20 grudnia 2023 r. padły "Wiadomości" TVP. Narodziny nowego dziennika - dzień później.
W środę przed południem pojawili się w pracy nowi prezesi: TVP Tomasz Sygut, Polskiego Radia Paweł Majcher i PAP Marek Błoński. PiS grzmi o zamachu stanu, posłowie próbowali fizycznie zablokować odpartyjnienie mediów publicznych
Zdominowana przez nominatów PiS Rada Mediów Narodowych grozi konsekwencjami karnymi tym, którzy wzięli udział w "zamachu na media"
Są nowe władze spółek medialnych: TVP, Polskiego Radia i PAP. Dotychczasowy prezes Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz przekazał już obowiązki nowemu szefowi i opuścił gmach przy ul. Woronicza w Warszawie
Najwyraźniej Duda ma problemy z racjonalną oceną faktów. W latach 2015-23 sam sprzeniewierzył się nie jednej, ale wszystkim tym zasadom, które tak pracowicie spisał w liście do Hołowni.
W środę, może w czwartek, na antenie telewizyjnej Jedynki ma się pojawić nowy dziennik. Zastąpi "Wiadomości" - symbol PiS-owskiej propagandy ostatnich osiem lat. Nazwa nowego programu jest trzymana w ścisłej tajemnicy
- Nie chcemy wyłączyć TVP. Chcemy wyłączyć TVPiS - mówił Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury, przedstawiając projekt uchwały ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych. Premier Donald Tusk...
"Próby bezprawnego zamachu na TVP" leci na czerwonym pasku na antenie TVP Info. Kamera TVP stoi przy wejściu głównym do Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. A w TVP ubywa pracowników.
Projekt uchwały ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych został we wtorek rano złożony w Sejmie przez grupę posłów rządowej koalicji. Premier Donald Tusk ogłosił, że obecna TVP nie dostanie z budżetu ani...
Mateusz Matyszkowicz, prezes TVP, i Michał Adamczyk spotkali się w poniedziałek z pracownikami Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Tu powstają dzienniki TVP 1 i TVP 2 oraz TVP Info.
W niedzielny wieczór "Wiadomości" TVP 1 zasugerowały, że Tusk jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską. PiS w mediach publicznych trzyma się mocno. To może się zmienić już w tym tygodniu.
Nowy rząd zlikwidował podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza. Zlikwidował coś, co nigdy nie powinno powstać. I nie tylko symbolicznie (bo służyło osobistym celom Jarosława Kaczyńskiego, a nie interesowi RP), ale i prawnie.
- Każde działanie zmierzające do bezprawnego wejścia do budynków TVP, w tym TAI, ma zostać bezwzględnie zablokowane - takie "polecenie służbowe" wydali w czwartek Adamczyk, Pereira i Tulicki.
Nie tylko Danuta Holecka uciekła z "Wiadomości" TVP. Za chwilę nie będzie miał ich kto poprowadzić.
Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej jest aparaturą poprzedniej władzy do utrzymywania się b. partii rządzącej w instytucjach państwa po utracie władzy. W tym przypadku władzy w TVP.
Trybunał Konstytucyjny na wniosek posłów PiS wydał dziś zabezpieczenie, które ma zablokować zmiany w Telewizji Polskiej. - Działanie TK jest bezprawne. Decyzja nie wywołuje skutków prawnych - ocenia prof. Michał Romanowski.
- Chcielibyśmy was uspokoić, nie ma żadnego działania zgodnego z prawem, na podstawie którego moglibyśmy telewizję oddać - tak pracowników Telewizyjnej Agencji Informacyjnej uspokajał Michał Adamczyk, szef TAI.
Czabański otworzył posiedzenie Rady Mediów Narodowych, by natychmiast ogłosić przerwę. PiS daje sobie czas: czeka na decyzje rządu.
Pigułka "dzień po", armaty z Korei, inflacja, Orlen, relacje z Berlinem, przemoc na komisariatach, "Wiadomości"... Lista zadań dla rządu Tuska jest długa. Wybraliśmy 12 najważniejszych
Sprawdziliśmy parę tygodni po wyborach, czy mobilizacja polityczna młodych i kobiet jest trwała
Prezes TVP Mateusz Matyszkowicz powołał w środę prokurenta - został nim Przemysław Herburt, dyrektor biura spraw korporacyjnych TVP i szef Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych.
W najbliższych dniach zdecydują się losy TVP. Do walki o przyszłość tej telewizji gotowy jest Bartłomiej Sienkiewicz, nowy minister kultury. Szykuje się i Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych.
Dla Kaczyńskiego 15 października 2023 r. jest gorszy niż 13 grudnia 1981 r.
Gdyby Bartłomiej Sienkiewicz, nowy minister kultury, obejrzał wtorkowe główne wydanie "Wiadomości" TVP 1, wiedziałby, jak palącą pracę ma do wykonania. Że musi zrobić wszystko, by Jarosław Kaczyński przestał wreszcie kreować politykę informacyjną TVP
Danuta Holecka odchodzi z "Wiadomości" i z TVP. We wtorek postanowiła zrezygnować także z etatu, jaki miała w telewizji. - Nie chce się spotkać z nowymi władzami TVP - komentują na telewizyjnych korytarzach
- Na własne oczy zobaczycie, że TVP może służyć Polsce, a nie partii rządzącej - tak Donald Tusk zapowiedział we wtorek w swoim expose naprawę mediów publicznych. Zmiany mają się zacząć jeszcze w tym tygodniu.
Tusk ledwo został premierem, a Kaczyński wykrzyczał do niego: "jest pan niemieckim agentem, po prostu niemieckim agentem"! Wściekł się, bo Tusk przypomniał, co mu kiedyś Lech Kaczyński powiedział o Jacku Kurskim. Wyjaśniamy, o co chodziło.
W TVP Morawiecki istniał jako premier nawet wtedy, kiedy Sejm na szefa rządu wybrał już Tuska.
Trwają prace nad budową zespołu zajmującego się programami informacyjnymi i publicystycznymi w TVP. Zmiany w mediach publicznych to jeden z priorytetów nowej władzy.
Niestety, bo w niedzielę dyżur miała Marta Kielczyk, a jest bezbarwna, więc to nie te emocje. Ale generalnie "Wiadomości" były tak absurdalne, jak ostatnio dzień w dzień.
Teraz "Wiadomości" patrzą władzy na ręce. Chyba po raz pierwszy od ośmiu lat. Nie, nie rządowi dwutygodniowemu Morawieckiego, ale gabinetowi Tuska. Tak, temu, który jeszcze nie istnieje.
Konstytucjonalista: Zaufania obywateli do urzędów nie zbuduje deklaracja "Polska jest demokratycznym państwem prawa"
PiS chciał tak poprawić zapisy w tym dokumencie, by nowej ekipie ewentualnie utrudnić postawienie spółki w stan likwidacji.
W sumie nowa koalicja rządowa ma 50 proc. wszystkich głosów. W sondażu widać dwa trendy.
Zanim Jacek Kurski wyrzucił go z pracy, w telewizji przepracował 26 lat. Grzegorz Sajór - to on ma odpowiadać za informację w odnowionej TVP.
Pamiętajmy, że to my wyrzucamy ją z "Wiadomości" (decyzja zapadła 15 października), nie ona sama odchodzi.
Najlepiej przewidzieli wyniki październikowych wyborów parlamentarnych - sondaż pracowni badawczej Opinia24 opublikowany na Wyborcza.pl nagrodzony Srebrną Pytią. Złotej nie przyznano
Nowe szefostwo telewizji publicznej ma pomysł na nową nazwę dziennika. - Nic, co było do tej pory, nie zostanie - mówi nam jeden z przyszłych wydawców.
Media publiczne nie dlatego są publiczne, że biorą je sobie na własność różne partie, od lewa do prawa, ale dlatego, że mają obowiązek mówić do wszystkich. I zawsze prawdę.
Najbardziej rozpoznawalna twarz "Wiadomości" TVP 1 Danuta Holecka znika z dziennika, ale nie z Telewizji Polskiej.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.