Złośliwości wymieniane w ostatnich dniach przez Londyn i Brukselę pokazują, że wbrew zapewnieniom o woli współpracy groźba fiaska negocjacji w sprawie Brexitu jest całkiem realna.
W zeszłorocznym referendum 52 proc. Brytyjczyków zagłosowało za wyjściem z UE. Jednak wśród naukowców odsetek ten był zgoła inny: za pozostaniem optowało według ankiety "The Times Higher Education" prawie dziewięciu na dziesięciu pracowników...
Referendum to głos suwerena niezniekształcony przez parlamentarny głuchy telefon. Tak mówi nam zdrowy rozsądek. Ale zdroworozsądkowo rzecz ujmując, Słońce krąży przecież wokół Ziemi. Prawdziwie wspólne decyzje ucierają się w komisjach, procedurach,...
W Wielkiej Brytanii rozpoczyna się kampania wyborcza. Podczas inaugurującej ją przemowy premier Theresa May oskarżyła unijnych polityków o próbę wywierania wpływu na wynik przyszłego głosowania.
"Financial Times" poinformował, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie kosztować nawet 100 mld euro. - Nie widziałem żadnych takich liczb - powiedział minister ds. Brexitu David Davis i przekonuje, że Wielka Brytania nie będzie...
Środowa kolacja przy Downing St., po której szef Komisji Europejskiej zadzwonił do kanclerz Angeli Merkel, okazała się katastrofą. Niemiecki "FAZ" pisze o jej szczegółach.
- Polska skutecznie wpisała do wytycznych Rady Europejskiej wszystkie swoje oczekiwania wobec negocjacji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedziała polska premier po sobotnim szczycie w Brukseli.
Sobotni szczyt unijnej dwudziestkisiódemki w błyskawicznym tempie uzgodnił, jak negocjować z Londynem rozwód i przyszłe relacje.
Unijni liderzy na specjalnym szczycie w Brukseli oficjalnie ogłoszą dziś szczegółowe ramy brexitowych negocjacji. Mogłyby się one zacząć już za miesiąc, gdyby nie przedwczesne wybory parlamentarne na Wyspach Brytyjskich.
Szczyt UE przyjmie dziś wytyczne negocjacji brexitowych. Mimo wzajemnych zapewnień o woli współpracy Brukselę i Londyn dzieli kilka fundamentalnych kwestii.
Michel Barnier i David Davis spierali się przy negocjacyjnym stole już w latach 90., gdy UE reformowała swój ustrój. To wtedy w Davisie miał się obudzić wielki eurosceptyk. Czy zdoła teraz uzgodnić rozwód Londynu z Unią reprezentowaną przez Francuza?
Najbliższe brytyjskie wybory będą wyglądać tak jak zwykle. Ale nic nie zostanie po staremu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.