PiS straci władzę nie dlatego, że zniszczył Trybunał Konstytucyjny czy niezależność sądownictwa, ale dlatego, że zabiera się za "zwykłych ludzi". A miał się dobrać tylko do "elit".
Uważamy, że środki norweskie stają się środkami publicznymi w dyspozycji polskiego rządu - stwierdził wicepremier Gliński. Dlatego powinny zasilić Ordo Iuris, Solidarnych 2010 albo Stowarzyszenia Chrześcijańskich Dzieł Wychowania.
Jeśli prokuratura podejmie postępowanie po zawiadomieniu Antoniego Macierewicza o zdradzie dyplomatycznej Donalda Tuska - złamie prawo.
Jeśli troje "starych" sędziów Trybunału zrobiłoby swoje, powinni odmówić orzekania z dublerami, zamiast wygłaszać hamletyzujące mowy o powinności orzekania mimo wszystko.
Prawda, że władza PiS jest winna destrukcji państwa prawa w Polsce. Ale to, że sędziowie Trybunału nie podjęli jego obrony - to prawdziwa klęska.
Świat prawniczy wypycha sędziów na barykadę, obiecuje moralne i naukowe wsparcie. Lepiej późno niż wcale, ale czy sędziowie zechcą?
Wróciliśmy do czasów, kiedy obywatel boi się własnego państwa. Zwłaszcza organów, które powinny dbać o jego bezpieczeństwo.
Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek nie chce być "pokrzywdzonym": mogą mi założyć podsłuch pod pretekstem wykrycia, kto mi grozi - mówi.
Suweren, który przyjął konstytucję w referendum, nie ma wojska, żeby je posłać na władzę łamiącą konstytucję. Ma tylko sądy.
Na ile dziennikarz może kreować wizerunek osoby, z którą robi wywiad? Czy może przytaczać jedne jej wypowiedzi pomijając lub marginalizując inne tak, by czytelnik wyrobił sobie o wywiadowanym takie zdanie, jakie zaplanował dziennikarz? I z drugiej...
Informujemy, że wybitna i utytułowana wieloma dziennikarskimi nagrodami publicystka prawna Ewa Siedlecka za zgodą wszystkich zainteresowanych, tzn. jej samej, "Gazety Wyborczej" i "Polityki", przechodzi do pracy w tygodniku "Polityka".
MSZ po ponad 25 latach pracy zwolnił Hannę Machińską, dyrektorkę Biura Rady Europy w Warszawie. - Powiedziano mi, że przyczyny są polityczne - mówi zwolniona.
- O każdy cal sprawiedliwości należy teraz walczyć i obowiązek ten spoczywa na sędziach. Nie ma walki bez ofiar - mówiła pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas zjazdu sędziów delegatów okręgów i apelacji sądowych.
Zmiany proponowane przez PiS to poważne zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów, zmierzają do upolitycznienia sądownictwa - oceniają polscy sędziowie. Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w rażący sposób naruszają konstytucję.
Nie można obsadzić miejsca w Trybunale Konstytucyjnym po sędzim Andrzeju Wróblu, bo Zgromadzenie Ogólne TK nie wygasiło jego mandatu. Plany PiS pokrzyżował Zbigniew Ziobro.
Obecna władza udoskonaliła peerelowskie metody odbierania obywatelom praw: zamiast dawnego "prawa powielaczowego" jest "prawo na gębę". Nie jest zapisane, więc nie istnieje. I jak tu się skarżyć?
Trybunał Konstytucyjny zdobyty. Teraz PiS przejmuje Krajową Radę Sądownictwa. Dąży do powrotu władzy jednolitej, więc musi przejąć sądowniczą.
PiS chce, by o nominacjach sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa decydowali politycy. Chce przerwać kadencję obecnej Rady. KRS dostała od Ministerstwa Sprawiedliwości cztery dni robocze na zaopiniowanie takiego projektu.
- Jeśli ogłoszona przez ministra Zbigniewa Ziobrę reforma wymiaru sprawiedliwości wejdzie w życie, niezależność sądów będzie iluzoryczna - ocenia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa.
Demonstranci spod Sejmu, których wizerunki policja zamieściła na swojej stronie internetowej jako poszukiwanych przestępców, dostają zarzuty karne. Zarzuty dziwaczne: np. znieważenie dziennikarzy TVP - choć dziennikarz nie jest funkcjonariuszem...
Sędzia Andrzej Wróbel zrezygnował z orzekania w Trybunale Konstytucyjnym i przeniósł się do Sądu Najwyższego.
Przedstawione przez Zbigniewa Ziobrę propozycje zmian w sądownictwie zmierzają do przejęcia kontroli nad sędziami i sądami przez ministra sprawiedliwości i partię rządzącą.
Nowa prezes Trybunału Konstytucyjnego zmienia ustalone już składy sądzące. Efekt? Skargę PO na zmiany w zarządach mediów publicznych osądzą sędziowie mianowani przez PiS.
Rząd przymierza się do wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej. Jakie skutki będzie to miało dla kobiet - ofiar przemocy w Polsce? Czy państwo w jakikolwiek sposób zapewni bezpieczeństwo osobom doznającym przemocy? W dzisiejszym odcinki "Studia pod...
Snowden, Assange: obrońcy demokracji czy przestępcy? Ocena zależy od wartości, które wyznajemy. Przykre jest tylko, że prawo, zamiast być obiektywnym rozjemcą, staje się narzędziem zemsty władzy.
Odejście byłoby łatwiejsze. Ale pamiętamy o treści ślubowania sędziego konstytucyjnego. I mamy wciąż nadzieję, że w Trybunale przetrwają dotychczasowe wartości. Jest takie przysłowie: ?dłużej klasztora niż przeora?. Z wiceprezesem Trybunału...
Chętnie dowiem się od ministra Ziobry, jak przez ostatni rok działała prokuratura i jak poprawił funkcjonowanie sądów. A od ministra Mariusza Kamińskiego - co robi, żeby wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości stwierdzający, że masowe zbieranie...
Rok po wejściu w życie ustawy ?inwigilacyjnej? wiemy jedno: że kontrola nad inwigilacją się zmniejszyła - wynika z raportu fundacji Panoptykon. Ustawa pozwoliła utajnić dane, które do tej pory były jawne.
Tak zaczyna się polska część raportu Amnesty International o europejskich przepisach antyterrorystycznych i ich wpływie na stan przestrzegania praw człowieka.
Zaplanowana na dziś rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym została bezterminowo odwołana. Prawdopodobnie to efekt wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.
Kryzys parlamentarny zakończony. Opozycja pokazała, że potrafi się zbuntować, PiS - że i tak zrobi, co zechce. Czy ustawę budżetową osądzi Trybunał? Co z posłami, którzy protestowali w Sejmie?
Problem został sztucznie wykreowany. Cel to ingerowanie w niezawisłość sędziów albo usunięcie ich z urzędu - pisze Stanisław Biernat. W jego ocenie wybór sędziów, który kwestionuje Ziobro, odbył się legalnie.
Zamiast izolować przestępców seksualnych po odbyciu kary czy tworzyć ich publiczne rejestry, ustawodawcy powinni się skoncentrować na realnym leczeniu ich zaburzeń. I na otoczeniu opieką ich ofiar.
Podczas gdy Zbigniew Ziobro podważa legalność wyboru trzech sędziów Trybunału, prezes Julia Przyłębska próbuje się pozbyć swojego zastępcy. ?Zamiarem Pani jest wykluczenie wiceprezesa z współdecydowania w żywotnych dla Trybunału sprawach? - pisze do...
"Związek homoseksualny jest sprzeczny z podstawową funkcją rodziny, jaką jest prokreacja. Fundamentem rodziny jest para składająca się z mężczyzny i kobiety, a nie para płciowo jednorodna" - to cytat z podręcznika do prawa rodzinnego Tadeusza...
Minister Ziobro skarży sposób wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ale ma jeden problem: PiS w 2006 roku wybierał tak samo. A może to nie problem? Może prezesowi Kaczyńskiemu chodzi o zresetowanie państwa?
PiS stosuje się do prawa tylko wtedy, gdy mu wygodnie. Właśnie znalazł fortel, by przejąć Trybunał Konstytucyjny do końca.
Zbigniew Ziobro złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o stwierdzenie, że wybór trzech sędziów TK w 2010 r. jest nieważny. Mogą upaść wyroki ws. lekarskiej klauzuli sumienia, uboju rytualnego, dekretu warszawskiego, OFE czy zasad inwigilacji.
Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego apeluje o zwołanie Kongresu Prawników Polskich w obronie niezależności sądów i porządku konstytucyjnego
Kancelaria Prezydenta uznaje, że procedura wyboru sędzi Julii Przyłębskiej na prezesa TK przebiegła zgodnie z prawem.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.