Przez dekady amerykański przemysł filmowy był kluczowym narzędziem miękkiej siły USA. Aż zaczął się wysługiwać chińskiej propagandzie.
Pentagon ogłosił plan rozbudowy floty i maszyn bezzałogowych, żeby przeciwstawić się ekspansji Chin na wschodnioazjatyckich morzach. Amerykanie przyspieszają też zbrojenie Tajwanu, dokąd wysłali z wizytą kolejnego członka rządu.
W piątek pierwszy test przejdzie ambitna inicjatywa mająca zapewnić sprawiedliwą dystrybucję szczepionki na koronawirusa: okaże się, ile ze 172 państw, które wstępnie zgłosiły do niej akces, zgodzi się przyjąć wiążące finansowo zobowiązania.
Wyciągnięcie z kapelusza "najwspanialszej", choć nie do końca przetestowanej szczepionki na COVID-19 dominuje na liście chwytów, jakie rzutem na taśmę mogą pomóc prezydentowi w reelekcji. Ale Donald Trump może zaskoczyć także w inny sposób.
Światowe potęgi chcą jak najszybciej zdobyć szczepionkę na koronawirusa, żeby dzięki niej zyskać przewagę geopolityczną. Chiny mają szansę wygrać ten wyścig.
Od ataków z 11 września 2001 r. minęło pokolenie i pamięć o tym doświadczeniu w naturalny sposób blaknie. Teraz każdego dnia na koronawirusa umiera tylu Amerykanów, ilu zginęło w tamtych zamachach.
Według nowego raportu departamentu obrony USA chińska armia już dorównała lub prześcignęła amerykańską na kilku polach.
Chińska partia komunistyczna z zasady sprzeciwia się wszelkim rewolucjom i przewrotom. Ale jej zaniepokojenie sytuacją na Białorusi jest nie tylko rutynowe. Chiny wiązały z tym krajem duże nadzieje
Stłoczoną na małej przestrzeni biedotę nowy koronawirus miał kosić w szybkim tempie, tymczasem wskaźniki zachorowań i zgonów w większości krajów rozwijających się są niskie. Jest kilka wyjaśnień tego fenomenu.
Czy warto przejmować się ludźmi, którzy twierdzą, że pandemia jest spiskiem Billa Gatesa i George'a Sorosa, że sieć 5G zakaża koronawirusem albo że w USA liberalne elity porywają dzieci, żeby wyciskać z nich hormon stresu, który zamieniają w...
W gospodarstwach rolnych prowincji Hubei wprowadzono pilotażowo kamery z oprogramowaniem identyfikującym konkretne krowy, świnie lub owce. 1,4 mld Chińczyków już jest w takim systemie. Czemu to służy?
28-letni Australijczyk Brenton Tarrant, który w nowozelandzkim Christchurch zabił z broni maszynowej 51 osób, został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności bez możliwości skrócenia kary.
- Oczekuję, że więcej państw arabskich i muzułmańskich pójdzie w ślady Emiratów - powiedział Donald Trump, informując 13 sierpnia o historycznym wydarzeniu: zgodzie ZEA na nawiązanie stosunków z Izraelem. Jest kilku możliwych kandydatów.
Przyjęcie Zachodu jako wzoru dla Chin mogło się zdawać wizją zbyt odległą, ale zbliżenie do modelu indyjskiego było w zasięgu marzeń chińskich demokratów. Stało się na odwrót.
Świat obawia się jednak, że wtorkowe obalenie prezydenta Ibrahima Boubacara Keity może się skończyć tak jak w 2012 r., kiedy to po wojskowym zamachu stanu znaczną część kraju przejęli dżihadyści.
Pastor Jun Kwang-hun nawołuje do bojkotu zaleceń sanitarnych "komunistycznego" rządu i odmawia współpracy ze służbami, które próbują namierzyć zakażonych członków jego Kościoła. Za jego sprawą Korea Południowa znalazła się na progu poważnego kryzysu.
Przechwycenie narracji popularnej w mediach społecznościowych akcji to nowa strategia QAnon, czyli popierających Trumpa popularyzatorów teorii spiskowych.
Ujawnione ostatnio protokoły z posiedzenia rządu izraelskiego z maja 1969 r. pokazują osobliwy plan wyprowadzki 60 tys. Arabów z terytoriów zajętych podczas wojny sześciodniowej. Jego odpryskiem był zamach na ambasadę w Paragwaju dokonany przez...
Częścią historycznego porozumienia ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi ma być zawieszenie przez Izrael planu aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu.
Najwięcej sceptyków jest wśród tych, którzy informacje czerpią głównie z mediów społecznościowych. Od początku pandemii koronawirusa duży wzrost popularności odnotowały strony ruchu antyszczepionkowego.
Nowy dekret Trumpa daje TikTokowi 45 dni na ostatnie transakcje z amerykańskimi podmiotami. Rządy największych państw zajmują się aplikacją, która umożliwia nastolatkom dzielenie się 15-sekundowymi wygłupami przed kamerą. Absurd? Niekoniecznie -...
Według poufnego raportu niemieckiego MSZ Rosja ma umowy z sześcioma państwami na budowę baz dla swoich wojsk. Ich obecność ma gwarantować zyski gospodarcze i geopolityczne, a także zapobiec przewrotom.
Dzień po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę w przywrócono połączenie kolejowe. Dwa dni trzeba było czekać na otwarcie Banku Japonii, trzy - na pojawienie się tramwajów na ulicach, cztery - na przywrócenie pracy pomp. Po 13 latach populacja...
Znów rywalem Ameryki jest złowroga potęga komunistyczna. Czy powinniśmy oczekiwać, że nowa zimna wojna skończy się jak pierwsza, czyli zwycięstwem "dobrych" nad "złymi"? Odpowiedź brzmi: nie.
Powód: nie podoba mu się idea obowiązkowego głosowania korespondencyjnego planowanego już przez kilka stanów. Według ubiegającego się o reelekcję Trumpa mogłoby to prowadzić do oszustw.
Hakerzy zainstalowali oprogramowanie szpiegujące w liście kondolencyjnym watykańskiego sekretarza stanu, dzięki czemu zyskali dostęp do komputerów Stolicy Apostolskiej.
Seul potwierdził wersję Pjongjangu o uchodźcy, który przedostał się z powrotem na Północ przez najpilniej strzeżoną granicę świata. Korea Północna obawia się, że jest on zakażony koronawirusem.
Według reżimowych mediów pierwszą osobą wykazującą symptomy COVID-19 ma być były uciekinier do Korei Południowej, który nielegalnie przeszedł z powrotem na Północ. Sprawa budzi wiele wątpliwości.
Bawełna z Sinciangu, gdzie Chiny pozbawiły wolności nawet 1,8 mln muzułmanów, może znajdować się w co piątym produkcie bawełnianym na świecie, nie tylko z metką "Made in China" - ostrzega koalicja 180 organizacji praw człowieka.
Nowe władze Sudanu zdecydowały się na precedensowy w całym świecie arabskim proces obalonego władcy za to, jak doszedł do władzy. To kolejna oznaka poważnych zmian w kraju jeszcze niedawno uznawanym przez Zachód za jądro ciemności.
Dwa miesiące temu epidemię COVID-19 Izrael miał już opanowaną. Otwarcie szkół zdetonowało drugą falę zachorowań, z którą kraj nie może sobie poradzić.
Prezydent Iranu Hassan Rouhani wywołał zdumienie, gdy podczas transmitowanego w telewizji posiedzenia zespołu do walki z COVID-19 przywołał badania, z których wynika, że 25 mln Irańczyków zostało już zakażonych koronawirusem.
Portal "Daily Beast" wykrył wyrafinowaną operację propagandową: anglojęzyczne media bez zastrzeżeń publikują analizy na temat Bliskiego Wschodu pisane przez autorów o zmyślonych biogramach.
Jeden z nielicznych żołnierzy, którzy zdołali zbiec na Południe przez strefę zdemilitaryzowaną, opowiedział "The Wall Street Journal" o korupcji przeżerającej północnokoreańskie wojsko i o pożałowania godnym losie rekrutów.
Płacenie talibom za zabijanie żołnierzy NATO to drobny odprysk szerszej strategii Moskwy w Afganistanie. Na Kremlu najwyraźniej uznano, że sukces w Syrii, gdzie z rządu udało się uczynić klienta Rosji, da się powtórzyć także w Azji.
W przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości Donald Trump oznajmił, że amerykańska strategia walki z pandemią znakomicie się sprawdza. Dobrze idzie też walka z radykalną lewicą.
Nie trzeba instalować żadnej pluskwy, wystarczy na żarówkę nakierować teleskop i przepuścić obraz przez sensor podłączony do laptopa z deszyfrującym oprogramowaniem. Jak to działa?
Zdaniem włoskiej prokuratury jest to największy transport narkotyków, jaki kiedykolwiek udało się wytropić. Przechwycone w porcie Salerno 84 mln pigułek captagonu ma wartość rynkową jednego miliarda euro.
Szarańcza i pandemia dobrze ze sobą współgrają: żarłocznym owadom oprócz zmian klimatycznych pomagają związane z COVID-19 restrykcje i problemy finansowe globalnego Południa.
Po zabiciu przez Chińczyków 20 indyjskich żołnierzy na granicy relacje między obu państwami dołują. W poniedziałek władze w New Delhi zakazały używania TikToka, jednego z najpopularniejszych serwisów społecznościowych.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.