Kształtowanie świata na poziomie atomowym jest dokładnie tym, do czego dążyli Bawendi, Brus i Jekimow w swoich przełomowych pracach dotyczących kropek kwantowych.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2023 r. nie jest pierwszym Noblem przyznanym za badania w dziedzinie nanotechnologii. Być może wyróżniono jednak najbardziej interesujące zastosowanie tej technologii.

Tegoroczna nagroda została przyznana Moungiemu Bawendiemu, Louisowi Brusowi i Aleksiejowi Jekimowowi za odkrycie i rozwój kropek kwantowych.

Przez wiele lat te precyzyjnie skonstruowane cząstki o wielkości nanometra - o średnicy zaledwie kilkuset tysięcznych szerokości ludzkiego włosa - były ulubieńcami środowisk naukowych i konferencji nanotechnologicznych.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dokładnie. Czekam też na kolejny, mocny, artykuł Redaktora Cieślińskiego. Tu tylko krótko: faktycznie musimy schodzić coraz głębiej w materię, pewnie przedrostków zabraknie (atto) ale to najmniejszy problem. A to oznacza, że trzeba jeszcze więcej środków na badania podstawowe.
    @bardzospokojny
    "... faktycznie musimy schodzić"

    My? To znaczy kto? Ludzkość, czy Polacy?
    już oceniałe(a)ś
    2
    7
    @calvados
    ludność
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Przestrzeń do rozstrzygnięcia
    czy jesteśmy symulacją.
    Będzie się działo...
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Bez sensu jest powiekszanie śródtytułów czy jakichś ważnych myśli tak dużą czcionką.
    Tego nie da się sprawnie czytać.
    GW powinna skończyć z tą manierą.
    już oceniałe(a)ś
    6
    2