniu zwierząt. Jak zwierzęta dostosowują się do tych nowych, często ekstremalnych warunków?

Zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka w coraz większym stopniu kształtują środowisko życia na Ziemi. Rosnące temperatury, gwałtowne zmiany w opadach deszczu i porach roku oraz zakwaszenie oceanów stanowią zmienione środowisko dla wielu gatunków zwierząt.

Jak zwierzęta dostosowują się do tych nowych, często ekstremalnych warunków?

Układ nerwowy zwierząt odgrywa kluczową rolę zarówno w umożliwianiu, jak i hamowaniu ich reakcji na zmieniający się klimat. Dwa z moich głównych zainteresowań badawczych jako biologa i neuronaukowca obejmują zrozumienie, w jaki sposób zwierzęta dostosowują się do ekstremalnych temperatur, oraz identyfikację czynników, które kształtują strukturę i funkcję zwierzęcych układów nerwowych, zwłaszcza mózgów. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Wynika, że spalamy węgiel. I odejście od tego jest konieczne ale trwać będzie długo. Prąd w gniazdkach chcemy jednak mieć. I tu problem.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    W sumie nic z tego nie wynika.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1