W najbliższych dniach najważniejsze będzie przywrócenie w USA porządku. Jeśli jednak kraj chce w przyszłości uniknąć podobnych scen, musi się zmienić.

Ameryka płonie. W wielu dużych miastach jak kraj długi i szeroki protestujący ścierają się z policją, podpalają budynki i radiowozy, skandują: "Nie mogę oddychać". To ostatnie słowa ciemnoskórego George'a Floyda, który zginął tydzień temu podczas brutalnej interwencji białego policjanta.

Akty wandalizmu przeplatają się z podniosłymi chwilami. Bezmyślna przemoc - z pełnymi pasji tyradami przed kamerami stacji telewizyjnych. Żądza łupienia sklepów - ze słusznym gniewem. Władze tłumią protesty coraz ostrzej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Proszę sobie wyobrazić, co pokazywałaby TVP, gdyby podobne wypadki zdarzyły się w Rosji. To jest miara zakłamania Polski.
    @yeelloow
    Akurat policja rosyjska ostatnio sobie coraz śmielej poczyna. Może znowu chcą dogonić i prześcignąć Amerykę ?
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    Rządy populistów to idealne środowiska działania dla pieczeniarzy, manipulatorów, obcych agentur dążących do destabilizacji sytuacji w państwach skażonych chorobą populizmu. Środowisko manipulatorów, skupione wokół strony 4chan, intensywnie pracuje nad radykalizacją Amerykanów, w szczególności grup nastawionych agresywnie do oficjalnego porządku społecznego. Stworzyli dwie narracje, które zaczęły żyć samodzielnie w innych miejscach w internecie, w szczególności na social mediach: QAnon (szczegółowa analiza zjawiska w tym artykule z The Atlantic: www.theatlantic.com/magazine/archive/2020/06/qanon-nothing-can-stop-what-is-coming/610567/ ) i Electric Boogaloo (świetna analiza na portalu Bellingcat: www.bellingcat.com/news/2020/05/27/the-boogaloo-movement-is-not-what-you-think/ ) Lokalni mieszkańcy informują również, że najbardziej agresywni protestujący przeciw policji, pojawili się „znikąd”, nikt ich wcześniej tam nie widział. Radykalizacja społeczna jest więc silnie związana nie tylko z kryzysem ekonomicznym ale również celowymi działaniami mającymi za zadanie zniszczyć tkankę społeczną, a co za tym idzie, doprowadzić do upadku państwa.
    już oceniałe(a)ś
    15
    2
    Jak dotąd, Afroamerykanie byli nieludzko cierpliwi. Raz po raz są zabijani przez policjantów, byłych policjantow (jak zabójca Arberiego). Tamir miał 12 lat i bawił się w ogródku jordanowskim kiedy zastrzeliło go dwu policjantów. Zasłużona (odznaczona za jej pracę) pielęgniarka Breonna Taylor została zastrzelona w jej własnym mieszkaniu.Lista zabitych Aftroamerykanów jest długa. Główne powody to przywileje policji wobec reszty społeczeństwa, rasizm niektorych policjantów, nieuzasadnione przekonanie, że czarny mógł popełnić przestepstwo (jak w przypadku Trayvona, Arberiego i wielu innych).
    Obowiązuje zasada lynchu. Czarny jest podejrzany, dowolny „biały człowiek” stosuje „citizen’s arrest” i wykonuje karę śmierci. Nie do pomyślenia w Europie.
    @manka
    Pisownia, gramatyka i logika języka polskiego też nie do pomyślenia w Europie. Bo generalnie wychodzi z tego bełkot...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Z moich obserwacji: hiszpańskojęzyczna cześć Amerykanów, Azjaci czy Hindusi, tez Polacy, pracuje b. cieżko by następnej generacji emigrantów było lepiej co trudno mi powiedzieć o Afroamerykanch,czasem wychodzą tez ich kompleksy w stosunku do białych i agresja( za czasy niewolnictwa?). Rasizm tez jest, ukryty, zawoalowany ale jest a to nie ułatwia sytuacji.
    @beze
    niestety jest tez rasizm po stronie Afroamerykanow co tez nie ulatwia sytuacji
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Ameryka Trumpa rozwija się radośnie w kierunku faszyzmu.
    Trump zapowiedział delegalizację Antyfy i zarzucił zagranicy działań na szkodę USA. Konkretnie wymieniono : Chiny , Iran i uwaga: Zimbabwe. Szczególnie ten ostatni kraj dysponuje możliwościami zaszkodzić Ameryce.Tym razem USA bierze przykład z Polski i oczernia obcych by zatuszować burdel we własnym kraju.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    No cóż policjanci sami sobie nagrabili. Trzymali takiego psychopatę, mimo że było na niego wiele skarg. Myśleli, że dzięki takiemu psycholowi będzie bezpieczniej i się przeliczyli. Gdyby w Polsce po śmierci Igora Stachowiaka spalono komisariat we Wrocławiu to co zrobiłoby PiS?
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    To wszystko wina policji. Ci którży kryli tego psychola, który dusił kolanem, (było wcześniej kilkanaście skarg na niego) powinni czym prędzej wylecieć ze służby. Tak samo jest to wina prokuratora, który potrzebował ponoć mocnej linii oskarżenia, tak jakby nagranie z zabijania nie było mocnym dowodem. Zwlekał z aresztowaniem, co rozwścieczyło ludzi. Dlatego też i on powinien wylecieć.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Ee, że tak nieśmiało zwrócę uwagę. Czy GW ma tylko jednego dziennikarza, który może pisać o USA?
    Bo przeanalizowałem ostatnie parę dni i p. Czarnecki jest praktycznie jedynym dziennikarzem, który komentuje tą sprawę. Zaczyna już to być nieco zabawne, jak konsekwentnie prezentuje swój, jedyny słuszny pogląd na sprawę i urabia opinię czytelników. Naprawdę, dla higieny psychicznej i odpoczynku samego redaktora, chętnie poznałbym perspektywę jakiegoś innego dziennikarza, bo powoli robi się jak z Maciejem Stasińskim i informacjami nt. niepodległości Katalonii. Nie stać was na drugiego komentatora ds. USA?
    @xerra1
    Dziwnych rzeczy wymagasz. Zazwyczaj redakcje mają po jednym komentatorze w danym kraju, bo więcej po prostu nie jest potrzebne. Poza tym taki komentator, to są duże koszty dla redakcji, zazwyczaj zarabia w tamtejszej walucie i żeby się tam utrzymać, trzeba mu odpowiednio więcej płacić. Nikt nie zwiększy kosztów dwukrotnie, zatrudniając następnego komentatora tylko po to, żeby poznać "inny pogląd na sprawę", bo taki to ty możesz sobie sam wyrobić na podstawie korespondencji z innych źródeł.
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @xerra1
    Czytasz GW za karę, czy za pieniądze?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @kmaza
    To, że nie za karę, nie znaczy, że bezmyślnie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2
    @waldeck_13
    Nie zgadzam się. Np. na temat szwedzkiego podejścia do koronawirusa popełniło artykuły co najmniej kilkoro redaktorów, są przecież dziennikarze niezależni, którzy piszą do wielu gazet. Nie chcesz chyba powiedzieć, że red. Czarnecki jest jedynym polskim dziennikarzem w USA?
    Poza tym, w dzisiejszych czasach naprawdę nie trzeba być na miejscu, żeby komentować sytuację, wystarczy umiejętność korzystania ze źródeł i jakaś znajomość problemu. Można zapytać chociażby taką Anne Applebaum, co sądzi o tej sprawie i już byłoby bardziej ciekawie i uczciwie.
    A jeszcze, co do korzystania z innych źródeł, to:
    1. chyba jestem uzależniony od GW :)
    2. inne redakcje wcale tak dużo o tej sprawie nie piszą. Kolejny punkt dla mnie, bo wygląda na to, że ktoś się na temacie zdrowo zafiksował.
    już oceniałe(a)ś
    0
    6
    @xerra1
    Wystarczy juz tego belkotu.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @xerra1
    Wiesz, owszem, takie TVPiS stać na głupią korespondentkę Falzamnn + Cejrowskiego na żywo z Hameryk obu + Kolonko + jakiś inny idiota wysyłany na miejsce, bo Duda jedzie do Hameryki, ale normalnie to zwykłą, a obecnie opozycyjną wobec władzy redakcję stać na jednego dziennikarza, trollu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @xerra1
    Naucz się języków i poszukaj w innych źródłach, a nie zawracaj nam tu dupy, głąbie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0