/ East News
1 z 18
Hattie McDaniel: najlepsza aktorka drugoplanowa, 1940 r.
Hattie McDaniel została pierwszą w historii Afroamerykanką wyróżnioną nagrodą Akademii. Nagrodę dostała za rolę Mammy w "Przeminęło z wiatrem". Gala oscarowa odbywała się w nocnym klubie hotelu Ambasador, do którego czarni nie mieli wstępu (zakaz obowiązywał do 1959 r.). Po ingerencji producenta filmu udało się wprowadzić McDaniel na salę. Siedziała w ostatnim rzędzie. Na zdjęciu (kadr z "Przeminęło z wiatrem") z Vivien Leigh grającą Scarlett O'Hara.
/ EAST NEWS
2 z 18
James Baskett: Oscar honorowy, 1948 r.
Jamesa Basketta wyróżniono za rolę Wujka Remusa w Disneyowskiej "Pieśni Południa" (1946). Na zdjęciu z Ingrid Bergman.
/ East News
3 z 18
Sidney Poitier: najlepszy aktor pierwszoplanowy, 1964 r.
Najpopularniejszy czarnoskóry aktor w Hollywood i pierwszy, który w ogóle grał role pierwszoplanowe, został wyróżniony za kreację Homera Smitha w "Polnych liliach".
Na zdjęciu z Gregorym Peckiem, Patricią Neal i Anne Bancroft.
/ ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK
4 z 18
Louis Gossett: najlepszy aktor drugoplanowy, 1983 r.
Louis Gossett dostał Oscara za rolę surowego sierżanta Emila Foleya w filmie "Oficer i dżentelmen" Taylora Hackforda. Na zdjęciu z Susan Sarandon i Christopherem Reeve'em.
/ EAST NEWS
5 z 18
Denzel Washington: najlepszy aktor drugoplanowy, 1990 r.
Denzela Washingtona nagrodzono za rolę szeregowego Tripa w filmie "Chwała" o wojnie secesyjnej. To była jego druga nominacja; w 1987 r. dostał ją za kreację walczącego z apartheidem Steve'a Biko z "Krzyku wolności".
Fot. Materiały prasowe (*Uwierz w ducha')
6 z 18
Whoopi Goldberg: najlepsza aktorka drugoplanowa, 1991 r.
Oscara otrzymała za rolę w wielkim kinowym hicie "Uwierz w ducha", w którym zagrała z Demi Moore i Patrickiem Swayze.
Cztery lata wcześniej dostała nominację za rolę Celie Johnson w "Kolorze purpury" Stevena Spielberga, pierwszym w dziejach hollywoodzkim filmie, w którym nie zagrał ani jeden biały.
/ East News
7 z 18
Cuba Gooding Jr.: najlepszy aktor drugoplanowy, 1997 r.
Cuba Gooding Jr. wszedł do historii jako najmłodszy Afroamerykanin nagrodzony statuetką. Dostał ją za rolę Roda Tidwella w filmie "Jerry Maguire". Miał wtedy 29 lat.
John Stillwell / PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS
8 z 18
James Earl Jones: Oscar honorowy, 2001 r.
James Earl Jones "normalnego" Oscara nigdy nie zdobył, choć w 1971 r. był - jako drugi Afroamerykanin - nominowany za rolę w filmie "Wielka nadzieja białych".
W 2001 r. ten znakomity odtwórca ról szekspirowskich w teatrze otrzymał nagrodę za całokształt w uznaniu m.in. "niezwykłej wszechstronności". W kinie James Earl Jones stworzył niezapomniane kreacje w "Dr Strangelove", "Conanie Barbarzyńcy" czy "Księciu w Nowym Jorku". Był też głosem Dartha Vadera w "Gwiezdnych wojnach".
/ East News
9 z 18
Halle Berry: najlepsza aktorka pierwszoplanowa, 2002 r.
Halle Berry to pierwsza czarnoskóra kobieta wyróżniona w najważniejszej kategorii aktorskiej. Oscar za rolę Leticii Musgrove w "Czekając na wyrok".
LEE CELANO / EAST NEWS
10 z 18
Denzel Washington: najlepszy aktor pierwszoplanowy, 2002 r.
W 2002 r. jedyny raz w obu najważniejszych kategoriach aktorskich triumfowali czarni. Denzel Washington zabrał do domu drugiego oscara za rolę w "Dniu próby".
Volker Corell/face to face / face to face/Reporter
11 z 18
Sidney Poitier: Oscar honorowy, 2002 r.
A dodatkowo honorowym oscarem uhonorowany został Sidney Poitier. Wyróżniono go m.in. za "niezapomniane kreacje" i "reprezentowanie branży ze stylem, godnością i inteligencją".
LAURA RAUCH / ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK
12 z 18
Jamie Foxx: najlepszy aktor pierwszoplanowy, 2005 r.
Jamie Foxx dostał Oscara za rolę Raya Charlesa w filmie "Ray". Był też dodatkowo nominowany w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w "Zakładniku", ale przegrał z Morganem Freemanem.
REED SAXON / ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK
13 z 18
Morgan Freeman: najlepszy aktor drugoplanowy, 2005 r.
Freeman dostał Oscara za kreację emerytowanego trenera boksu Eddiego 'Scrap-Iron' Duprisa w "Za wszelką cenę".
ROBYN BECK / EAST NEWS
14 z 18
Forest Whitaker: najlepszy aktor pierwszoplanowy, 2006 r.
Whitakera nagrodzono za rolę prezydenta Ugandy Idi Amina w "Ostatnim królu Szkocji".
ROBYN BECK / EAST NEWS
15 z 18
Jennifer Hudson: najlepsza aktorka drugoplanowa, 2007 r.
Jennifer Hudson to najmłodsza Afroamerykanka, która kiedykolwiek zdobyła tę nagrodę. Miała 26 lat, gdy wyróżniono jej debiutancką rolę piosenkarki soulowej Effie Melody White w "Dreamgirls".
MARK RALSTON / AFP//EAST NEWS
16 z 18
Mo'Nique: najlepsza aktorka drugoplanowa, 2010 r.
Komiczka została doceniona za rolę Mary Lee Johnston w "Hej, skarbie". W mowie oscarowej dziękowała Hattie McDaniel za to, że przetarła szlaki czarnym kobietom w Hollywood.
fot. LUCAS JACKSON / REUTERS
17 z 18
Mahershala Ali: najlepszy aktor drugoplanowy, 2017 r.
Mahershala Ali dostał w 2017 r. Oscara za najlepszą męską rolę drugoplanową w "Moonlight". Grał dilera narkotyków, który staje się dla głównego bohatera wzorem i substytutem ojca. Zdobył za tę rolę również nagrodę Critics' Choice, nominacje do Złotego Globu i BAFT-y. Wcześniej był nominowany do nagrody Emmy za swój występ jako Remy Danton w serialu "House of Cards".
LUCAS JACKSON / REUTERS / REUTERS
18 z 18
Viola Davis: najlepsza aktorka drugoplanowa, 2017 r.
Za najlepszą aktorkę drugoplanową w 2017 r. została uznana Viola Davis. Rola w "Płotach" w reż. Denzela Washingtona zapewniła jej również Złoty Glob i BAFT-ę. Davis była już wcześniej dwukrotnie nominowana do Oscara - w 2009 r. za rolę drugoplanową w "Wątpliwości" i w 2012 r. za pierwszoplanową rolę w "Służących".
Wszystkie komentarze