Choć biolodzy są teraz skupieni na koronawirusie, to gruszek w popiele nie zasypiają antropolodzy. Może zanim wyginiemy, dzięki naukowcom badającym ewolucję człowieka dowiemy się, skąd pochodzimy? W dwóch periodykach naukowych ukazały się właśnie trzy arcyciekawe publikacje na ten temat.

Najstarsze szczątki Homo sapiens o współczesnej morfologii (choć współczesnej nie do końca) mają blisko 315 tys. lat. O ich odkryciu w Maroku uczeni poinformowali w 2017 r. i odkrycie to było jak granat wrzucony w środowisko antropologów. Wcześniej bowiem sądzono, że nasz gatunek wyewoluował w Afryce Wschodniej. Tam bowiem znaleziono uznawane wtedy za najstarsze, pochodzące sprzed blisko 200 tys. lat, szczątki naszych przodków. A część badaczy i tak obstawała przy tym, że człowiek współczesny najpierw pojawił się w Afryce Południowej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    No, nic nie jest proste, mało wiemy, poza tym, że nikt za tym nie stał. Ooo, to wiemy z pewnością, to jedyne proste pytanie o pochodzenie człowieka.
    @pcc
    Skąd ta pewność, że nikt za tym nie stał? Sumerowie pięknie opisali manipulacje genetyczne swoich bogów anunnaki. Kim byli ci bogowie? Dlaczego człowiek nagle stał się człowiekiem 200 tys lat temu, a przez poprzednie 3 mil lat nic sie nie działo? Tak się tylko zastanawiam...
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    "I pokazujący, że historii Homo sapiens, jedynego gatunku człowieka, który przetrwał do dziś, nie da się narysować jako prostego drzewa. "
    To też jest uproszczenie - to, czym dziś jesteśmy, to wynik wchłonięcia (na mniejszą czy większą skalę) innych gatunków, a nie tylko ich wymarcia, więc nie do końca "przetrwaliśmy do dziś" w sensie ówczesnego homo sapiens.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Prawidłowe pytanie jest takie : skąd sie wziął Kaczynski, terlecki, sasin itp?
    już oceniałe(a)ś
    13
    3
    Podejrzewam, że jedynie przez symulacje komputerowe możliwych ścieżek rozwoju DNA (które naukowcy potrafią już ze starych kości pozyskiwać) da się tu stworzyć sensowny obraz. Jak widać pojęcie gatunku przy tak blisko spokrewnionych człowiekowatych zawodzi, skoro krzyżowali się oni z sukcesem.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Dzięki za informację o książce. Genialny tytuł!
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Cała ta antropologiczna wiedza jest przecież relatywnie młoda (gł. XX w.), hipotezy tworzone są na podstawie szczątków pojedynczych osobników, które przecież mogły nie być nadmiernie reprezentatywne dla swojej rasy. Nic zatem dziwnego, że nawet dokładniejsza analiza "materiału zabytkowego" już zmienia obraz problemu.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    tak sobie kontemplując historię i teraźniejszość w czasach wymuszonego bezruchu: powiedzieć, że wzięliśmy się z koziej dupy jest to bardzo kozy obrazić;
    już oceniałe(a)ś
    3
    2
    parafialny ćwok, głosujący na pis byłby przy tym człowieku geniuszem i mistrzem intelektu /taka mi się nasunęła uwaga tutaj/
    @RK1965 (parafialny ćwok, głosujący na pis byłby przy tym człowieku geniuszem):

    a tego, to akurat nie wiadomo. z faktu, że człowiek ma taki wielki mózg wyciągane są zbyt daleko idące wnioski, poza tym rozdział człowiek-zwierzęta (także w zakresie inteligencji) jest uroszczeniem homo sapiens, różne robaki, nie mogące mieć wielkiego mózgu, radzą sobie w życu bardzo dobrze, czasem robią nawet wrażenie szczwanych bestii.

    Człowiek współczesny jest taki "mądry" dzięki swojej cywilizacji, którą od tysięcy lat rozwija. Poszczególne osobniki - dobrym przykładem ci, wokół nas i nami rządzący - nie sprawiają wrażenia specjalnie inteligentnych i myślących, raczej emocje nimi poruszają, czasem niskie. Bez cywilizacji wielu pewnie nie potrafiłoby nawet dorównać Robinsonowi Cruzoe.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0