W obliczu narastającego kryzysu Polska jest w stanie dobrowolnie przyjąć więcej uchodźców, niż przewidują to kwoty zaproponowane przez Komisję Europejską. Ale potrzebne są kompleksowe i skuteczne działania Unii Europejskiej oraz państw członkowskich w kwestii polityki azylu i migracji - pisze w tekście dla europejskich gazet minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.
Kilkadziesiąt wybitnych osób podpisało szlachetny apel o pomoc dla uchodźców publikowany m.in. w "Wyborczej" jako "List z Europy Środkowej". Uchodźcom powinniśmy pomóc, a znaleźć się wśród takich sygnatariuszy to zaszczyt. Ale musiałem odmówić. Z powodu jednego powtarzanego w Polsce zdania, które niestety, jest również w liście.
- Polska przez działania Hitlera i Stalina stała się krajem jednolitym etnicznie. Wielu boi się ludzi o ciemnym kolorze skóry, bo ich nie znają, bo to dla nich nowe - tak naczelny "Wyborczej" tłumaczył niemieckiemu dziennikowi polskie opory wobec przyjęcia uchodźców
Stoimy w obliczu katastrofy humanitarnej o ogromnych rozmiarach. Setki tysięcy uciekinierów z Bliskiego Wschodu i Afryki szukają w naszej wspólnej Europie ratunku, bezpieczeństwa, warunków normalnego życia. Niedawno to my pukaliśmy do jej bram. Naszą odpowiedzią nie może być odmowa - tak zaczyna się list około stu intelektualistów i polityków z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy wezwali swe kraje do większej solidarności z uchodźcami
Uchodźcy w Polsce. Kiedy? Ilu? Gdzie? Jak? - poniżej odpowiedzi na podstawowe i mniej oczywiste pytania. Bez argumentów za i przeciw. Tylko suche fakty, definicje, liczby. Ten informator publikują dziś niemal wszystkie liczące się media w Polsce. To nasza wspólna akcja pod patronatem Urzędu ds. Cudzoziemców. By prawdziwe informacje na temat uchodźców dotarły do jak największej liczby Polaków.
We Francji i Szwecji - strefy szariatu. W Londynie patrole muzułmańskie - taką Europą straszył w Sejmie Jarosław Kaczyński. A jak jest naprawdę?
Wolontariusze radzą przeczekać dwa-trzy dni, by zorientować się, co się będzie działo. Tych, którzy chcą iść, kierują w stronę Chorwacji. Tam im nie będą utrudniać przejścia.
- Jesteśmy za tym, by pomóc, ale metodą bezpieczną, czyli finansową - mówił podczas sejmowej debaty na temat uchodźców Jarosław Kaczyński. - Chcę zapytać czołowych obrońców życia i pierwszego katolika, jaką cenę za życie wyznaczył? - odpowiedziała oburzona Ewa Kopacz. A John Godson zaczął cytować Biblię.
Warunki życia uchodźców w Libanie i Jordanii są coraz gorsze. Ci, których jeszcze na to stać, ryzykują podróż do Europy, inni wracają do pogrążonej w wojnie Syrii.
Facebook będzie współpracować z niemieckim ministerstwem sprawiedliwości przy usuwaniu rasistowskich i ksenofobicznych komentarzy w internecie - podaje ?The Wall Street Journal?. Ma to powstrzymać falę antyimigranckich treści umieszczanych przez użytkowników mediów społecznościowych.
Czterodniowa syryjska dziewczynka utknęła z rodzicami na zamkniętej granicy między Serbią a Węgrami.
Jak życie w Syrii uczynić znośnym? Możesz pomóc - dzięki Polskiej Akcji Humanitarnej. Tylko 31 zł przekazane fundacji zapewni pięcioosobowej rodzinie zapas wody na miesiąc. 170 zł to koszt miesięcznego pakietu żywnościowego.
- Ze zgrozą patrzymy na numery wypisywane niezmazywalnymi flamastrami na rączkach dzieci, na doniesienia o pociągach wywożących ludzi nie tam, gdzie im obiecano, na zdjęcia ludzi wyłapywanych przez strażników, gdy próbują przedrzeć się na wolność przez druty kolczaste. Z przerażeniem czytamy propozycje budowania obozów dla "nielegalnych" ludzi - piszą we wspólnym apelu żydowskie, polskie i romskie matki i babcie.
- Nie możemy dzisiaj zdecydować, że tych, którzy przyjadą do Europy, przyjmiemy na zawsze i dożywotnio. Chcemy, aby oni mogli przeczekać u nas ten najtrudniejszy okres, ale kiedy sytuacja w ich kraju się ustabilizuje, mogli wrócić do siebie. Mało tego, będą mogli wrócić - i to bardzo szybko - ci, którzy nie są uchodźcami, ale migrantami ekonomicznymi - mówiła dziś premier Ewa Kopacz na wyjazdowym posiedzeniu rządu.
- Nie wyobrażam sobie, by organizacje takie jak Państwo Islamskie nie wykorzystały chaosu imigracyjnego w Europie do przerzucenia tutaj swoich ludzi - mówi Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem w Collegium Civitas.
Warszawa jest przygotowana na przyjęcie uchodźców - zapewniała dziś w Radiu ZET prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że największym problemem w asymilacji uchodźców nie jest ich religia, tylko nieznajomość języka. Jarosława Gowina, który nie chce wpuścić muzułmanów, nazwała "bankrutem intelektualnym".
Kraje Unii nie zdołały się podzielić dodatkowymi 120 tysiącami uchodźców. Ustalenie kwot dla poszczególnych państw odroczono na październik
- Polacy, słusznie dumni z oporu, jaki społeczeństwo stawiało nazistom, zabili podczas wojny więcej Żydów niż Niemców - tak prof. Jan Tomasz Gross, polsko-amerykański badacz historii Zagłady Żydów, wyjaśnia na łamach dziennika ?Die Welt?, dlaczego Polacy tak się opierają przyjmowaniu uchodźców z Syrii.
Do Europy trzeba ich zniechęcać. A pomagać tam, skąd idą - pisze Grzegorz Lindenberg, socjolog i członek zarządu stowarzyszenia Europa Przyszłości. Na jego argumenty odpowiadają dziennikarze "Wyborczej". "To półprawdy i niesmaczny wywód" - piszą.
Kompromis w UE? Ogólna zgoda UE na podział 120 tys. uchodźców, ale ustalenie szczegółów odsunięte na później.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.