Program Netflixa i stowarzyszenia Nowe Horyzonty jest reakcją na ogromne nierówności w branży. Tylko około 25 proc. osób w zawodzie scenarzysty w Polsce stanowią kobiety.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Netflix zapowiedzieli uruchomienie wspólnego programu, który ma pomóc aspirującym scenarzystkom rozpocząć karierę. Uczestniczki programu będą mogły przekuć pomysły w swój pierwszy scenariusz.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Netflix ogłosili rozszerzenie wieloletniej współpracy w trakcie trwającego do niedzieli we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty.

Netflix i Nowe Horyzonty poszukują scenarzystek

Program Nowych Horyzontów i Netflixa jest kierowany do wszystkich twórczyń, które mają kreatywną wizję i pomysł na historię. Nie ma ograniczeń wiekowych i wymogów wobec wykształcenia. Zgłosić może się każda scenarzystka, która nie ma za sobą debiutu w pełnometrażowej produkcji (twórczynie, które pracowały przy filmach krótkometrażowych, mogą wziąć udział w programie).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Od lat wspieramy doświadczone i debiutujące osoby producenckie i reżyserskie oraz zajmujące się krytyką filmową. Teraz pora na aspirujące scenarzystki – dodaje Weronika Czołnowska, szefowa wydarzeń branżowych festiwalu."

    Czy to znaczy, że wspierają od lat osoby producenckie i reżyserskie czyli bez genitaliów, ale już co do scenarzystek to zamierzają, przynajmniej na razie, wspierać tylko kobiety czyli dyskryminować mężczyzn? Czy po prostu autorka tej wypowiedzi nie wytrzymała do końca tego politycznie poprawnego bełkotu, bo ile można nazywać reżyserów osobami reżyserskimi i zachować powagę?
    @MKKQ
    ja to nie kumam o co chodzi z dyskryminacją kobiet i ich wspieraniem jak płeć to konstrukt społeczny i płcie nie istnieją, są tylko bezosobowe osoby reżyserskie, także niebinarne-bipolarne
    już oceniałe(a)ś
    16
    5
    @15dolarow
    I dlaczego tylko dyskryminacja kobiet jest problemem. Przez cały zeszły rok krzyczeli, że są 53 płci, a kobiety to cis kobiety, czyli tylko jedna z płci. Przecież o płeć nr 22 też trzeba się upomnieć.
    już oceniałe(a)ś
    14
    4
    @MKKQ
    Kiedyś, jeśli ktoś twierdził że jest krzakiem albo Napoleon to lądował w Tworkach, niestety obecnie trzeba udawać, że się w te baśniowe stwory wierzy (przynajmniej oficjalnie). W innym wypadku można wylecieć z pracy, przynajmniej na Zachodzie.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    @Pawel-
    A przez miesiąc trzeba nie tylko udawać, że się w to wierzyć ale jeszcze głupio się uśmiechać, bo to miesiąc dumy. Ja do tego nie dołączyłem. Owszem wierzę, że możemy być kim chcemy. Ale rozumiem przez to realizację ambicji. Wierzysz, że możesz osiągnąć marzenie, to pracuj i je osiągnij. Ale że zaciśniesz zęby i zmienisz płeć to nie wierzę.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Nie kobiety a osoby z waginami, poprawcie to na miłość boską. Po drugie pomijacie całą końcówkę QWERTY+.
    już oceniałe(a)ś
    24
    5
    ". Tylko około 25 proc. osób w zawodzie scenarzysty w Polsce stanowią kobiety."
    Praktycznie 100% opiekunek w przedszkolu to kobiety.
    100% zarządu Strajku Kobiet - to kobiety
    65% nauczycieli - to kobiety

    itd itp. Kobiety do pewnych prac idą chętniej a do innych mniej chętnie. Wciskanie na siłę kogoś kto nie chce do jakiegoś zawodu - jest bez sensu.
    @(?'?-'?)?
    praca w finansach - 80% osoby kobiece
    już oceniałe(a)ś
    10
    3
    @15dolarow
    Osoby z waginami.
    już oceniałe(a)ś
    8
    4
    @lwplwp
    wulwami.
    już oceniałe(a)ś
    3
    4
    @(?'?-'?)?
    To nie jest kwestia chęci do zawodu tylko blokowanie kobietom takich możliwości. Niewielu facetów jest w stanie to pojąć, nie macie zielonego pojęcia o tym, co tu wypisujecie o tych niby równych szansach.
    już oceniałe(a)ś
    1
    4
    @Taberetta
    Facet który spróbuje pracować w przedszkolu od razu łapie łatkę pedofila i każe mu się wypie...ć. Wręcz są protesty rodziców.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @Taberetta
    Błędne postrzeganie "możliwości". Społeczeństwu wydaje się, że praca scenarzysty jest prestiżowa - dlatego zaczyna się wchodzić w statystykę płci, Praca scenarzysty bardzo rzadko bywa prestiżowa. To gnój i znój, niewdzięczność...
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Selektywna emancypacja to takze dyskryminacja.
    już oceniałe(a)ś
    16
    4
    Może kobiety mają po prostu więcej oleju w głowie, żeby trzymać się od tak niepewnego i niszowego zawodu z dala? Może nie są tak narcystyczne jak mężczyźni, żeby za wszelką cenę dążyć do tego, żeby to ich opowieścią wszyscy się interesowali?

    Praca scenarzysty to ciągła niepewność, bardzo wysoka konkurencja, zarobki niskie, przemocowe środowisko filmowe. Nic dziwnego, że trzeba mieć "toksyczne jaja", żeby w to brnąć.
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    Netflix aktywnie i celowo niszczy przemysł filmowy, kino i dazy do bycia monopolista na rynku. To ze sypna cos kobietom to jest kpina, zenada i zwykle mydlenie ludziom oczy. Pies im morde lizal.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    Netflixa dawno sobie odpuściłem. Z wyjątkiem poprawnościowego chłamu nic nowego tam już nie ma.
    już oceniałe(a)ś
    7
    3
    U S T A W A z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania
    (...)
    Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
    dyskryminacji bezpośredniej – rozumie się przez to sytuację, w której osoba
    fizyczna ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię,
    wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną
    jest traktowana mniej korzystnie niż jest, była lub byłaby traktowana inna
    osoba w porównywalnej sytuacji;(...)

    Art 4
    Ustawę stosuje się w zakresie:
    1) podejmowania kształcenia zawodowego, w tym dokształcania, doskonalenia,
    przekwalifikowania zawodowego oraz praktyk zawodowych"

    Rozumiem, że ta ustawa to świstek papieru bez jakiegokolwiek znaczenia i wyborcza może promować łamanie jej zapisów bez żadnych konsekwencji.
    @Arni
    Ten projekt to odpowiedź na dyskryminację, najwyraźniej niczego nie zrozumiałeś
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @Taberetta
    Odpowiedzią na dyskryminację byłoby sprawdzenie ile kobiet, w porównaniu do mężczyzn, chciałoby zostać scenarzystami a ktoś im to uniemożliwił. Identyfikacja problemu i wdrożenie działań korygujących.

    Mam wrażenie, że ty nie rozumiesz na czym polega dyskryminacja. Podaj może przykłady kiedy to aspirujące do zawodu scenarzystki nie mogły nią zostać. Jeden przykład?
    już oceniałe(a)ś
    1
    3
    @Arni
    Raport o kobietach w branży filmowej dostępny jest po wklepaniu w wyszukiwarkę - „raport kobiety w zawodach filmowych” - nie wiem dlaczego GW blokuje wklejenie linku do niego.

    Zawody gorzej płatne w filmie należą do kobiet, zawody lepiej płatne takie jak reżyseria, scenopisarstwo są okupowane przez mężczyzn. I nie będziesz tu wciskał kitu, że kobiety nie chcą pracować w tych zawodach dlatego w nich nie pracują
    już oceniałe(a)ś
    2
    0