Prof. Jan Miodek: Nie gorszę się, kiedy słyszę "meczy", bo nie jest to błąd typu: poszłem zamiast poszedłem, wzięłem zamiast wziąłem. To jest forma, która mieści się w strukturze języka.

"Nie obejrzymy więcej meczów Polaków na Euro 2024" czy "Nie obejrzymy więcej meczy"? Ci, którzy używają tylko formy z pierwszego zdania, ironizują czasem, że "meczy to koza". Można by jeszcze dorzucić, że "meczy męczy", ale skoro mówimy pejzaży, skeczy, sandwiczy, to dlaczego nie powiedzieć meczy?

Meczów czy meczy? "Mieczy" jest poprawnie

Obecnie "Wielki słownik poprawnej polszczyzny" uznaje tylko jedną formę w dopełniaczu liczby mnogiej: meczów, i wzmacnia to dopiskiem "nie: meczy". Internetowy "Wielki słownik języka polskiego PAN" wymienia dwie formy, poprawną: meczów i używaną, ale "uważaną za niepoprawną": meczy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Kabaret SkeczÓW Męczących mógłby podnieść, że w kieleckiem wciąż dość często usłyszeć można właśnie "wzięłem/wziełem" zamiast "wziąłem", podobnie jak "niesłem" zamiast "niosłem", czy "wiezłem" zamiast "wiozłem".
    I w żadnym razie nie jest to "forma niemieszcząca się w strukturze języka", a przeciwnie - wyraz Słusznego Odporu, jaki Kieleccy od stuleci mężnie nowomodnemu przegłosowi polskiemu dają, wierności Prasłowiańskim Korzeniom dochowując...
    już oceniałe(a)ś
    13
    4
    czy piłkę podaje się "do boku"? chyba tak, skoro idziemy do wyborów.
    ....aaa i jeszcze "te" wydarzenie.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    Nieee, przecież ten język to mogli tylko Polacy wymyślić, żeby zrobić zasady które w sumie nie są zasadami, tylko wyjątkami od wyjątków.
    Mowy nie ma żeby ktoś obcy opanował język polski "na rozum".
    @abanazar
    Etam. Zwykle masz dwie zasady - starszą i młodszą i proste dopasowanie: stary wyraz - stara zasada, nowy wyraz - nowa zasada.
    Niestety, do tego dochodzi okres przejściowy z obocznościami i do końca życia będziesz się zastanawiał - tapczana czy tapczanu.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @a_usher
    Wersalki.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Czym jest "meczy" przy defenZorze jak to mówią teraz komentatorzy
    @bydg24
    Mają mówić "defęsor"?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @a_usher
    Poprawnie byłoby "de-fent-sor", ale dlaczego używają archaicznej łacińskiej formy, zamiast współczesnego "defender"? Chyba, że to ta sama reguła co "napadzior", wtedy nie mam więcej pytań i oddaję głos do studia.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @abanazar
    Defensor, bo gra w defensywie. Ile masz lat, że nie znasz terminologii sprzed pół wieku? Ciesz się, że to tylko dla urozmaicenia wypowiedzi, że nie słyszysz stale o kornerach i golkiperach.

    Z drugiej strony - czy słyszałeś o piłce na wyszłej? Albo o wykopie ze słupa?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @a_usher
    Będąc weekendowym koneserem centrostrzałów staram się być na czasie z terminologią i piłka wyszła nie jest mi obca, a prawo Pascala tłumaczyłem przedszkolakom. Podobnie jak "zblokowanie" i, oczywiście, staropolskie dawanie z wątroby.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @abanazar
    Chwalipięta. Wykop ze słupa to rzut od bramki. Nie było centrostrzałów, tylko centry (jak płaska bateria "Centra"). I mecze w kapsle.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @a_usher
    I presowanie! Nie zapominajmy o presowaniu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @abanazar
    Pressing. Przestań już zmyślać.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Prędzej trzeba nauczyć sprawozdawców sportowych, żeby nie używali słowa: "ograć"...
    @PaulKosoff
    Dlaczego nie? Bo za często Polskę ogrywają?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    jest jeszcze sracz
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Przede wszystkim dajmy sobie spokój z meczami, to potwornie nużące i bezsensowne widowiska. Problem językowy zniknie również.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    W którym z krai europejskich żyje najwięcej zajęcy, na które polują wilcy?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0