To jedno z najciekawszych i najważniejszych paleontologicznych odkryć ostatnich lat. W Kotlinie Turfańskiej w północno-zachodnich Chinach badacze znaleźli setki doskonale zachowanych jaj i skamieniałości latających gadów.

Pterozaury to jeden z głównych rzędów mezozoicznych gadów, obok dinozaurów najbardziej znany. Jednocześnie jest dość słabo zbadany - dobrze zachowane skamieniałości pterozaurów są rzadkie. Wiadomo, że te latające gady miały delikatne, puste w środku kości, przez co skamieliny często były pokruszone, zniekształcone i niekompletne. Problem był tak duży, że dopiero w 2004 r., dzięki odkryciom z Chin i Argentyny, udało się potwierdzić, że te zwierzęta składały jaja.

Gdzie te jaja?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Cejrowski mówi że dinozaurów nie było, a on się zna, bo był w Meksyku.
    już oceniałe(a)ś
    33
    0
    Co za głupoty piszecie! Przecież wiadomo, że cały świat stworzył pambuk, a takich dziwnych zwierząt wcale tam nie było...
    już oceniałe(a)ś
    20
    0
    Kowalski może by wiedział coś więcej?...
    już oceniałe(a)ś
    7
    0