Minister nauki Jarosław Gowin właśnie zaprezentował swoją "Ustawę 2.0", czyli propozycje zmian w nauce i szkolnictwie wyższym. Wyjaśniamy, co, jak i dlaczego ma się zmienić.
W debiucie przyglądała się twarzom nastolatków odbijającym się w ekranach smartfonów. Teraz Anna Cieplak idzie wstecz i zajmuje się "pierwszym pokoleniem, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim nieurodzonym ze smartfonem w ręku".
"Jeśli terrorysta wpadnie z bronią do szkoły, nauczyciele będą mogli skutecznie stawić mu odpór" - napisała na Twitterze posłanka PiS Anna Siarkowska. I za wzór postawiła izraelskie szkoły. Tylko że jeśli ktoś jest tam uzbrojony, to nie nauczyciele.
W ciągu czterech lat liczba młodych pracowników naukowych zmniejszyła się o ponad 4 tys. Czy zmieni to reforma Jarosława Gowina?
W czwartek wieczorem Sejm zajmie się projektem nowej ustawy o finansowaniu oświaty. Ma ona m.in. umożliwić wypłacanie wyróżniającym się nauczycielom specjalnych bonusów do pensji. O dodatek będzie jednak wyjątkowo trudno, a pierwsze pieniądze MEN ma...
W warszawskim sądzie okręgowym zapadł wyrok w sprawie Jacka Międlara, którego posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus oskarżyła o nawoływanie do pozbawienia jej życia. Wyrok nie jest prawomocny.
Od 1 września dzieci uczą się w szkole PiS: bez naboru do gimnazjów, z ośmioletnimi podstawówkami, nowymi podstawami programowymi i podręcznikami. Pierwszym miesiącem reformy premier chwaliła się w "Rozmowach niedokończonych" w TV Trwam i Radiu...
Nazwiska autorów podstaw programowych powinny być jawne - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację przedstawicielom fundacji Przestrzeń dla Edukacji, którzy zaskarżyli działania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Resort ma ujawnić,...
Czy Polska Akademia Nauk zostanie uniwersytetem? Na Narodowym Kongresie Nauki, gdzie Jarosław Gowin prezentuje reformę uczelni, humory naukowcom z PAN zepsuł prof. Maciej Żylicz: - Jesteście silni, ale w Polsce.
Dlaczego minister edukacji Anna Zalewska milczy po samobójczej śmierci 14-letniego Kacpra, który - jak wynika z relacji matki - był prześladowany w szkole ze względu na swoją orientację seksualną?
Przedstawiciele środowiska akademickiego w Krakowie debatują o pomysłach Jarosława Gowina na zmiany w nauce i szkolnictwie wyższym. - Dziwi mnie, że premier przedstawia projekt, którego nie zna rząd ani klub, który ma go uchwalić - mówi tymczasem w...
Minister Anna Zalewska ma rację, w całej Polsce są jeszcze setki ofert pracy dla nauczycieli, niekoniecznie jednak dla tych zwolnionych. Jest i druga strona medalu: wielu uczniów nadal nie ma kto uczyć.
Koniec z biedadoktoratami. Ministerstwo Nauki chce dać stypendia wszystkim doktorantom - co najmniej 2 tys. zł. Równocześnie studia doktoranckie będzie otworzyć znacznie trudniej niż obecnie.
- Na niemieckim rynku muzycznym pojawiły się dwie nowe, entuzjastycznie przyjęte kapele: Budka Suflera i Boney M. - poinformował poseł Szymon Giżyński, podziękował i opuścił sejmową mównicę.
Ponad 40 proc. dzieci przebywa w świetlicach mniej więcej 15 godzin w tygodniu. Jednak to, jak spędzają tam czas, rzadko odpowiada ich faktycznym potrzebom i zainteresowaniom - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Huragan "Irma" tuż przed uderzeniem we Florydę przyspieszył. Oceniany w jest tej chwili na 4 w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Około 13 polskiego czasu uderzył w archipelag Florida Keys. Amerykańskie media informują o trzech ofiarach.
To samorządy się obwini, że "źle dopasowały sieć szkół", nie przygotowały się, "nie zamówiły podręczników na czas", "sabotowały reformę". Tak mówią dziś politycy PiS, sugeruje to w wywiadach szefowa MEN, wspiera ją szef nauczycielskiej...
Szkoły często są nastawione na sukces edukacyjny i zapominają, że potrzebny jest do niego także dobrostan dzieci. Dziecko nie będzie się dobrze uczyło, gdy źle się czuje - mówi Lucyna Kicińska, koordynatorka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży...
To dobrze, że dyskusja nad ustawą o szkolnictwie wyższym toczy się od miesięcy. Ale brakuje mi w niej rozmowy o zapisach, które ułatwiłyby rektorom radzenie sobie z nieetycznymi sytuacjami. Kumoterstwem, grzecznościowymi recenzjami pisanymi przez...
Siódmoklasiści to najwięksi przegrani reformy edukacji minister Anny Zalewskiej. Nie dość, że po szkole podstawowej czeka ich większa konkurencja o miejsce w najlepszych liceach, to jeszcze wpadli w programową dziurę.
Czwartoklasiści po reformie edukacji nie będą się już uczyć o starożytności, poznają za to "żołnierzy wyklętych". Tylko przez rok będą mieli lekcje przyrody. Za to na polskim przeczytają Prusa, ale również Tolkiena.
- W nauce kodowania nie chodzi o to, by sprawnie obsługiwać komputer. To ma być trzeci język, który lepiej pozwoli wyrażać siebie - mówi Michał Boni, były ministrem cyfryzacji, poseł do Parlamentu Europejskiego, sprawozdawca raportu o społeczeństwie...
Szkoła niszczy ciekawość i kreatywność uczniów. A studenci wiedzą coraz mniej i nie chcą czytać. Są uczeni chodzenia na skróty - narzekali pracodawcy. W Polsce? Nie. Jeszcze parę lat temu tak pisano o fińskiej edukacji, dziś uważanej za najlepszą na...
W niestandardowym, bo realizowanym na żywo "Temacie dnia" dziennikarze "Gazety Wyborczej" przyglądali się sytuacji w polskiej szkole po wprowadzeniu reformy systemu edukacji firmowanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W pierwszej części o tekście...
Wszystko dopięte na ostatni guzik - to reforma edukacji według premier Beaty Szydło i minister Anny Zalewskiej. A według nauczycieli i rodziców? Raczej guzik z pętelką.
- Reformę wprowadzamy, by sprostać wyzwaniom współczesności - mówiła podczas inauguracji roku szkolnego premier Beata Szydło. Jednak nie wszędzie powrót do klas wyglądał tak przyjemnie jak w Dobrzechowie na Podkarpaciu, gdzie gościła.
Rząd PiS wycofał się ze szkoły dla sześciolatków. Do pierwszej klasy poszły dzieci o rok starsze. Będą się uczyć w 25-osobowych klasach.
Podczas rozpoczęcia roku szkolnego w Dobrzechowie na Podkarpaciu premier Beata Szydło powtórzyła obietnice z wiosny - pensje nauczycieli wzrosną. Pierwsze podwyżki mają nastąpić w kwietniu 2018 r.
Stało się. Reforma edukacji i likwidacja gimnazjów rozpoczyna się dziś na dobre. W wygaszanych gimnazjach nie ma już nowych uczniów, dzieci mają nowe podstawy programowe, przedmioty, często nauczycieli. Jak się w tym nie pogubić?
Ok. 25 tys. osób stawiło się w okręgowych komisjach egzaminacyjnych, by zobaczyć, jak sprawdzono ich matury. Wątpliwości w sprawie 700 zadań rozstrzygali specjalni arbitrzy.
Dłuższy, z większą liczbą zadań otwartych i takich, które dokładnie sprawdzą znajomość obowiązkowych lektur - ujawniamy, jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty po reformie Anny Zalewskiej.
W nowych podręcznikach dla czwartych klas dzieci uczą się zaimków na przykładzie wymiany karty w telefonie. - Ale do czytania proponuje się im głównie starocie, a historię poznają przez bitwy i walkę - zauważają nauczyciele.
Wiosną likwidacja gimnazjów, na którą zdecydował się rząd, wymusiła na gminach ułożenie nowej sieci szkół.
Od września do pracy w szkole nie wróci ok. 10 tys. nauczycieli, a kolejne 22 tys. będzie miało ograniczone etaty.
Ministerstwo Edukacji Narodowej dopuściło do użytku 120 nowych podręczników szkolnych. Jednak na początku tygodnia kilka procent z ponad 20 tys. szkół jeszcze w ogóle nie złożyło zamówienia na książki.
Zwolnienia nauczycieli to nie efekt reformy, tylko niżu demograficznego - uważa minister edukacji Anna Zalewska. Od września do pracy w szkole nie wróci ok. 10 tys. nauczycieli, a kolejne 22 tys. będzie miało ograniczone etaty. Ale w resorcie...
Rząd planuje w budżecie na 2018 r. podniesienie pensji nauczycielom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym. Więcej dostaną też policjanci, strażacy, funkcjonariusze Straży Granicznej i BOR. Dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej mamy mieć rekordowo...
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce wydłużyć studia niestacjonarne: zaoczne i wieczorowe. Ma to podnieść poziom, ale może też podnieść koszt.
Oświatowa "S" negatywnie ocenia przebieg rozmów z MEN, głównie o podwyżkach. I zapowiada, że jeśli nie będzie ich od 2018 r., podejmie akcję protestacyjną.
Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza zamienić licealistów w chodzące encyklopedie - przestrzegają nauczyciele. Do liczących ok. 300 stron nowych podstaw programowych zgłoszono kilkaset stron uwag.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.