Odgadnięcie, jak mogły wyglądać ptaki 150 mln lat temu i jak bardzo różniły się od tych dzisiejszych, które utraciły ostre zęby i rozwinęły dzioby, jest dla uczonych nie lada wyzwaniem. Potrzeba do tego większej liczby skamielin - jak ta najnowsza.

Paleontolodzy na podstawie odkrytych skamielin wiedzą, że w toku ewolucji ptaki oddzieliły się od dwunożnych dinozaurów w okresie jurajskim. Jednak wciąż brakuje informacji o ich wczesnej historii przez brak skamieniałości z tego okresu.

Od czasu do czasu badacze mają jednak szczęście i znajdują coś, co media lubią określać mianem „brakującego ogniwa ewolucji". Tak było i tym razem, gdy chińscy paleontolodzy z Instytutu Paleontologii i Paleoantropologii Kręgowców Chińskiej Akademii Nauk pod kierunkiem dr Min Wang w prowincji Fujian odkryli skamielinę, której wiek szacuje się na 148–150 mln lat.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    „Hrabstwo” w Chinach :))))
    @Jacob72
    Margit Kossobudzka ¯\_(?)_/¯
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ptaki zsliczasie obecnie do dinozaurów.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Jakie "oddzieliły się'? Przecież wszystko stworzył przez 6 dni i takich ptaków nie było.
    @Jangra
    ulegasz złudzeniu jak mały chłopiec. Niedawno kk przyznał się do błędnej interpretacji biblii, i tako orzekł: >sześć dni stworzenia Świata nie należy brać dosłownie, ale rozciągnąć ten czas na setki milionów lat< a i ewolucji kościół nie przeczy, zapewnia jednak, że w początku życia brał udział boży palec...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @Jangra
    To o czym mówisz, to twierdzenie ewangelików. KRK od dawna tak nie twierdzi, co nie znaczy, że nie plecie bzdur.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wyjaśniam jak ptaki oddzieliły się od dinozaurów. Właziły na drzewa i skakały z drzew, następnie wykształciły błony pozwalające na uzyskanie siły nośnej, ale to nie było optymalne rozwiązanie i wyrosły im pióra.
    @welarg2
    Istniały nieptasie dinozaury pierzaste. Mało tego istniały, zanim przodkowie ptaków nauczyły się latać. Natomiast błony wystarczyły pterozaurom i nietoperzom.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @ur
    Obecnie coraz więcej naukowców uważa, ze wszystkie dinozaury to po prostu stałocieplne gady z piórami. W zależności od własnych rozmiarów i warunków środowiska niektóre rodzaje mogły utrzymywać stałocieplność również z piórami zredukowanymi do łusek czy całkiem tracąc pióra podczas dorastania. Dopiero później pióra przydały się jednej grupie dinozaurów do innego celu - do latania.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @ur
    Wiem.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @a_usher
    Największe dinozaury na pewno nie miały piór.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @welarg2
    Znanych jest około pięćdziesięciu gatunków dinozaurów, które miały pióra, w tym jeden gatunek tyranozaura. Jak już napisałem, większe dinozaury mogły mieć pióra zredukowane do łusek.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0