Oprócz blisko 30 bilionów własnych komórek nosimy jeszcze ok. 39 bilionów komórek należących do mikrobów. Razem tworzymy tzw. holobiont - organizm złożony z wielu organizmów.

W każdej sekundzie miliony ludzi zażywają jakiś lek. Ale nie na każdego ten sam lek działa identycznie. Bywa nawet tak, że na jednych działa, a na innych wcale. Są też różnice w ilości skutecznej dawki. Dla jednej osoby ta standardowo zalecana nie wystarcza, dla innej jest zbyt duża. Bywa, że wręcz toksyczna.

Nic w tym dziwnego - choć wszyscy jesteśmy ludźmi (różnimy się ledwie jedną tysięczną DNA), to jesteśmy bardzo odmienni, także pod względem metabolizowania leków, które zażywamy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Sebastian Ogórek poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Powolutku. Proponuję jechać z ogumieniem a unikniesz syfa i kiły.
    To raz.

    A moje rady są dla silnych zdrowych a nie dla słabych chorych. Taki Majkel Dżekson to była faja, która musiała się chować pod alergicznym namiotem a ja mówię o prawdziwych mięśniakach i sterydach, których mało co ruszy. Jak organizm ma swoją odporność to sobie z byle mikrobem przecież poradzi nie? Wystarczy, że napniesz triceratopsa i bakteria spier…la. A wtedy organizm się dodatkowo uodpornia.

    Po drugie po masosiłce walisz porządną lufę, bo dezynfekuje od wewnątrz tak?
    Sport jest sport.
    To zdrowie.

    I zawsze mówie kursantom: u mnie na siłce nie ma opier...lania się.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Polecam bardzo ciekawą książkę o bakteriach jelitowych „Jelita wiedzą lepiej”. Jest tam mnóstwo praktycznych informacji.
    @baczek2016
    A czy prawdziwych też? Producent telewizyjny o wykształceniu filozoficznym doradza w dziedzinie medycyny. No nie wiem.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Żenujące wypociny. Masa błędów (np. poniżej pisze o tym Misiekpysiek2) i tylko jedna istotna wiadomość - że kobiety są dyskryminowane nawet w laboratoriach naukowych!
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Dość ciężko czyta się artykuł pełen literówek (Gram ujemne -> Gram-ujemne), błędów stylistycznych (funkcjonowanie leków -> działanie leków) i skrótów myślowych.

    To tylko przykłady, a niektóre inne są bardzo subtelne, ale są:

    Po co tyle tych wtrąceń w nawiasach?
    W ten sam sposób uczeni przebadali inne leki: soriwudynę (też antywirusową)... ->
    W ten sam sposób uczeni przebadali inne leki: antywirusową soriwudynę...

    „przerabiać” lek - skoro wszędzie indziej używane jest "metabolizowanie", to czemu tutaj ni z tego ni z owego używać niepoprawnie takiego słowa?

    Ja wiem, że korekta leży po całości, a normalny człowiek w ogóle nie czyta działu naukowego/zdrowia albo czyta jednym okiem, ale innym redaktorom aż tak się to nie zdarza, jak autorce...

    Aha, no i oczywiście można się spierać, ale mikrobiom i mikrobiota to niekoniecznie jest to samo:
    forumpediatrii.pl/artykul/fakty-i-mity-probiotyki-mikrobiota-a-mikrobiom
    @misiekpysiek2
    Różnorodność słownictwa zapewne wyniki z chęci uniknięcia powtórzeń (które są błędami stylistycznymi). Inna sprawa, że znaczenie użytych słów nie bardzo pasuje to treści.

    To co proponujesz jest błędne "W ten sam sposób uczeni przebadali inne leki: soriwudynę (też antywirusową)... ->
    W ten sam sposób uczeni przebadali inne leki: antywirusową soriwudynę..."

    Tym samym ograniczasz przebadane leki TYLKO do działań antywirusowych, podczas gdy soriwudyna ma zastosowanie również w onkologii.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0