Nieznanej nie bez powodu. To prawdopodobnie ją w latach 60. ub. wieku przetrzebili radzieccy wielorybnicy polujący na Oceanie Indyjskim.

Dorastające do przeszło 30 m długości i 150 ton masy płetwale błękitne (Balaenoptera musculus) to największe zwierzęta żyjące kiedykolwiek na Ziemi. Człowiek polował na nie przez stulecia, aż do wprowadzenia międzynarodowego zakazu w 1967 r.

Choć ich liczebność rośnie, Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody ciągle uznaje je za zagrożone wyginięciem.

Płetwale błękitne żyją w całym oceanie, a naukowcy wyróżniają wśród nich cztery podgatunki.

W Oceanie Indyjskim, którego dotyczy najnowsze odkrycie, mieszkają dwa albo trzy z nich – płetwal pośredni (B. musculus intermedia – krytycznie zagrożony), krótkoogonowy (B. musculus brevicauda) i indyjski (B. musculus indica).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Wtedy świadomość ekologiczna była nikła więc nie robiłbym z Rosjan szwarccharakter. Powinniśmy raczej rozmawiać o Japończykach, Islandczykach czy Duńczykach (Grenlandia), którzy jeszcze dzisiaj polują i wcinają ze smakiem wieloryby.
    @Peacemak3r
    *szwarccharakterów
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @Peacemak3r
    Ja tak bardziej ogólnie, ale oczywiście się z Tobą zgadzam. Polowanie na wielkie ssaki morskie dzisiaj to jest zbrodnia.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Jak zwykle światły wkład Rosjan do współczesnego świata. Zdumiewa mnie, że kraj, który kojarzy się głównie z terrorem, tanią ropą i gazem, schwarzcharakter w skali globalnej ciągle gdzieś znajduje swoich wielbicieli.
    już oceniałe(a)ś
    11
    2
    Nawet wieloryby na oceanie śpiewają ***** ***!
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Polscy rybacy też dewastowali swego czasu łowiska np. Georges Bank, chociaż dotyczyło to ryb a nie waleni.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Czerpiemy z natury design pelnymi garsciami- w tym przypadku lodz podwodna. Piekny!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0