W dwóch niezwykłych eksperymentach opisanych w najnowszym "Current Biology" udowodnili to niezależnie naukowcy z Danii i Wielkiej Brytanii.

Rozpoznając otaczający nas świat, polegamy głównie na oczach.

Wzrok to podstawowy ludzki zmysł (większość innych zwierząt opiera się na węchu). Także ekolodzy – badacze ekosystemów, nie aktywiści walczący o ochronę przyrody – polegają przede wszystkim na wzroku. Na zwierzętach i roślinach, które dostrzegą, na pozostawionych przez zwierzęta tropach, futrze czy pierzu, resztkach jedzenia, odchodach.

Od blisko czterech dekad wspomaga ich w tym badanie tzw. środowiskowego DNA – fragmentów materiału genetycznego zostawionego w środowisku. Dzięki niemu można się dowiedzieć, jakie zwierzę pozostawiło odchody w lesie, a nawet, co to zwierzę jadło na obiad. Filtrując DNA z wody, naukowcy dowiadują się też, jakie gatunki zamieszkują dany akwen.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Podpis pod zdjęciem: "Badaczki (prof. Kristine Bohmann druga z lewej)"
    Szukam więc i szukam i ciągle nie wiem czy aby nie jest to tak, że prof. Kristine Bohmann unosi się w powietrzu, jak to DNA, które jest jak miłość :)
    @tt
    Druga z lewej czyli pierwsza z prawej. Czego nie rozumiesz?
    Prawidłowo to chyba powinno być "druga od lewej".
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Paragtaf22
    W przypadku dwóch obiektów wystarczy wskazanie położenia czy innej cechy charakterystycznej bez wyliczania:
    po lewej - po prawej, u góry - u dołu, mniejszy - większy, jaśniejszy - ciemniejszy, itp.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @a_usher
    W przypadku trzech też. Po środku lub średni(a).
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @jar_i_mir
    W środku lub pośrodku, ale tak się nie da, kiedy jest rozkład 2+1.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Czy w Wyborczej trwa obecnie jakiś konkurs, o którym nie wiedzą czytelnicy, a który polega na tym, że kto wymyśli najgłupszy tytuł artykułu, ten wygrywa?
    @MarcinFromJasoom
    Nie wydaje mi się. Zapewne zaczęły pracę nowe stażystki dyżurne, być może awansowały z gazeta.pl.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Z tym poleganiem na oczach bym nie przesadzał. Np. niemal cały proces selekcji partnera seksualnego u kobiet zachodzi w węchomózgowiu. Facet może być naprzyjstojniejszym amantem, ale jeśli zapach jest nieodpowiedni, to nic z tego nie będzie. Są to procesy podkorowe, do świadomości przedziera się jedynie rezultat wwąchania się w potencjalnego partnera w postaci chęci do zawarcia znajomości lub nie. Takich mniej oczywistych zastosowań węchu u ludzi wciąż jest mnóstwo. Powszechna opinia o facetach jako wzrokowcach też ma swoje luki.
    @Arcybisklop
    Praca nie na temat.
    1. Zdanie dotyczyło poznawania świata w ogólności, bez wnikania w szczegóły.
    2. Za to szczegółem jest kwantyfikator "głównie", który pominąłeś, aby przedstawić swoją tezę jako przeciwstawienie, a nie uzupełnienie podanej informacji.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @Arcybisklop
    W takim razie dlaczego ewolucja utrzymuje kosztowne cechy męskiej atrakcyjności oceniane przez potencjalne partnerki seksualne przy użyciu wzroku? Owszem, węch jest niezwykle ważny, ale z tym poleganiem na węchu też nie ma co przesadzać.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Ale fajny artykuł :-)
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    Wow.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Tylko Wszechmocny ,mógł ,w ciągu 7 dni ,narobić tyle bałaganu w przyrodzie.Ale dał rozum ,sapiensowi ,i ten, coś tam,coś tam ,zaczyna kumać.
    @smotek22
    Niektórym dał rozum, ale z niego nie chcą korzystać i stawiają przecinki losowo.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0