Tam, gdzie Boy się myli, ma zarazem rację, a przynajmniej myli się ładnie. Żaden inny tłumacz z żadnego innego języka nie wywalczył takiej monumentalnej pozycji.
Prof. Magdalena Środa i Katarzyna Wężyk sprawdzają, czy uznawany powszechnie za dzieło mizogina "Zwrotnik Raka" nadaje się do czytania w XXI wieku.
Roślina może czuć, że jest zjadana, choć (prawdopodobnie) doświadcza tego inaczej, niż my. Botanicy toczą teraz podobne spory, co spece od sztucznej inteligencji.
Mawiała, że to jej rodzice zajmowali się badaniem kultur - a ona zaledwie je wymyślała.
Jak to się stało, że półanalfabeta napisał książkę? I to nie jedną?
- Wspieram Ukraińców. Ale jeśli przyprowadzi mi pani pod drzwi dwie ukraińskie sieroty i zapyta, czy mogą przez dwa lata ze mną pomieszkać, to odpowiem: nie.
Rosjanie robią podchody pod wydanie "Króla" Szczepana Twardocha. Przygotowane ponoć zostało nawet tłumaczenie powieści. Tymczasem pisarz został właśnie odznaczony za pomoc Ukrainie.
Przyjaciółka Białoszewskiego, intrygująca pisarka, ale też po prostu babcia. Justyna Sobolewska napisała świetną biografię Jadwigi Stańczakowej.
To pierwsza książka w życiu milionów ludzi. Zamiast wielu słów ma wymowne dziury.
- Trudno winić ośmiolatka o to, że chcąc uniknąć kary za zniknięcie z domu, wymyśla historyjkę o porwaniu przez Żydów. Ale ten chłopak mnie drażni.
Hanna Krall wyprzedziła wielkich francuskich myślicieli, opisując dyskretny system podporządkowania społecznego - intuicyjnie, własną krwią.
Książka Selby Wynn Schwartz "Po Safonie" ma nadzwyczajny blask. A Safona odżywa w naszych biografiach za każdym razem, gdy uciekamy, by żyć na własnych warunkach.
W "38 opowiadaniach" mamy Thomasa Bernharda znanego z "Wymazywania" czy "Komedianta", tylko w jeszcze większym stężeniu.
Debiut Stanisława Syca "Suplementy siostry Flory" musiał się we mnie uleżeć. Im więcej razy go wertowałam, tym bardziej mnie przekonywał smakowitymi niuansami, humorem i przewrotnością.
Z jednej strony atakował "laicki humanizm, zjadany od wewnątrz przez swoją pustkę", a z drugiej - "tropił alternatywne porządki świata".
"To niezwykle ważny dokument historyczny" - zapowiada stanowy kurator. Gdy po wakacjach dzieci w Oklahomie wrócą do klas, mogą czekać na nie egzemplarze Biblii.
W nowej powieści "Magiczna rana" Dorota Masłowska opisuje sztuczne raje i prawdziwe piekła.
- Byłem w szoku - mówi weterynarz, który znalazł fragmenty własnej książki w "Jamnikarium" Agaty Tuszyńskiej.
Najczarniejszy z czarnych kryminałów? Duch objawiający się zapachem "Być może... Paris"? "Wściekłe psy" spotykają bildungsroman? Polecamy pięć książek, które warto przeczytać. Nie tylko na wakacjach.
Jako prawnicy specjalizujący się w prawie karnym na podstawie relacji Marii Konopnickiej, uzupełniając ją o kilka innych dokumentów, jak choćby historie zanotowane przez braci Grimm, postanowiliśmy...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.