Czy w świecie w ogóle można być i żyć samemu? To nie jest tekst dla odludków!
Wielkie nienawiści zniszczyły wiele idei, ale też rywalizacja z nielubianym konkurentem nieraz napędzała postęp. Oto najsłynniejsze konflikty w historii nauki i eksploracji.
Dla popularyzacji nauki da się zamknąć w metalowej klatce, w którą uderza piorun, zaczai się nocą w korytarzu Hampton Court, by sprawdzić, czy nawiedza go duch Katarzyny Howard, a z pomocą...
Badacze alarmują: wraz z wyginięciem wielkich zwierząt w środowisku zmniejszyła się ilość odchodów. A to bardzo niedobrze.
Ech, ci mali ludzie! Znów przez nich mam poważny problem. Po raz kolejny trafiłem na zagadkę, z którą nauka jeszcze sobie w pełni nie poradziła. Ale cóż, postanowiłem, że się nie poddam. Będę walczył.
O czym opowiem w najbliższy czwartek w Koperniku.
Dwaj genialni wynalazcy - Thomas Edison i Nikola Tesla - spierali się o to, czy w liniach przesyłowych lepszy jest prąd stały, czy przemienny. Przed laty wygrał Tesla, ale dziś wraca koncepcja...
Zapytaliśmy wybitnych ekspertów z Centrum Nauki "Kopernik", jaki jest ich ulubiony eksperyment.
To, czym oddychamy w zamkniętych pomieszczeniach, w zasadzie nie nadaje się do oddychania. W efekcie zbyt duży poziom m.in. dwutlenku węgla utrudnia nam myślenie i zmniejsza wydajność w pracy.
Klawiatura dołączana do tabletu, aplikacja do obsługi poczty oraz wielkie porządki na Facebooku.
Pora zmierzyć się z rzeczywistością. Upasłam swoją sukę. Chętnie napisałabym, że sama się upasła, ale niestety nie byłaby to prawda. Na swoją obronę mogę podać, że po raz pierwszy mam psa o...
Tak jak na ulicach wytycza się pasy szybkiej jazdy dla autobusów i taksówek, tak na chodnikach w Liverpoolu wyznaczono ścieżki dla najbardziej śpieszących się osób.
Co nas nie zabije, to nas wzmocni - mówi przysłowie. Ale ten, kto je wymyślił, nie znał chyba najlepiej praw fizyki.
Badacze patrzą, liczą i wiedzą - czy będzie rozwód czy seks. Jak się kłócić, jak rozmawiać, jak się przepraszać i kochać - ujawniamy naukowy przepis na udany związek.
Wybierzmy osobę, z którą nie będziemy walczyć o władzę. Stosujmy zasadę: rozmawiam, a nie rozliczam. Bądźmy elastyczni. I róbmy coś razem - mówi prof. Katarzyna Popiołek.
Srinivasa Aiyangar Ramanujan to niewykształcony kancelista z Madrasu, który olśnił matematyków z Cambridge. Jedna z najbardziej romantycznych i zarazem tragicznych historii w dziejach matematyki.
Niemal wszyscy wstydzimy się trzech rzeczy: swojego wyglądu, niewiedzy oraz tego, jak sobie radzimy w życiu. No i porażek. Wszelkich. Do tego fundujemy sobie jeszcze wstydy narodowe, kulturowe,...
"Są książki, których grzbiety i okładki stanowią ich najlepszą część" - napisał kiedyś Karol Dickens i choć z pewnością nie miał na myśli książek, o których chcę dziś opowiedzieć, nic lepiej niż jego...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.