Naukowcy z USA stworzyli sztuczne DNA. Nazwali je hachimoji, co po japońsku oznacza "osiem liter". Bo do czterech typów ogniw, z których składa się łańcuch naturalnego DNA, dodali jeszcze cztery nowe, których nie ma w przyrodzie.

W kwasie nukleinowym DNA zapisana jest instrukcja budowy i rozwoju organizmu. Można go porównać do książki zapisanej za pomocą czterech liter, bo cząsteczkę DNA tworzą łańcuchy (splecione ze sobą w kształt podwójnej helisy), które są zbudowane z czterech różnych ogniw.

Te ogniwa mają różne zasady azotowe: adeninę, cytozynę, guaninę lub tyminę, które oznacza się zwykle literami A, C, G, T. Przy tym łańcuchy helisy splatają się tak, że sąsiadujące ogniwa tworzą pary - adenina zawsze łączy się z tyminą, a guanina z cytozyną (poprzez wiązania wodorowe). 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Ach, ten homo sapiens, nadal nie wie do końca jak jest zakodowane jego własne DNA, a już próbuje tworzyć coś nowego ;) Trochę straszne te eksperymenty, ale nieuniknione.
    @emerald
    Gdyby dziesiątki tysięcy lat temu jakieś tam Homo, nie koniecznie sapiens, nie zaczęły strasznych eksperymentów z ogniem, którego podstawy fizyczne zostały ostatecznie obliczone (choć trudno powiedzieć "wyjaśnione" dopiero na początku XXw, to byśmy tu sobie ani gazety nie czytali ani by strażaków nie było...
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    @emerald
    Jak jest zakodowane wiemy od dawna. Jak regulowane są poszczególne geny i jakie są interakcje pomiędzy ich produktami nadal badamy.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Czy to życie jest już poczęte?
    już oceniałe(a)ś
    25
    3
    Leeloo multipass?
    @disillusioned_and_in_denial.
    Leeloo Dallas Multipass.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1
    Druga obca forma, skoro istnieje już E. coli z obcą parą.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    "prometeusz" ;)
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Co za gowniany news. Najbardziej niesamowite jest to, ze niby to chajimoji moze byc przepisywane na RNA. Moze byc, czy jest, bo oni to zrobili? Cieslinski o tym nie pisze. Stworzyli taka polimeraze RNA? Ona dziala i sie nie odlacza, gdy napotka cudza zasade? Zadnego info.

    Zeby robic to o czym pisza ci przedsiebiorcy i Cieslinski (nowe bialka) musieli by miec nowy kod genetyczny i to nie byle jaki, tylko dostosowany do presji selekcyjnej i mutacyjnej. Kod o takich wlasnosciach moze powstac tylko w wyniku ewolucji calej, poslugujacej sie nim, biosfery przez miliony lat.

    Nie mowiac o tym, ze trzeba by miec nowe rybosomy.
    Dlatego hamujac entuzjazm tych przedsiebiorcow i marketingowcow oraz autora tego newsa, oni po prostu stworzyli czasteczke chemiczna, przypominajaca ksztaltem helise DNA, w czesci w zasad DNA, ktora to czasteczka sie nie rozpada. Reszta to bajki.
    @kadykianus
    Masz rację że praktyczne zastosowanie wymagałoby też odpowiednio dostosowanego, "syntetycznego" aparatu transkrypcyjnego i translacyjnego, ale w tym kierunku też prowadzone są badania i są pewne postępy.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Wniosek, który się nasuwa - po lekturze komentarzy - to że chyba nauka biologii w naszych szkołach jakaś mało skuteczna była.
    Choć to pewnie nieuniknione, że to co (z braku wiedzy) niezrozumiałe, budzi lęk. Klonowanie, modyfikacje genetyczne, żywność GMO, te całe CRISPRy. Kiedyś elektryfikacja budziła lęk, a dziś miejscami nawet szczepienia. Ludzie uciekajta dochory jado. :/
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Czy nowa helix także sama się stabilizuje? W jakiej konfiguracji?

    Teraz można zakodować nie tylko 4*4*4 = 64 (powiedzmy 32) aminokwasy, ale nawet 8*8*8 = 512 (powiedzmy 256). 512 tripletów tRNA - ciekawe po co.

    Moim zdaniem ewolucja byla sprytniejsza: tylko 4 zasady - errorów 0. Zero bo autoreparacja działa.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0