Czyżby to pieczone jedzenie, a nie ochrona przed drapieżnikami i ciepło było pierwszym powodem ujarzmienia ognia przez naszych przodków? I to znacznie wcześniej, niż zakładano?

To prawda, że szympansy nawet nie umieją posługiwać się ogniem. Skąd więc pomysł, że nie tylko mogłyby gotować, ale też, że wolałyby tak przygotowane jedzenie?

Uczeni uważają, że choć szympansy nie okiełznały ognia, to jednak mają zdolności poznawcze i intelektualne wymagane do kucharzenia.

Badania nad tymi zwierzętami dowodzą, że preferują one smak gotowanych potraw, są w stanie czekać, aż jedzenie się ugotuje i na dokładkę, zamiast od razu je zjadać, gromadzą surowe warzywa, jeśli wiedzą, że potem będą mogły dostać je gotowane.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    To jest bardzo możliwe - sam próbuję sobie gotować....
    już oceniałe(a)ś
    44
    4
    Eksperyment eksperymentem ale ładnie to tak robić szympansy w ch..a z pudelkiem o podwójnym dnie. Powinni powtórzyć ten eksperyment jeszcze raz ale z możliwością poparzenia się i samego gotowania przez szympansy i obserwować jak będą sobie radziły. Może jednak szympansy nie są takie głupie jak naukowcom się wydaje.
    już oceniałe(a)ś
    17
    2
    Tak,to prawda,pokazują czasami takie po niektórych stacjach tv,mają po kilkanaście lat a ja bym takiej bał się prosić o zagotowanie wody na kawę.
    @edek-60 Te -60 to chyba zasłużone i zapracowane, a młodość zapomniana. Jeśli Ty facet, edek-60, chcesz prosić kilkunastoletnią szympansicę o zagotownie wody, to Ty już nie pamiętasz o co w tym ZOO chodzi. Zostaw takie problemy młodszym ewolucyjnie, nie zawiodą :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Najpierw przyczyna, później skutek... albo odwrotnie... Czy to ma w nauce jakiekolwiek znaczenie? Przed ogniem uciekają wszystkie zwierzęta, w tym i drapieżne... Może chodziło o bezpieczeństwo, czyli dla niektórych wolność, a potem o żołądek... Czyli można w kółko debatować... i zbierać sobie punkty na stopnie naukowe... Powodzenia!
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Część forumowiczów uznała, że naukowcy twierdzą, że coś udowodnili. To nieprawda - te badania to demonstracja możliwości: szympansy wolą produkt gotowany od surowego na tyle, że są skłonne do istotnych poświęceń by dokonać zamiany. Istnieje więc motywacja ale nie ma rozstrzygnięcia jak rzeczywiście było w przeszłości. Druga rzecz. W artykule nie wspomniano innej poszlaki. Otóż gdy sekwencjonowano DNA szympansów powszechne było oczekiwanie, że różnice będą głównie w genach kodujących mózg. Okazało się, że różnice dotyczą niemal wyłącznie budowy układu pokarmowego. Geny odpowiadające za mózg są te same. Inna jest ich ekspresja, ale projekt jest ten sam...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Dlaczego człekokształtne są, pani redaktor Kossobudzka... MAŁPAMI?
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Czemu się nie ożeniłem z szympansem...
    @cd81 Zawsze możesz to nadgonić. Przecież w ogrodach zoologicznych jest wiele "wybranek". Do dzieła kowboju...
    już oceniałe(a)ś
    18
    4
    @cd81 bo wybrałeś za to mikrofalowkę
    już oceniałe(a)ś
    22
    1
    @cd81 Facet, nie rozpaczaj, to nie pierwsza małpa, która dała prawdziwemu mężczyźnie kosza :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @cd81 A gotować umiała? :)
    już oceniałe(a)ś
    1
    0